Belara

Nazwa: Belara (tabletki powlekane, lek na receptę)
Kategoria: tabletki antykoncepcyjne
Substancja czynna: etynyloestradiol, octan chlormadynonu
Dawka: 0,03 mg + 2 mg
Opakowanie: 21 tabletek
Źródło: https://www.gedeonrichter.pl/uploads/2019_02_20_Belara_PIL_PL_21993.pdf

Belara - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online ? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie !

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najczęściej stosowanych form antykoncepcji. Ich popularność wynika przede wszystkim z ich wysokiej skuteczności. Wśród tabletek antykoncepcyjnych można wyróżnić wiele rodzajów. Poszczególne z nich mogą różnić się między sobą ilością zawartych w tabletkach substancjach czynnych, a także ich stężeniami. Jednymi z najpopularniejszych pigułek antykoncepcyjnych są tabletki zwane Belara. Czym charakteryzują się te tabletki i jak działają? Odpowiedź na to oraz inne pytania przedstawiamy w poniższym tekście. W razie potrzeby receptę umożliwiającą zakup tego preparatu można uzyskać dzięki naszej stronie internetowej.

Czym jest lek Belara?

Belara należy do złożonych tabletek antykoncepcyjnych. W jej składzie możemy znaleźć aż dwie substancje czynne. Ich połączenie gwarantuje kompleksowe i skuteczne działanie leku, które jest szczególnie doceniane przez wiele kobiet.

Jakie substancje czynne zawiera lek Belara?

W składzie leku Belara możemy znaleźć etynyloestradiol oraz octan chlormadynonu. Oba składniki należą do syntetycznych odpowiedników damskich hormonów płciowych – progesteronu oraz estrogenu.

Jak działa lek Belara?

Preparat ten charakteryzuje się szerokim i kompleksowym działaniem antykoncepcyjnym. Dzięki zastosowaniu leku Belara, przede wszystkim zahamowana zostaje owulacja. Preparat ten wpływa również na konsystencję śluzu znajdującego się w szyjce macicy, dzięki czemu staje się on trudno przepuszczalny dla plemników.

Kiedy zalecany jest rozpoczęcie stosowania leku Belara?

Lek Belara powinien być stosowany przez kobiety, które podjęły decyzję o rozpoczęciu stosowania antykoncepcji hormonalnej. Dzięki jego stosowaniu mogą one mieć pewność, że są odpowiednio zabezpieczone przed zajściem w ciążę. Lek Belara sprawdzi się zarówno u kobiet, które podęły decyzję o nieposiadaniu dziecka, jak i u pacjentek, które muszą zapobiegać zajściu w ciążę z powodu istniejących chorób.

Istnienie jakichś przeciwwskazań uniemożliwia rozpoczęcie kuracji preparatem Belara?

Pomimo skutecznego działania, lek Belara nie może być stosowany przez wszystkie pacjentki. Przede wszystkim powinny go unikać kobiety uczulone na substancję czynną lub którykolwiek inny składnik preparatu. Przeciwwskazaniem do rozpoczęcia kuracji tym lekiem jest również ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Hormonalne środki antykoncepcyjne nie powinny być przyjmowane również przez pacjentki, które wymagają tymczasowego unieruchomienia spowodowanego na przykład koniecznością przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. Tabletek nie powinny stosować również osoby zmagające się z chorobami wątroby.

Jak dawkować lek Belara?

Tabletki antykoncepcyjne powinny być przyjmowane według ustalonego schematu. Prawidłowe ich stosowanie może zagwarantować nawet stuprocentową skuteczność i ochronę przed zapłodnieniem. Dzienna dawka składa się z jednej tabletki. Cały blistr leku zawiera 21 pigułek. Powinny one być stosowane przez pierwsze 21 dni cyklu. Po ich zakończeniu należy odbyć 7-dniową przerwę. W jej trakcie pojawi się krwawienie z odstawienia. Po upływie 7 dni należy natychmiast przystąpić do stosowania kolejnego opakowania.

Czy lek Belara może powodować skutki uboczne?

Tabletki antykoncepcyjne, do których należy między innymi lek Belara, charakteryzują się silnym i skutecznym działaniem. W efekcie mogą one wywoływać nie tylko pożądane reakcje, ale także skutki uboczne. Wśród najczęściej wymienianych niepożądanych reakcji organizmu można wymienić bóle i zawroty głowy, a także nudności i wymioty. Niektóre pacjentki stosujące ten preparat skarżą się również na zmniejszenie libido, a także przybranie na wadze. Poważniejsze skutki uboczne obejmują wzrost ciśnienia tętniczego, a także powstawanie zakrzepów.

Co zrobić w razie pojawienia się skutków ubocznych podczas stosowania leku Belara?

Jeśli pacjentka prowadząca kurację lekiem Belara zaobserwuje u siebie jakiekolwiek niepożądane reakcje organizmu, powinna niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Konsultacja ze specjalistą pozwoli na ustalenie planu działania, który może obejmować zarówno zmniejszenie dawki podawanej antykoncepcji, jako również całkowite zrezygnowanie z tej metody. Warto jednak zaznaczyć, że lek Belara z reguły bardzo rzadko wywołuje skutki uboczne, a jeśli już, to są one słabo nasilone i szybko przemijają.

Czy lek Belara może być stosowany przez kobiety w ciąży?

Stosowanie jakichkolwiek leków w trakcie ciąży powinno być dokładnie skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Ciąża jest przeciwskazaniem do rozpoczęcia kuracji tabletkami antykoncepcyjnymi. Zawarte w pigułkach substancje czynne mogą negatywnie oddziaływać na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Jeśli dojdzie do zapłodnienia w trakcie stosowania tabletek, pacjentka powinna niezwłocznie zrezygnować z ich przyjmowania.



Potrzebujesz E-recepty Online ? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie !