Levoxa

Levoxa - opis i informacje o leku

Szukasz pomocy u specjalisty? Nie trać czasu w kolejkach! Skorzystaj z e-porady lekarskiej i uzyskaj szybką diagnozę i propozycję leczenia

Levoxa to antybiotyk, który można uzyskać w aptece tylko na receptę wystawioną przez lekarza. Stosuje się go u pacjentów ze zdiagnozowanymi zakażeniami bakteryjnymi zlokalizowanymi w różnych miejscach organizmu. W jego skład wchodzi m.in. lewofloksacyna – substancja czynna skutecznie zwalczająca zakażenia wywołane przez drobnoustroje, np. zapalenie pęcherza moczowego. Zmagasz się z tego rodzaju dolegliwością? Skontaktuj się z naszym specjalistą, a otrzymasz w kilka minut receptę, dzięki której rozpoczniesz leczenie tym antybiotykiem.

Levoxa – cel stosowania i dawkowanie preparatu

Levoxa jest antybiotykiem, który można otrzymać w aptece w postaci tabletek z wysoką zawartością lewofloksacyny. Dzięki temu preparat działa bakteriobójczo i może być stosowany m.in. na zakażenia bakteryjne układu moczowego i gruczołu krokowego, zatok, płuc, a nawet skóry. Przed rozpoczęciem kuracji preparatem Levoxa należy zapoznać się ze wskazaniami oraz przeciwwskazaniami do jego stosowania. Tabletki Levoxa stosuje się metodą doustną podczas lub między posiłkami. O ich dawkowaniu decyduje lekarz w oparciu o stan zdrowia pacjenta. Dawkowanie preparatu zależy od lokalizacji i nasilenia zakażenia. W przypadku zapalenia zatok lub płuc zazwyczaj stosuje się 500 mg leku raz na dobę, ale w przypadku zakażenia pęcherza moczowego może to być tylko 250 mg raz na dobę. Z tego powodu lek Levoxa produkuje się w dwóch dawkach – 250 i 500 mg. Nie należy podwajać zaleconych dawek lub unikać zażywania preparatu bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych, pogorszeniem się stanu zdrowia pacjenta, nawrotem choroby lub pojawieniem się oporności organizmu na działanie leku. Ponieważ Levoxa to antybiotyk o silnym działaniu, podczas kuracji tym preparatem wskazane jest jednoczesne przyjmowanie probiotyku.

Levoxa a działania niepożądane

Levoxa, tak jak każdy inny farmaceutyk, może przyczynić się do powstania u pacjenta działań niepożądanych, mogących wpłynąć na jego stan zdrowia lub codziennie funkcjonowanie. Wszystkie możliwe skutki uboczne związane z zażywaniem tego leku opisane są w ulotce producenta dołączonej do opakowania. Wśród nich można wymienić, np. nudności i wymioty, biegunkę, bóle i zawroty głowy, bezsenność, duszności, osłabienie, bóle stawowe i mięśniowe, zmiany skórne, potliwość, gorączkę, itp. Warto pamiętać, że objawy związane ze stosowaniem leku Levoxa mogą pojawić się zarówno w czasie leczenia tym preparatem, jak i kilka miesięcy po zakończeniu farmakoterapii.

Kiedy nie zaleca się stosowania leku Levoxa?

Leku Levoxa nie należy stosować u wszystkich pacjentów – nawet jeśli wykazują oni dolegliwości, które zwalczyć może ten konkretny preparat. Przede wszystkim dotyczy to pacjentów uczulonych lub nadwrażliwych na substancję czynną lub inne składniki leku, a także osób, które w przeszłości miewały wstrząsy anafilaktyczne związane z działaniem podobnych antybiotyków. Lekarz nie przepisze Levoxy dzieciom i nastolatkom w okresie dojrzewania i wzrostu, a także kobietom na wczesnym etapie ciąży i karmiącym piersią. Przeciwwskazaniem do zażywania tabletek Levoxa są również epizody padaczki u pacjenta. Szczególną ostrożność w stosowaniu antybiotyku powinny zachować osoby starsze, pacjenci po przeszczepach, przebytym udarze lub zmagający się z cukrzycą. Ponieważ lista przeciwwskazań jest dość długa, warto zapoznać się z nią przed rozpoczęciem lekoterapii, a podczas wywiadu medycznego zgłosić wszystkie dolegliwości lekarzowi.

Levoxa a stosowanie innych leków

Levoxa może wykazywać nieprzewidziane bądź negatywne działanie w połączeniu z niektórymi lekami. Dlatego niezbędne jest poinformowanie lekarza o prowadzeniu kuracji innymi preparatami zarówno teraz, jak i w przeszłości. Niewskazane jest stosowanie Levoxy przy jednoczesnym przyjmowaniu kortykosteroidów, cyklosporyny, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, warfaryny oraz leków stosowanych w leczeniu układu sercowo-naczyniowego i depresji. W takim przypadku Levoxa może wpłynąć na działanie tych medykamentów. Natomiast ze względu na możliwe zaburzenia w jego działaniu, nie należy łączyć go z żelazem, cynkiem, magnezem i glinem.

Jak należy przechowywać lek Levoxa?

Tabletki Levoxa należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Zabronione jest stosowanie leku w przypadku, gdy upłynie termin jego ważności. Ważne, aby niewykorzystany preparat utylizować zgodnie z zasadami przedstawionymi przez farmaceutów.

Ważne informacje na temat leku Levoxa

Stosowanie leku Levoxa może niekorzystnie wpłynąć na możliwość prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn przez osobę przyjmującą ten lek. Nie każdy wie, że w okresie terapii tym preparatem oraz 2 dni po jej zakończeniu należy wystrzegać się bezpośredniego kontaktu z promieniowaniem słonecznym, ponieważ w tym czasie skóra chorego może wykazywać dużą wrażliwość na słońce i z tego powodu mogą wystąpić u niego mrowienia, oparzenia lub pęcherze skórne. Dlatego też nie wolno wtedy opalać się, lecz zasłaniać kończyny i stosować skuteczny krem z filtrem.


Levoxa (tabletki powlekane, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek przeciwbakteryjny Substancja czynna: lewofloksacyna Dawka: 250 / 500 mg Opakowanie: 1 / 3 / 7 / 10 / 14 / 50 / 200 tabletek



Szukasz pomocy u specjalisty? Nie trać czasu w kolejkach! Skorzystaj z e-porady lekarskiej i uzyskaj szybką diagnozę i propozycję leczenia