Ból brzucha przed okresem – objaw zbliżającej się menstruacji

Ból brzucha przed okresem jest normalnym zjawiskiem dotykającym sporą część kobiet. Jest odczuwalny kilka dni przed miesiączką i zalicza się go do objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Przeczytaj, jak można złagodzić dolegliwości bólowe w podbrzuszu!

ból brzucha przed okresem

Ból podbrzusza pojawiający się chwilę przed miesiączką towarzyszy wielu paniom. Opisują go jako ból jajników, który niekiedy promieniuje do miednicy, ud, pachwin i pleców. Nasilenie dolegliwości jest kwestią bardzo indywidualną. Niektóre kobiety odczuwają jedynie dyskretny ból, innym zaś towarzyszą dodatkowe objawy PMS jak migreny, złe samopoczucie, nudności. Przyczyną takiego stanu są wahania hormonalne związane z cyklem miesięcznym. Warto jednak pamiętać, że ból brzucha przed okresem może świadczyć o nieprawidłowościach i rozwijających się schorzeniach. Gdy dolegliwości niepokoją, należy skonsultować się z ginekologiem.

Ból brzucha przed okresem – przyczyny

Ból przed okresem może być związany z PMS, czyli zespołem napięcia przedmiesiączkowego lub stanowić normalny objaw dolegliwości okołomenstruacyjnych. PMS jest zaburzeniem, które obejmuje nasilone objawy psychiczne i somatyczne pojawiające się tuż przed okresem, w fazie lutealnej cyklu miesiączkowego (w drugiej fazie cyklu). U kobiet cierpiących na zespół napięcia przedmiesiączkowego dolegliwości są intensywne, podczas gdy u pozostałych pań ból zwiastujący nadchodzące krwawienie nie wpływa w żaden sposób na normalne funkcjonowanie.

Ból w podbrzuszu przed okresem może wskazywać również na inne przyczyny:

  • endometriozę;
  • nieprawidłowości w budowie macicy;
  • choroby jajników;
  • stany zapalne np. jajników (pojawia się gorączka oraz upławy z pochwy);
  • mięśniaki macicy;
  • ciążę pozamaciczną.

Co robić, gdy pojawia się ból brzucha przed okresem?

Ponieważ dolegliwości pojawiające się przed spodziewanym okresem mogą być objawem choroby, warto zwrócić na nie uwagę, szczególnie jeśli są nietypowe, pojawiają się nagle, nasilają się, towarzyszą kobiecie również w innych fazach cyklu. Takie zaburzenia wymagają wizyty u lekarza. Jeśli nie możesz spotkać się z nim osobiście, na początku skorzystaj z telekonsultacji. Specjalista wytłumaczy, jakie badania wykonać, jak radzić sobie z bólem, jeśli to konieczne wystawi zwolnienie lekarskie online. Podczas rozmowy może zostać wypisana e-recepta. Jeżeli problemy nie znikną, konieczna będzie wizyta u ginekologa.

Zobacz też  Ból brzucha rano po przebudzeniu – objawy, przyczyny, leczenie

Czym jest PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego?

Wiele kobiet odczuwa, że zbliża się okres, potrafi też wskazać, kiedy przebiega owulacja. Nie zawsze jednak dolegliwości związane z kolejnymi fazami cyklu są dokuczliwe. U pań, które cierpią na zespół napięcia przedmiesiączkowego, ból może być silny, dodatkowo odczuwają one znaczne obniżenie nastroju, drażliwość, zwiększoną senność i problemy z koncentracją. Piersi są tkliwe i bolesne, nasilają się objawy trądziku, łojotoku, niekiedy pojawiają się wzdęcia i uczucie pełności w brzuchu, bóle głowy. Naukowcy wyodrębnili aż 300 różnych symptomów, które mogą występować w przebiegu PMS. Objawy zaczynają dokuczać około 5 dni przed okresem, a mijają w okolicy 4 dnia miesiączki. Czas trwania objawów oraz ich nasilenie jest cechą indywidualną. 

