Ból żołądka i pleców – co oznaczają dolegliwości? Jak leczyć jednoczesny ból brzucha i pleców?

Ból żołądka i pleców najczęściej oznacza występowanie choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy. Przeszywający ból brzucha i pleców wskazuje również na zapalenie trzustki. Przeczytaj, jak wygląda diagnostyka i leczenie dolegliwości.

ból żołądka i pleców

Jednoczesny ból żołądka i pleców występuje przy wielu schorzeniach układu pokarmowego, jednak jako pierwszą należy brać pod uwagę chorobę wrzodową. Dolegliwości bólowe tego rodzaju towarzyszą również kamicy żółciowej, problemom z trzustką. Mogą pojawić się także w ciąży jako sygnał ostrzegawczy. W każdej z wymienionych sytuacji należy zasięgnąć porady lekarza, zwłaszcza jeśli ból pleców i brzucha powtarza się lub nie mija mimo zastosowania leków rozkurczowych i przeciwbólowych. Konieczne będą badania, które pozwolą poznać przyczynę dolegliwości i wdrożyć właściwe leczenie.

Jednoczesny ból żołądka i pleców – objaw choroby wrzodowej żołądka

Ból żołądka i ból pleców może oznaczać wrzody żołądka, czyli ubytki w błonie śluzowej żołądka. Przyczyną jest najczęściej zakażenie Helicobacter pylori. Charakterystycznym objawem wrzodów jest ból pojawiający się kilka godzin po jedzeniu lub na czczo. Pozostałe objawy sugerujące chorobę wrzodową to wzdęcia, nudności i wymioty, zaparcia lub biegunki, zgaga, brak apetytu. Najważniejszym badaniem, które pozwala wykryć schorzenie, jest gastroskopia. 

W leczeniu stosuje się antybiotykoterapię. Konieczna jest zmiana sposobu odżywiania – niewskazane są potrawy smażone, wzdymające, tłuste, dania ostro przyprawione, napoje gazowane, alkohol. Warto udać się do dietetyka, który pomoże dopasować rodzaj diety do występującej choroby.

Ból pleców i ból brzucha – zapalenie trzustki

Ostry ból żołądka promieniujący do pleców, dający wrażenie opasania wskazuje na zapalenie trzustki. W przypadku przewlekłego zapalenia trzustki charakterystycznym objawem są tłuszczowe stolce. Dolegliwości bólowe przy zapaleniu trzustki są wyjątkowo silne, narastające. Dołączają również inne objawy jak wzdęcia, nudności i wymioty, gorączka, przyspieszenie akcji serca. Niekiedy dochodzi do rozwoju żółtaczki, a w ciężkich przypadkach pojawiają się duszności, zaburzenia świadomości, spada ciśnienie krwi. Na skutek przewlekłego zapalenia dochodzi do włóknienia i niewydolności organu. 

Zobacz też  Ból pleców przy oddychaniu jest objawem nie tylko chorób kręgosłupa! Jak przebiega diagnostyka?

Jak postępować przy takim schorzeniu?

Silny ból związany z chorobą trzustki wymaga konsultacji lekarskiej. W celu uzyskania diagnozy przeprowadza się badania – enzymów trzustkowych, morfologii, CRP, prób wątrobowych, USG, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Ostre zapalenie trzustki może wymagać hospitalizacji i dożylnego nawadniania, a nawet żywienia dojelitowego. Niekiedy stosowana jest antybiotykoterapia. Przewlekłe zapalenie wymaga podawania leków przeciwbólowych, a także stosowania odpowiedniej diety i uzupełniania niedoborów witamin. Jeśli objawy niepokoją cię, skontaktuj się z lekarzem – może to być telekonsultacja, podczas której lekarz zaleci dalsze postępowanie, wypisze L4 online, a jeśli to konieczne – wystawi receptę (e-recepta). 

Ból żołądka i pleców – kamica żółciowa

Ból żołądka i pleców promieniujący w górę aż pod prawą łopatkę może oznaczać kamicę pęcherzyka żółciowego, a konkretnie atak kolki żółciowej. Podobne objawy daje kamica dróg żółciowych. To dość częsty problem zdrowotny, zwłaszcza w przypadku pań. Charakterystycznym objawem jest tzw. objaw Chełmońskiego, czyli silny ból podczas wstrząsania w prawym podżebrzu. Potwierdzeniem kamicy będzie obraz uzyskany podczas USG brzucha. Atak najczęściej mija po kilku godzinach. Jeśli jednak ból nie ustępuje, pojawia się gorączka, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Powikłaniem może być zapalenie woreczka żółciowego, które wymaga interwencji chirurgicznej. 

Co jeszcze oznacza ból żołądka i pleców?

Silnym bólem brzucha i pleców (między łopatkami) może objawiać się rozwarstwienie aorty brzusznej. To poważny stan zagrażający życiu chorego. Dolegliwości bólowe mogą przypominać te występujące przy zawale mięśnia sercowego. Ból jest ostry, kłujący, a nawet rozrywający. Może być zlokalizowany w klatce piersiowej, brzuchu, ramionach, szyi, żuchwie, plecach. Dodatkowo chory może skarżyć się duszności, poty, nudności, wskazywać na pojawienie się uczucia lęku. W razie wystąpienia opisanych objawów należy natychmiast wezwać pogotowie.

Zobacz też  Ból po lewej stronie pod żebrami promieniujący do pleców – przyczyny, leczenie

Ból żołądka i pleców po przyjęciu posiłku może wskazywać na refluks. Dodatkowe objawy to wzdęcia, gazy i zgaga. Przy podejrzeniu choroby warto skontaktować się z lekarzem, który na podstawie dokładnego wywiadu i badań potwierdzi lub wykluczy schorzenie. W leczeniu choroby refluksowej stosuje się m.in.:

Dolegliwości bólowe w obrębie brzucha i pleców mogą mieć związek z zatruciem pokarmowym wywołanym przez bakterie paciorkowca, gronkowca lub Salmonelli. Złe samopoczucie, dokuczliwe dolegliwości mogą wymagać pozostania w domu – w takiej sytuacji przyda się zwolnienie lekarskie online.

Ból żołądka i pleców w czasie ciąży

Jednoczesny ból żołądka i pleców może dotyczyć również ciężarnych. Czasem jest on związany z naturalnymi procesami zachodzącymi w organizmie kobiety, niekiedy może jednak świadczyć np. o zaawansowanej postaci zatrucia ciążowego, poronieniu czy przedwczesnym porodzie. Wszelkie niepokojące objawy pojawiające się w ciąży należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi, który wykona badania potwierdzające prawidłowy przebieg ciąży. 

Zatrucie ciążowe, czyli gestoza przebiega w dwóch etapach – jest to stan przedrzucawkowy i rzucawka ciążowa. Do objawów niebezpiecznej gestozy późnej zalicza się obrzęki, białkomocz, nadciśnienie tętnicze, bóle głowy, brzucha, nudności i wymioty. Może dojść do zaburzeń świadomości, a nawet śpiączki. Zatrucie na późnym etapie ciąży wymaga pobytu w szpitalu. 

Ból żołądka i pleców może oznaczać choroby różnych narządów znajdujących się w jamie brzusznej, ale także wskazywać na półpasiec, czy zwyrodnienie kręgosłupa. W przypadku zaobserwowania dolegliwości nie warto odkładać na później wizyty u specjalisty. Zleci on badania obrazowe oraz krwi i moczu, by ustalić przyczynę bólu. Uzyskane wyniki pozwolą wdrożyć właściwe leczenie i poprawić komfort życia pacjenta.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.