Ból kręgosłupa szyjnego i drętwienie ręki. Jakie są przyczyny tych dolegliwości?

Ból kręgosłupa szyjnego i drętwienie ręki to uciążliwe dolegliwości. Istnieje jednak wiele skutecznych sposobów, aby je złagodzić. Dowiedz się, dzięki jakim technikom osiągniesz swój cel i pozbędziesz się dyskomfortu. Ból […]

ból kręgosłupa szyjnego i drętwienie ręki

Ból kręgosłupa szyjnego i drętwienie ręki to uciążliwe dolegliwości. Istnieje jednak wiele skutecznych sposobów, aby je złagodzić. Dowiedz się, dzięki jakim technikom osiągniesz swój cel i pozbędziesz się dyskomfortu.

Ból pleców w odcinku szyjnym jest powszechnym problemem, który może powodować nie tylko dyskomfort w obrębie szyi, ale również drętwienie, mrowienie oraz bóle promieniujące do ramion i rąk. Aby się ich skutecznie pozbyć, można zastosować odpowiednie ćwiczenia. Sprawdź, co jeszcze może okazać się pomocne na ból kręgosłupa szyjnego i drętwienie rąk.

Jakie są objawy bólu kręgosłupa szyjnego?

Jak objawia się ból kręgosłupa szyjnego? Drętwienie rąk nie stanowi jedynego symptomu, który towarzyszy tej przypadłości. Objawy bólu tego odcinka mogą manifestować się na wiele sposobów, w tym: 

  • bólem głowy, który może być stały lub pulsacyjny o zmiennym nasileniu;
  • bólem szyi o stałym lub napadowym charakterze, który promieniuje m.in. na plecy i ramiona;
  • bólem ramion i pleców, które mogą się różnić w zależności od pacjenta, od umiarkowanych do silnych.

Skutecznym sposobem na te dolegliwości są leki, których wykupienie umożliwi e-recepta. Jednak warto wspomnieć, że ból kręgosłupa szyjnego może wiązać się także z sennością, zawrotami głowy, osłabieniem mięśni, zmęczeniem i trudnościami z koncentracją. Niektóre z tych objawów mogą być jedynie dyskomfortem, ale jeśli utrzymują się przez dłuższy czas, należy skontaktować się z lekarzem. Szczególnie jeśli objawy bólu kręgosłupa szyjnego towarzyszą inne niepokojące sygnały, takie jak duszność, nudności lub wymioty.

Ból kręgosłupa szyjnego i drętwienie rąk – przyczyny

Ból kręgosłupa szyjnego i drętwienie rąk są często wywoływane przez zmiany zwyrodnieniowe, zapalenie stawów oraz nerwów, złe ułożenie ciała w czasie snu lub siedzenia, czy uszkodzenia mechaniczne. Ucisk na nerw może również być źródłem bólu kręgosłupa szyjnego i drętwienia rąk. Przyczynia się do tego skrzywienie kręgosłupa szyjnego, ostre lub przewlekłe urazy, przepukliny międzykręgowe, guzy lub choroby zwyrodnieniowe kręgów szyjnych.

Zobacz też  Ból pleców po prawej stronie – co może go spowodować?

Przyczyn bólu kręgosłupa szyjnego i drętwienia rąk może być wiele, dlatego zaleca się skonsultowanie się z lekarzem w celu ustalenia dokładnej diagnozy i wyboru odpowiedniego planu leczenia. Specjalista może zalecić L4 online.

Ból kręgosłupa szyjnego – leczenie

Ból kręgosłupa szyjnego może mieć różne podłoże, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia diagnoza oraz dobranie sprawdzonych i skutecznych metod leczenia. W przypadku bólu szyi ważne są zmiany w stylu życia oraz ćwiczenia mające na celu złagodzenie objawów. Istotne jest także unikanie czynników ryzyka, takich jak długotrwałe siedzenie w jednej pozycji.

W przypadku bólu mięśni szyi lub chorób kręgosłupa szyjnego zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, co może wpłynąć na złagodzenie objawów. Warto również stosować zimne okłady lub ciepłe kompresy, a także masaże, aby zmniejszyć ból. Zastosowanie fizykoterapii, czyli specjalistycznych ćwiczeń i technik, może być również skutecznym remedium na ból szyi. Niekiedy dolegliwości utrudniają pracę – zwolnienie lekarskie online pozwoli poświęcić się rekonwalescencji.

Leki, które mogą uśmierzyć ból

Jakie leki mogą pomóc na ból kręgosłupa w odcinku szyjnym? Aby złagodzić tę dolegliwość, można się po silniejsze środki przeciwbólowe, takie jak:

Ćwiczenia, które złagodzą ból kręgosłupa szyjnego

Ból kręgosłupa szyjnego i drętwienie rąk, które wywołuje ta przypadłość, można łagodzić prostymi ćwiczeniami. Należą do nich:

  • przechylanie głowy. Usiądź prosto, najpierw przechyl głowę w lewo, kierując ucho jak najbliżej ramienia. Postaraj się utrzymać pozycję przez około 10 sekund. Wróć wolno do wyjściowej pozycji, a następnie wykonaj to ćwiczenie na drugą stronę;
  • odchylanie głowy. Siedząc z wyprostowanymi plecami, odchyl głowę do tyłu. Ważne, by zachować prosty kręgosłup, a ruch wykonywać w takim zakresie, by było to komfortowe. Ćwiczenie warto powtórzyć kilka razy.
Zobacz też  Ból pleców na wysokości płuc. Przyczyny, objawy i leczenie

Ból kręgosłupa szyjnego i drętwienie rąk to częsta przypadłość. Dolegliwości świadczą o stanach zwyrodnieniowych oraz przeciążeniach. W większości przypadków można łagodzić je ćwiczeniami, ale jeśli się utrzymują, warto odwiedzić lekarza lub fizjoterapeutę.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.