Błyski w oku – nerwica oka

Wiele czynników jest w stanie wywołać błyski w oku. Nerwica może dawać taki objaw, ale nie jest on często spotykany. Pacjenci opisują błyski w oku jako mroczki, plamki lub niteczki. Jeżeli wynikają z nerwicy, to pacjent ma zapewne również inne objawy.

błyski w oku nerwica

Jednym z objawów wzrokowych, na które skarżą się pacjenci, są błyski w oku. Nerwica i depresja mogą być jedną z przyczyn tej dolegliwości. Aby mieć pewność, warto udać się do specjalisty, który oceni, czy za problemami wzrokowymi stoi jakaś poważna choroba. Konieczne może być wykonanie badania dna oka i inne badania diagnostyczne.

Czym są błyski w oku?

Błyski w oku, zwane również mroczkami, migotaniami, plamkami lub niteczkami, to zaburzenia w polu widzenia. Najczęściej są one widywane przy szybkich ruchach oczu przy patrzeniu w monitor lub czytaniu książek. Są one zazwyczaj spowodowane ruchami ciała szklistego, które jest cienką warstwą płynu wypełniającego główną komorę oka. Błyski zwykle nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i są całkowicie normalne. Jeżeli jednak doświadczasz błysków, a także innych objawów, to będziesz musiał udać się do lekarza, aby przeprowadził on dokładną diagnozę.

Błyski w oku są najczęściej niegroźne, jeżeli jednak powiązane są z innymi schorzeniami, to lekarz prawdopodobnie przepisze ci leki. Recepta online to najszybszy sposób na otrzymanie dokumentu uprawniającego do wykupienia środków farmakologicznych z apteki, gdy przepisane przez lekarza już się kończą. Leki przyjmuj jednak zgodnie z zaleceniami lekarza!

Błyski w oku – przyczyny

Błyski w oku mogą być spowodowane przez wiele różnych czynników, w tym:

  • ruchy gałek ocznych – błyski w oku są często widziane podczas szybkich ruchów oczu;
  • zmęczenie oczu – długotrwałe używanie oczu, szczególnie przy słabym oświetleniu lub przy patrzeniu na ekran komputera przez długi czas, może prowadzić do błysków w oku;
  • zaburzenia hormonalne – zmiany hormonalne, występujące między innymi w czasie menopauzy i ciąży, mogą prowadzić do błysków w oku.
  • zmiany ciśnienia wewnątrzgałkowego – zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe, spowodowane na przykład przez jaskrę, może prowadzić do błysków w oku;
  • długotrwały stres;
  • zaburzenia snu – brak odpowiedniej ilości snu może doprowadzić do zaburzeń widzenia;
  • zaburzenia funkcjonowania układu krwionośnego – błyski w oku mogą być objawem zaburzeń układu krwionośnego, takich jak zakrzepica lub niedokrwienie;
  • choroby oczu – błyski w oku mogą być objawem chorób oczu, takich jak zapalenie siatkówki lub jaskra.
Zobacz też  Nerwica przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

Błyski w oku – rodzaje

Gdy pojawiają się błyski w oku, nerwica może się do nich przyczyniać. Same mroczki można podzielić na kilka grup, oto one:

  • fotopsje – fotopsje to błyski światła, które pojawiają się w polu widzenia. Są one spowodowane przez zaburzenia elektryczne w siatkówce oka i mogą być objawem chorób oczu, takich jak zapalenie siatkówki lub jaskra. Fotopsje mogą być również spowodowane przez urazy oka, niedokrwienie oka, zaburzenia hormonalne lub niektóre leki;
  • teichopsje – błyski w oku, które mogą pojawiać się przy bólu głowy z aurą wzrokową, bez aury wzrokowej. Ich inna nazwa to iluzje fortyfikacyjne, ponieważ mogą przypominać zarys murów obronnych;
  • fosfeny – męty ciała szklistego. Wywoływane poprzez czynnik mechaniczny, na przykład uciskanie gałki ocznej. Mogą powstać także na skutek hiperwentylacji organizmu. Niezależnie od przyczyny, źródłem dolegliwości jest układ nerwowy. Fosfeny Flicka pojawiają się przy szybkich ruchach gałki ocznej, pacjenci opisują je jako rozbłyski. Jeżeli pojawiają się tylko od czasu do czasu, to nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. W nielicznych przypadkach fosfeny mogą świadczyć o zaburzeniu ośrodkowego układu nerwowego. Mogą je także wywoływać niektóre leki i substancje psychoaktywne.

Na błyski w oku nie dostaniesz raczej zwolnienia lekarskiego. Wyjątkiem są sytuacje, gdy owe błyski połączone są z innymi objawami i razem świadczą o poważnej chorobie. Jeśli spotka cię tak trudna okoliczność, skorzystaj z L4 online.

Błyski w oku – nerwica a jej diagnoza

Błyski w oku mogą być objawem nerwicy, czyli zaburzenia emocjonalnego lub psychicznego, które objawia się między innymi lękiem, niepokojem lub innymi negatywnymi emocjami. Stres i niepokój mogą prowadzić do zaburzeń widzenia, a także i innych objawów, takich jak zmęczenie, zaczerwienienie lub podrażnienie oczu.

Widzisz błyski w oku? Nerwica da najprawdopodobniej jeszcze kilka objawów, dlatego powinieneś zgłosić się do specjalisty, który oceni, czy twoje problemy mają podłoże psychologiczne. Nasilenie się objawów nerwicowych może znacznie utrudnić pracę, dlatego warto wziąć na ten czas zwolnienie lekarskie online!

Zobacz też  Parestezje – nerwica a drętwienie ciała

Cierpisz na błyski w oku? Nerwica rzadko daje ten objaw, ale mimo wszystko odnotowuje się takie przypadki. Jeżeli chcesz mieć pewność, czy twoje symptomy świadczą o dolegliwościach wymagających psychoterapii, zgłoś się do specjalisty, który zajmie się diagnostyką!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.