Ból śródstopia od góry – co może oznaczać?

Ból śródstopia od góry może być związany z wieloma czynnikami. Dolegliwość ta najczęściej powiązana jest z urazem tej części stopy. Jeżeli ból nie mija samoistnie, należy skonsultować się ze specjalistą, który dokona dokładnej diagnozy i wprowadzi leczenie.

ból śródstopia od góry

Ból śródstopia od góry może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dolegliwość przeszkadza przy chodzeniu, więc może sprawić szczególne problemy osobom, które pracują fizycznie. W przypadku wystąpienia tego rodzaju problemów, które nie ustępują przez dłuższy czas, należy udać się do lekarza. Najpierw jednak warto zapoznać się ze specyfiką takich dolegliwości.

Jak zbudowane jest śródstopie?

Śródstopie składa się z kilku różnych elementów, które współpracują ze sobą, aby umożliwić poruszanie się i amortyzowanie nacisku podczas chodzenia lub biegania. Na śródstopie składają się:

  • kości w obrębie śródstopia jest kość śródstopia, kość przedstopia i kość piętowa;
  • chrząstki znajdują się między kośćmi i pomagają w amortyzowaniu uderzeń podczas chodzenia lub biegania;
  • ścięgna łączą kości z mięśniami i pomagają w ruchu stopy;
  • mięśnie mięśnie śródstopia pomagają w ruchu stopy oraz w utrzymywaniu równowagi;
  • więzadła łączą kości ze sobą i są ważne dla utrzymania stabilności stawów.

Ból śródstopia od góry – przyczyny

Ból śródstopia jest częstą dolegliwością, na którą skarżą się osoby w różnym wieku. Przyczyny tego mogą być różne i mieć związek między innymi:
  • ze złym obuwiem – buty o zbyt wąskiej lub zbyt szerokiej cholewce mogą powodować zwiększony nacisk na śródstopie. Ból może również być spowodowany przez zbyt niskie lub zbyt wysokie obcasy. Rozwiązaniem może być wykorzystanie specjalnych wkładek do butów;
  • z niewłaściwą postawą ciała – śródstopie może być obciążone w wyniku wad postawy;
  • z infekcjami – infekcje i stany zapalne, takie jak zapalenie ścięgien i torebki stawowej, mogą być przyczyną bólu śródstopia od góry. Wywołują je najczęściej drobnoustroje lub wirusy. W ich wyniku może dojść także do obrzęku;
  • z urazami – kontuzje mogą powodować uszkodzenie chrząstki, która wspomaga śródstopie. Może to prowadzić do bólu i ograniczenia ruchomości;
  • z płaskostopiem i innymi deformacjami;
  • ze stanami zapalnymi;
  • z artretyzmem.
Zobacz też  Ból serca – przyczyny, objawy i leczenie

Ból śródstopia a dna moczanowa

Dna moczanowa, nazywana również podagrą, jest chorobą metaboliczną, która powoduje gromadzenie się kwasu moczowego w organizmie. W jej wyniku może dojść do zapalenia stawów i powstania kamieni moczanowych. Ból stawów jest typowym objawem dny moczanowej i często dotyczy śródstopia. Objaw ten nasila się nocą i ustępuje po kilku godzinach. Innymi objawami dny moczanowej są obrzęk, uczucie gorąca w stopie, zaczerwienienie i ogólne osłabienie.

Leczenie dny moczanowej jest bardzo złożone i wymaga podjęcia następujących kroków:

  • zmiany w diecie – polega na ograniczeniu produktów bogatych w puryny, które przyczyniają się do nagromadzenia się kwasu moczowego w organizmie. Oznacza to unikanie mięsa, ryb, podrobów, a także ograniczenie spożywania alkoholu. Konieczne będzie też jedzenie większej ilości błonnika, warzyw i owoców;
  • farmakoterapia – leki przeciwzapalne niesteroidowe (NLPZ), takie jak ibuprofen lub naproksen, są często stosowane w leczeniu bólu i obrzęku stawów. Leki przeciwkwasowe (allopurynol, febuxostat) obniżają poziom kwasu moczowego we krwi. Do wykupienia niektórych leków z apteki konieczna będzie e-recepta;
  • leczenie chirurgiczne w przypadku zaawansowanej dny moczanowej może zaistnieć konieczność leczenia chirurgicznego, które polega na usunięciu kamieni moczanowych.

Ból śródstopia a złamanie kości

Ból śródstopia czasem jest spowodowany złamaniem kości. Może do niego dojść w wyniku upadku, uderzenia lub przeciążenia stopy. Złamanie śródstopia może być również związane z chorobami, które osłabiają kości (osteoporoza). Objawy tak poważnego stanu obejmują między innymi ból i trudności w poruszaniu się. Gdy podejrzewasz złamanie kości, jak najszybciej skontaktuj się ze specjalistą, który dokona diagnozy i wprowadzi odpowiednie leczenie.

Leczenie złamania śródstopia może wymagać unieruchomienia kończyny za pomocą gipsu lub opaski. Zastosowane mogą zostać również leki przeciwbólowe. W przypadku złamań otwartych lub złamań z przemieszczeniem konieczne jest zwykle leczenie operacyjne. Okres rehabilitacji zależy od skomplikowania złamania, jednak niezależnie od niego na czas rekonwalescencji powinno się wziąć L4 online i skupić na powrocie do zdrowia.

Zobacz też  Silny ból gardła bez gorączki – leczenie stanu zapalnego gardła

Ból śródstopia od góry – diagnostyka

W związku z tym, że ból śródstopia od góry może być spowodowany przez wiele różnych czynników, niezwykle istotna jest trafna diagnoza. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem zleci badania, które mają potwierdzić rozpoznanie. Bardzo pomocne będzie wykonanie oceny struktur miękkotkankowych z wykorzystaniem ultrasonografu. W przypadku podejrzenia złamania kości przeprowadza się badanie RTG lub scyntygrafię. Czasami może zajść konieczność wykonania rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej.

Ból śródstopia od góry – leczenie

Dolegliwości bólowe w śródstopiu mogą być spowodowane przez wiele czynników. Aby leczenie było skuteczne, konieczna jest najpierw odpowiednia diagnoza. Poniżej wymienimy najczęściej wykorzystywane sposoby leczenia przewlekłego bólu stopy:

  • leczenie urazów – jeżeli ból jest spowodowany urazem, leczenie może obejmować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także fizjoterapię. W przypadku poważniejszych kontuzji, takich jak złamanie, konieczne może być leczenie chirurgiczne;
  • leczenie chorób reumatycznych w przypadku chorób reumatycznych (takich jak reumatoidalne zapalenie stawów czy osteoartroza) leczenie może obejmować zastosowanie leków przeciwzapalnych i leków przeciwbólowych. Konieczna może być również fizjoterapia, a w przypadku zaawansowanej choroby leczenie chirurgiczne;
  • zmiany zwyrodnieniowe – przy zmianach zwyrodnieniowych stosuje się leki przeciwbólowe, fizjoterapię i leczenie chirurgiczne.

W uzasadnionych przypadkach pacjent może otrzymać zwolnienie lekarskie online, jeżeli schorzenie sprawia, że nie jest w stanie wykonywać obowiązków służbowych.

Ból śródstopia od góry może mieć wiele różnych przyczyn. Aby upewnić się co do stanu kończyny, należy pilnie udać się do specjalisty, który zajmie się diagnozą i leczeniem.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.