Przyczyny problemu i diagnostyka

Przyczyny zaburzenia nie są dokładnie znane, choć przypuszcza się, że może to być nieprawidłowe funkcjonowanie neuroprzekaźników, obniżony poziom serotoniny, stres, depresja. Znaczenie ma również wiek – dolegliwości nasilają się np. po porodzie. Problem rzadziej pojawia się u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. 

Objawy o dużym natężeniu, utrudniające normalne funkcjonowanie należy skonsultować z lekarzem ginekologiem. Konieczne jest wykluczenie chorób mogących dawać podobne symptomy. Lekarz zleci badanie USG narządów rozrodczych, może również ocenić poziom hormonów.

Jak łagodzić bóle podbrzusza?

Jak leczyć napięcie przedmiesiączkowe spowodowane przez skurcze macicy? Niezbędna będzie zmiana trybu życia, zwłaszcza regularna aktywność fizyczna, zbilansowana dieta i odpowiednia ilość snu. Skuteczna może okazać się psychoterapia. W niektórych przypadkach lekarz decyduje o podaniu leków przeciwdepresyjnych w niewielkich dawkach. W przypadku pań, które nie planują zajścia w ciążę, stosuje się także leczenie hormonalne – podaje się dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne:

Bolesne miesiączki i uciążliwe objawy napięcia przedmiesiączkowego warto omówić z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiednie leczenie. Warto jak najszybciej odwiedzić gabinet ginekologiczny, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia i nieprawidłowości w budowie narządów rozrodczych.

Zobacz też  Ból brzucha jak na okres w ciąży – jaka jest przyczyna?

Ból brzucha przed okresem a endometrioza

Ból brzucha przed okresem bywa objawem endometriozy. Choroba polega na nadmiernym rozroście błony śluzowej macicy poza jamą macicą. Komórki błony śluzowej mogą pojawić się w jamie otrzewnej, jajnikach, a nawet ścianach pęcherza moczowego. Wśród przyczyn endometriozy wymienia się m.in. czynniki genetyczne jak zaburzenia hormonalne oraz immunologiczne. Kobiety cierpiące na schorzenie skarżą się na bolesne miesiączkowanie, a także dolegliwości bólowe pojawiające się przed okresem. Panie mówią o bolesnym współżyciu, powtarzających się problemach brzusznych (zaparcia, biegunki). Pacjentki zgłaszają również ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, w kończynach dolnych. 

Dlaczego nie można bagatelizować dolegliwości?

Silne bóle wymagają konsultacji z lekarzem. W leczeniu stosuje się leki hormonalne, jednak trzeba pamiętać, że środki te jedynie hamują rozwój choroby. Ogniska usuwa się chirurgicznie. Endometrioza to uciążliwa choroba powodująca liczne, poważne powikłania. Intensywny ból odczuwany przez kobiety uniemożliwia normalne funkcjonowanie – w takich sytuacjach przyda się L4 online. Problemu nie należy bagatelizować, diagnostyka powinna być przeprowadzona jak najszybciej.

Jak pokonać ból menstruacyjny?

Ból miesiączkowy może pojawić się już 7 dni przed okresem, a jego główną przyczyną są zmiany hormonalne. Jak radzić sobie z dolegliwościami, jeśli nie odpowiada za nie żadna choroba?

  • zastosuj leki przeciwbólowe oraz środki rozkurczowe;
  • przyłóż ciepły okład;
  • wykorzystaj techniki relaksacyjne, które pozwolą się rozluźnić i odprężyć;
  • wykonaj delikatne ćwiczenie lub spaceruj – aktywność ułatwia przepływ krwi, pomaga redukować ból;
  • wypróbuj kinesiotaping – oklejanie taśmą pomaga zmniejszać dolegliwości bólowe.

Intensywne dolegliwości bólowe zdają się ustępować po porodzie, jednak nie w każdym przypadku tak się dzieje. 

Ból brzucha przed okresem może być normalnym zjawiskiem, lecz czasem wskazuje na poważniejszy problem. Jeśli jest uciążliwy i budzi niepokój, lepiej wykonać podstawowe badania i przekonać się, czy za dolegliwości nie odpowiada choroba. 

Zobacz też  Ból brzucha przechodzi, jak leżę. Przyczyny i leczenie dolegliwości

 

 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.