Ból podbrzusza po okresie – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Ból podbrzusza po okresie jest niepokojącym objawem, który warto skonsultować z ginekologiem. Może świadczyć o zapaleniu przydatków, pojawieniu się na nich torbieli, ale także o endometriozie. Ból podbrzusza bywa symptomem ciąży pozamacicznej. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę i kiedy udać się do lekarza!

ból podbrzusza po okresie

Ból w podbrzuszu towarzyszy paniom przed okresem, może dokuczać również przez pierwsze dni miesiączki. Niekiedy pojawia się jednak także po okresie. Taka sytuacja powinna wzbudzić czujność, ponieważ zazwyczaj świadczy o rozwoju jakiegoś schorzenia. Najczęściej jest to zapalenie przydatków. Ból w dole brzucha może oznaczać nie tylko typowo ginekologiczne problemy, ale również choroby układu moczowego czy pokarmowego. Dolegliwości w prawej dolnej ćwiartce świadczą o zapaleniu wyrostka robaczkowego, a ból, któremu towarzyszy wzmożone parcie na mocz i częstomocz, jest zazwyczaj objawem zakażenia dróg moczowych. Uciążliwe dolegliwości powinny skłonić do wizyty u lekarza. Badania i uzyskanie diagnozy pozwolą wdrożyć właściwe leczenie.

Ból podbrzusza – zapalenie przydatków, torbiel, endometrioza

Ból podbrzusza po okresie jest objawem nieprawidłowości, często dotyczy narządów miednicy mniejszej – jajników i jajowodów. Wśród możliwych przyczyn należy wymienić zapalenie przydatków. Choroba rozwija się najczęściej u kobiet aktywnych seksualnie, zwłaszcza u pań w wieku rozrodczym. Do głównych objawów zalicza się silny ból w dole brzucha oraz wysoką gorączkę. W leczeniu stosuje się antybiotyki – w przypadku ciężkiego przebiegu choroby wskazana jest hospitalizacja i podanie dożylne leków.

Inną przyczyną bólu jajników po okresie mogą być pojawiające się na nich torbiele – dolegliwości występują dopiero w sytuacji, gdy zmiany osiągają spore rozmiary. Dodatkowe objawy to silne parcie na pęcherz, nieregularne miesiączki. Gdy dojdzie do skrętu torbieli, ból jest wyjątkowo intensywny, pacjentkę męczą nudności i wymioty. Torbiele wymagają leczenia chirurgicznego.

Ból podbrzusza może oznaczać endometriozę, chorobę polegającą na rozroście błony śluzowej macicy poza jamę macicy. Przy endometriozie menstruacja jest bolesna, długa i obfita. Chore skarżą się na bolesne stosunki seksualne, obserwują plamienia między miesiączkami, a niekiedy również ból podczas oddawania moczu i przy wypróżnianiu. W leczeniu stosuje się metody farmakologiczne, chirurgiczne lub skojarzone – wybrany sposób zależy od rozległości zmian, stopnia zaawansowania choroby.

Zobacz też  Ból podbrzusza po stosunku. Skąd się bierze i o czym świadczy?

Ból podbrzusza po okresie – choroby układu pokarmowego

Ból brzucha po okresie nie musi wskazywać na typowo kobiece problemy. Często jest wywoływany przez schorzenia układu pokarmowego. Może towarzyszyć mu biegunka, zaparcia, mdłości i wymioty. Ból w dole brzucha może mieć różne nasilenie i charakter. W przypadku powtarzających się dolegliwości warto skorzystać z pomocy lekarskiej. Jeśli nie masz możliwości udać się do przychodni, rozwiązaniem będzie telekonsultacja ze specjalistą. Po przeprowadzeniu wywiadu udzieli dalszych wskazówek, może wypisać zwolnienie lekarskie online i receptę (e-recepta). Jeśli konieczna jest dodatkowa diagnostyka, skieruje na badania. Jakie choroby należy wziąć pod uwagę? W przypadku bólu podbrzusza należy wykluczyć m.in.:

  • zespół jelita drażliwego;
  • zapalenie wyrostka robaczkowego;
  • zapalenie uchyłków jelita;
  • choroby infekcyjne układu pokarmowego;
  • niedrożność jelit.

