Bactrim

Bactrim - opis i informacje o leku

Potrzebujesz nowej recepty na niezbędny lek, którego używasz? Wypełnij krótką ankietę na temat stanu zdrowia i w kilka minut otrzymaj kod do e-recepty. Szybko, łatwo i bez wychodzenia z domu!

Uporczywy ból i pieczenie przy oddawaniu moczu? Częstomocz i niekomfortowe parcie na pęcherz? To może być zapalenie pęcherza moczowego. Nie lekceważ dolegliwości, które uprzykrzają Ci codzienne funkcjonowanie. Wybierz Bactrim – sprawdzony antybiotyk w formie tabletek lub wygodnego syropu do doustnego stosowania i zapomnij o wstydliwym problemie. Skonsultuj swój stan zdrowia z naszym specjalistą i zamów e-receptę na swoje opakowanie leku Bactrim.

Kiedy wskazane jest stosowanie leku Bactrim?

Bactrim to antybiotyk działający przeciwbakteryjnie, który przepisywany jest w terapii chorób wewnętrznych. W jego skład wchodzą bakteriostatyczny sulfametoksazol i chemioterapeutyk trimetoprim. Lek wykazuje skuteczne działanie w leczeniu zakażeń, których źródłem jest obecność drobnoustrojów podatnych na kotrimoksazol, np. przewlekłego zapalenia oskrzeli lub ucha środkowego, zakażeń układu moczowego i zwalczania wrzodu miękkiego, zakażenia przewodu pokarmowego, np. duru brzusznego lub biegunki, a także zapalenia płuc zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Lek można otrzymać wyłącznie na receptę.

Dlaczego Bactrim jest dostępny wyłącznie na receptę?

Bactrim, tak jak inne antybiotyki, należy stosować tylko na zlecenie lekarza. Służy to m.in. ograniczeniu zjawiska antybiotykooporności. Antybiotyki to leki, które można stosować wyłącznie w przypadku chorób bakteryjnych, a nie wirusowych. Dlatego, aby móc je otrzymać potrzebna jest właściwa diagnoza poparta wydaniem ważnej recepty. Tak jest również w przypadku leku Bactrim.

Jak dawkuje się preparat Bactrim?

Bactrim można otrzymać w postaci tabletek do połykania i syropu do picia. Sposób dawkowania określa się na podstawie konkretnego schorzenia, jego objawów i stanu zdrowia pacjenta. Bactrim można stosować również w przypadku dzieci młodszych niż 12 lat (wyjątek stanowią dzieci do 6 tygodnia życia). Jednak u nich wskazane jest przyjmowanie tylko preparatu w formie syropu. W takiej sytuacji dawkę ustala się, biorąc pod uwagę masę ciała dziecka. W przypadku osób dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 roku życia stosuje się 2 tabletki preparatu lub 20 ml syropu co 12 godzin. Jeśli zakażenie ma charakter ciężki, przewlekły wówczas można zwiększyć przyjmowaną dawkę do 3 tabletek lub 30 ml syropu przyjmowanych co 12 godzin. Długotrwałe leczenie tym preparatem obejmuje więcej niż 14 dni, podczas których chory przyjmuje przynajmniej 400 mg sulfametoksazolu i 80 mg trimetoprimu co 12 godzin. Jeśli w połowie leczenia nie widać znacznej poprawy stanu zdrowia, wówczas należy zwrócić się z tym do lekarza.

Kiedy niewskazane jest stosowanie leku Bactrim?

Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania leku Bactrim jest nadwrażliwość na substancję czynną lub inne składniki preparatu. Ponadto nie należy go stosować w przypadku stwierdzenia ciężkiej niewydolności nerek, znaczącego uszkodzenia miąższu wątroby, a także w przypadku, kiedy pacjent leczy się medykamentem z wysoką zawartością dofetylidu. Niewskazane jest również podawanie leku u dzieci, które nie ukończyły 6 tygodnia życia.

Bactrim a możliwe działania niepożądane

W związku ze stosowaniem leku Bactrim mogą pojawić się u pacjentów określone skutki uboczne, do których zaliczyć można: wysoką gorączkę, obrzęk naczynioruchowy, reakcje anafilaktyczne, zmiany skórne, nudności i wymioty, bóle brzucha, biegunkę, zapalenie trzustki lub okrężnicy, zapalenie wątroby lub dróg żółciowych, problemy z pracą nerek, zawroty głowy, drgawki, problemy ze wzrokiem. Rzadko osoby przyjmujące preparat mogą zapaść na śródmiąższowe zapalenie płuc, bóle mięśni i stawów, ale nie należy tego wykluczać.

Bactrim w okresie ciąży i karmienia piersią

Kobiety w ciąży i karmiące piersią przed zastosowaniem jakiegokolwiek farmaceutyku powinny zasięgnąć porady lekarza. Na ogół w takiej sytuacji należy unikać stosowania leku Bactrim, chyba że lekarz uzna, że korzyści z terapii tym preparatem przewyższają możliwe ryzyko zdrowotne matki i dziecka.

Czy podczas terapii lekiem Bactrim można stosować inne preparaty?

Podczas wywiadu medycznego należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych do tej pory preparatach oraz o lekach, które pacjent ma zamiar stosować w przyszłości. Ma to duże znaczenie, ponieważ równoległe stosowanie niektórych leków może doprowadzić do powstania skutków ubocznych, a sam preparat może zahamować lub nasilić działanie konkretnych medykamentów. Dotyczy to przede wszystkim leków moczopędnych, digoksyny, preparatów przeciwzakrzepowych, fenytoiny, cyklosporyny, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, metotreksatu, pirymetaminy, leków na cukrzycę, indometacyny, amantadyny i dofetylidu.


Bactrim (tabletki, syrop, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek bakteriobójczy Substancja czynna: sulfametoksazol + trimetoprim Dawka: tabletki (400 mg + 80 mg), syrop (200 mg + 40 mg)/ 5 ml Opakowanie: 20 tabletek, 100 ml syropu



Potrzebujesz nowej recepty na niezbędny lek, którego używasz? Wypełnij krótką ankietę na temat stanu zdrowia i w kilka minut otrzymaj kod do e-recepty. Szybko, łatwo i bez wychodzenia z domu!