Biegunka po alkoholu – przyczyny i objawy

Biegunka po alkoholu to dość częsta przypadłość. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że może wystąpić po spożyciu napojów wysokoprocentowych. Czy wobec tego pojawienie się rozwolnienia powinno być powodem do niepokoju?

biegunka po alkoholu

O biegunce mówimy, kiedy liczba wypróżnień jest większa niż trzy razy na dobę. Przy tym zmienia się również konsystencja stolca – ze zwartej na półpłynną lub płynną (wodnistą). Przypadłość zazwyczaj ustępuje samoistnie, jednak należy uważać, ponieważ może prowadzić do odwodnienia organizmu. Przyczyn tego stanu należy dopatrywać się w zaburzeniach pracy przewodu pokarmowego. Rozwolnienie może być wywołane m.in. przez zespół jelita drażliwego, zatrucie pokarmowe czy inne stany zapalne jelit. Niepokój wzbudza także biegunka po alkoholu. Co ją wywołuje i jak radzić sobie z tym stanem?

Alkohol – tak działa na układ pokarmowy

Dlaczego niektórzy doświadczają dolegliwości, jaką jest biegunka po alkoholu? Należy pamiętać o tym, jak działanie alkoholu wpływa na układ pokarmowy. Jest toksyczny dla błony śluzowej i powoduje uszkodzenie enterocytów. Są to komórki przewodu pokarmowego, odpowiadające za rozkładanie substancji pokarmowych oraz prawidłowe wchłanianie składników odżywczych przez organizm. Spożycie alkoholu przekłada się na zaburzenie normalnych procesów trawienia, co powoduje, że pojawia się biegunka. W przypadku tej dolegliwości pomocna może okazać się konsultacja lekarska online.

Biegunka po alkoholu – co ją wywołuje?

Tego rodzaju objawy spowodowane są wprowadzeniem do organizmu znacznych ilości alkoholu. Oznacza to, że nie pojawiają się u każdej osoby, która za dużo wypije. Po alkoholu może występować ostra biegunka, która trwa maksymalnie dwa dni. Przyczynia się do niej na przykład zakażenie bakteryjne, ale także spożycie toksyn. Biegunka po alkoholu pojawia się zwykle kolejnego dnia po zakrapianej imprezie. Wywołuje ją często uszkodzenie enterocytów, ale wpływ mają także inne czynniki:

  • zwiększona perystaltyka jelit, która powoduje szybsze przesuwanie się i wydalanie jedzenia – wraz z kałem wydalane są duże ilości wody;
  • podrażnienie żołądka poprzez wzmożoną produkcję kwasów żołądkowych;
  • substancje, które powstają podczas metabolizowania alkoholu – w wyniku procesu tworzy się między inny aldehyd octowy, wpływający na perystaltykę jelit i zwiększone wydzielanie wody do jelita grubego.
Zobacz też  Ile trwa biegunka wirusowa u dorosłych?

Rozwolnienie po alkoholu – objawy towarzyszące

Biegunka pokazuje, jaki jest wpływ alkoholu na organizm. Dolegliwość to jeden z objawów kaca, jakiego zazwyczaj doświadczają osoby po wypiciu alkoholu etylowego. Zatem częstym wypróżnieniom mogą towarzyszyć bóle brzucha i głowy, osłabienie organizmu, uczucie rozbicia, a jeśli jest wyjątkowo ostra, może dojść do odwodnienia. Symptomy to między innymi zmniejszenie ilości oddawanego moczu, wysuszenie błon śluzowych czy spadek ciśnienia. Można sobie z tym radzić domowymi sposobami, choć warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu. W takiej sytuacji potrzebna bywa e-recepta online.

Odstawienie alkoholu a biegunka alkoholowa

Biegunka alkoholowa to jeden symptomów nagłego odstawienia trunków. Pojawia się u osób, które mają zdiagnozowaną chorobę alkoholową i z dnia na dzień postanawiają zaprzestać spożywania alkoholu. Będzie się to wiązać z szeregiem dolegliwości, w tym prawdopodobnie z biegunką. Z tego powodu osoba, która chce całkowicie odstawić alkohol, może wymagać bardziej zaawansowanej pomocy medycznej. Często pojawia się tzw. zespół abstynencyjny niekiedy wymagający hospitalizacji.

Sposoby na rozwolnienie po alkoholu

Dolegliwości, które związane są z biegunką po alkoholu, można zwalczać w domu. W tym celu konieczne może okazać się zwolnienie lekarskie online. Pozwoli ono choremu pokonać nieprzyjemne objawy. Aby się to udało, należy bezwzględnie zaprzestać picia alkoholu. Poza tym trzeba dbać o nawodnienie organizmu – wystarczy pić płyny (na przykład wodę mineralną), a także uzupełniać poziom elektrolitów. W aptece można kupić węgiel aktywny, który ma działanie przeciwbiegunkowe (zmniejsza częstotliwość wypróżnień) i poprawia stan błon śluzowych. Warto również zaopatrzyć się w probiotyk, by uzupełnić zdrową florę bakteryjną jelit. Spożyty alkohol etylowy prowadzi do wyjałowienia tego narządu. Alkoholowa biegunka to zaburzenie ustępujące samoistnie, jeśli jednak tak się nie stanie, konieczna jest konsultacja lekarska. Należy unikać bowiem sytuacji prowadzących do silnego odwodnienia, ponieważ taki stan pacjenta może być powodem hospitalizacji.

Zobacz też  Biegunka u niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie przy rotawirusie

Biegunka po alkoholu nie stanowi sytuacji, kiedy zagrożone jest życie chorego. Zazwyczaj oznacza przedawkowanie alkoholu etylowego, który podrażnił układ pokarmowy. Rozwolnienie po alkoholu ustępuje w przeciągu dwóch dni. W tym czasie trzeba przyjmować płyny nawadniające. Warto również poznać symptomy odwodnienia – to najgroźniejsze powikłanie każdej biegunki, nie tylko alkoholowej.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.