W przypadku ostrego bólu na dole brzucha po prawej stronie jak najszybciej należy skonsultować się z lekarzem. Dodatkowe objawy jak brak apetytu, gorączka i wymioty mogą oznaczać zapalenie wyrostka, które wymaga interwencji chirurgicznej. Diagnostyki wymaga każdy silny lub długo utrzymujący się ból podbrzusza. Niekiedy dolegliwości są tak intensywne i wyczerpujące, że chory potrzebuje odpoczynku – w takiej sytuacji przyda się L4 online.

Ból podbrzusza – choroby układu moczowego

Ból podbrzusza po okresie może oznaczać również infekcje układu moczowego (najczęściej zapalenie pęcherza moczowego) – to nie tylko dolegliwości bólowe, ale też częstomocz, skąpomocz, silne parcie na pęcherz, gorączka. Intensywny ból, nudności, uczucie osłabienia mogą także wskazywać na kamicę nerkową i związany z nią epizod kolki nerkowej. Podczas ataku należy pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów, stosowaniu leków przeciwbólowych oraz rozkurczowych. Koniecznie należy zadbać o komfort termiczny nerek. Infekcje układu moczowego wymagają najczęściej podania antybiotyków, dlatego należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Do leków przepisywanych w przypadku zdiagnozowania zapalenia pęcherza należą:

Zobacz też  Ból kręgosłupa lędźwiowego i podbrzusza – najczęstsze przyczyny i objawy

Choroby nie należy ignorować, ponieważ może prowadzić do poważnych powikłań – zapalenia nerek, roponercza, a nawet niewydolności nerek.

Ból podbrzusza po okresie – diagnostyka

Bólo podbrzusza może być związany z owulacją (pęknięcie pęcherzyka Graffa) – to zjawisko fizjologiczne, które nie powinno wzbudzać niepokoju, pod warunkiem że ból nie jest silny i trwa krótko. Jeśli jednak dolegliwości pojawią się często lub trwają dłuższy czas, powinny skłonić do poszukania przyczyny. Jak widać, ból w dole brzucha może oznaczać wiele różnych nieprawidłowości, dlatego w zależności od symptomów pomocy trzeba szukać u ginekologa, nefrologa, czy lekarza pierwszego kontaktu. Konieczne może być wykonanie badań laboratoryjnych, moczu na posiew, czasem USG czy RTG jamy brzusznej. Podstawą jest zebranie wywiadu od pacjenta oraz przeprowadzenie badania fizykalnego lub badania ginekologicznego. Co powinno szczególnie zaniepokoić?

  • krwawienia lub plamienia niezwiązane z miesiączką;
  • skurczowy ból w dole brzucha w ciąży z jednoczesnym twardnieniem brzucha;
  • bardzo intensywny ból, nieustający po podaniu leków przeciwbólowych lub rozkurczowych;
  • wysoka gorączka;
  • intensywne wymioty lub biegunki.

Czy każdy ból brzucha oznacza chorobę?

Ból brzucha może być związany z miesiączkowaniem, pojawić się na wczesnym etapie ciąży (świadczy o rozciąganiu się macicy), podczas owulacji. Może jednak być wywołany konkretną chorobą, np. infekcją przenoszoną drogą płciową, problemami z układem pokarmowym, a nawet silnym stresem. Taka mnogość prawdopodobnych przyczyn sprawia, że diagnostyka bywa utrudniona. 

Jeśli masz wątpliwości, ból podbrzusza dokucza ci i utrudnia normalne funkcjonowanie, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Szybka diagnoza i leczenie pomogą uniknąć poważnych komplikacji.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.