Ból w klatce piersiowej przy oddychaniu – przyczyny i leczenie

Ból w klatce piersiowej przy oddychaniu najczęściej kojarzony jest z układem oddechowym lub zawałem. Choroby układu oddechowego i krwionośnego mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego objawu w postaci bólu w klatce nie należy lekceważyć.

ból w klatce piersiowej przy oddychaniu

Ból w klatce piersiowej przy oddychaniu zwykle łączony jest z chorobami układu krążenia, układu oddechowego lub z nerwicą. U wielu osób objaw ten budzi duży niepokój, ponieważ jest jednym z symptomów zawału. Może jednak zwiastować zupełnie inne przypadłości, które należy rozpoznać, aby można było wprowadzić odpowiednie leczenie.

Ból w klace piersiowej – co to może oznaczać?

Ból w klatce piersiowej może być związany z wieloma schorzeniami. Wymienić można tutaj między innymi:

  • problemy z sercem, takie jak dusznica bolesna lub zawał mięśnia sercowego;
  • problemy z płucami, takie jak zapalenie płuc lub nowotwór;
  • problemy z przełykiem lub żołądkiem, takie jak refluks kwasu lub wrzody żołądka;
  • problemy z mięśniami lub kośćmi, czyli skurcze mięśni lub złamania.

Ból w klatce piersiowej a zawał mięśnia sercowego

Zawał mięśnia sercowego jest bardzo niebezpiecznym schorzeniem kardiologicznym. Ból w klatce piersiowej przy oddychaniu może być jednym z jego objawów. Bezpośrednią przyczyną tego schorzenia jest zwykle pęknięcie blaszki miażdżycowej w tętnicy wieńcowej, która odpowiada za doprowadzanie krwi do serca. W momencie pęknięcia blaszki tworzy się skrzeplina, która zamyka naczynie wieńcowe i blokuje przepływ krwi do mięśnia sercowego. Serce nie otrzymuje więc wystarczającej ilości krwi. Dochodzi do niedokrwienia i niedotlenienia, a mięsień sercowy obumiera.

Zawał a ból w klatce piersiowej przy oddychaniu

Pacjent z zawałem serca odczuwa ból przypominający ten w dławicy piersiowej, ale jest on zdecydowanie bardziej nasilony. Zwykle dolegliwości bólowe trwają około 20 minut, mogą mieć charakter stały lub zmieniać swoje natężenie. W diagnostyce wykorzystuje się badanie elektrokardiograficzne (EKG). Każdy pacjent po zawale powinien do końca życia przyjmować kwas acetylosalicylowy, inhibitor konwertazy angiotensyny lub statynę. W takiej sytuacji co jakiś czas koniecznie musi być odnawiana e-recepta, aby można było wykupić w aptece przepisane leki do stałego przyjmowania.

Zobacz też  Ból w klatce piersiowej przy schylaniu

Dusznica bolesna a ból w klatce piersiowej przy oddychaniu

Dusznica bolesna to choroba, która związana jest z niedokrwieniem mięśnia sercowego. Charakteryzuje się ona bólem w klatce piersiowej i uczuciem ciężaru lub ucisku na tę część ciała. Objawy zwykle znikają po odpoczynku lub zażyciu leków. Choroba najczęściej dotyka mężczyzn po 40. roku życia i kobiet po 50. roku życia. Bezpośrednią przyczynę dusznicy bolesnej stanowi upośledzenie przepływu wieńcowego, co zwykle jest wynikiem dolegliwości miażdżycowych. W wyniku choroby zaburzony jest przepływ krwi do mięśnia sercowego i pojawiają się problemy z dostarczaniem substancji odżywczych i tlenu.

Inne symptomy dusznicy bolesnej i jej leczenie

Oprócz bólu w klatce piersiowej przy oddychaniu pacjent może jeszcze odczuwać:

  • brak tchu;
  • kołatanie serca;
  • niepokój.

W leczeniu istotne jest to, by zahamować zmiany w okolicy naczyń wieńcowych. Nie można dopuścić do sytuacji, w której dojdzie do niedokrwienia mięśnia sercowego. Najczęściej pacjent musi przyjmować nitroglicerynę, dzięki której naczynia wieńcowe się rozkurczają.

Zapalenie płuc a ból klatki

Zapalenie płuc to choroba dolnej części układu oddechowego. Najczęściej wywołują ją wirusy lub bakterie. Schorzenie jest szczególnie groźne u małych dzieci i osób starszych. Wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Charakterystycznymi objawami tej choroby są:

  • dreszcze;
  • poty;
  • kaszel;
  • problemy z oddychaniem;
  • ból w klatce piersiowej przy oddychaniu;
  • odkrztuszanie ropnej plwociny;
  • w ciężkich przypadkach także duszności.

Diagnostyka i leczenie zapalenia płuc

W rozpoznaniu stosuje się wywiad i badania (między innymi zdjęcia RTG klatki piersiowej). Leczenie jest uzależnione od podejrzewanej etiologii. W przypadku bakteryjnego zapalenia płuc stosuje się antybiotyki. Choroba może być groźna, jednak ryzyko zgonu w przypadku osób, które nie wymagają przyjęcia do szpitala, jest mniejsze niż 1%. Pamiętaj, że do zapalenia płuc może dojść w wyniku obniżonej odporności. Jeżeli się przeziębisz, nie nadwyrężaj swojego zdrowia, weź L4, leż w domu i stosuj się do zaleceń lekarza. Inaczej możesz doprowadzić do nasilenia się objawów i narażać swoich współpracowników.

Zobacz też  Silny ból nóg – przyczyny, objawy i leczenie

Refluks żołądkowo-przełykowy a ból w klatce piersiowej przy oddychaniu

Refluks żołądkowo-przełykowy jest schorzeniem układu pokarmowego. Jednym z objawów może być ból w klatce piersiowej przy oddychaniu. Schorzenie polega na zarzucaniu kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Zwykle problem występuje, gdy dochodzi do uszkodzenia lub upośledzenia funkcji dolnego zwieracza przełyku. Efektem tego jest choroba, która uszkadza błonę śluzową przełyku i prowadzi do bardzo charakterystycznych problemów. Oprócz bólu w klatce piersiowej refluksowi mogą jeszcze towarzyszyć:

  • zgaga;
  • pieczenie za mostkiem;
  • ból w nadbrzuszu;
  • ból za mostkiem.

Ból w klatce piersiowej przy oddychaniu może być związany z wieloma różnymi schorzeniami. Ważne jest, aby problem skonsultować z lekarzem, zwłaszcza jeśli objawy nasilają się lub długo się utrzymują.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.