Afastural

Afastural - opis i informacje o leku

Masz objawy chorobowe, ale nie masz dostępu do lekarza? Umów się na wizytę medyczną online, na której otrzymasz diagnozę i receptę na swój adres e-mailowy!

Zdiagnozowano u Ciebie zapalenie pęcherza moczowego, ale zaproponowana farmakoterapia nie pomaga? A może leczysz się samodzielnie preparatami bez recepty? Wypróbuj bezpieczny lek Afastural z wysoką zawartością fosfomycyny, która zapewnia szerokie spektrum działania przeciwbakteryjnego u dorosłych pacjentów, zmagających się z zakażeniem dolnych dróg moczowych, będącym skutkiem zabiegów chirurgicznych lub diagnostyki przeprowadzonej w obrębie tego układu. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na temat leku, a jeśli uznasz, że jest on odpowiedni dla Ciebie – umów się ze specjalistą, który przepisze Ci na niego e-receptę.

Dla kogo Afastural nie jest odpowiednim lekiem?

Ze stosowania leku Afastural powinny zrezygnować osoby, które wykazują uczulenie lub nadwrażliwość na jeden bądź więcej jego składników, a także chorzy na ciężką niewydolność nerek oraz poddający się zabiegom hemodializy. Ponieważ to lekarz dobiera odpowiednie leczenie i wypisuje receptę na konkretną farmakologię, należy zgłosić mu wszystkie dolegliwości i schorzenia, które mogą być przeciwwskazaniami do stosowania preparatu Afastural. Niewskazane jest również przyjmowanie tego antybiotyku w leczeniu infekcji bakteryjnych u dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia.

Jakie dawkowanie Afasturalu jest zalecane przez lekarzy?

Afastural jest antybiotykiem mającym postać granulatu, na podstawie którego sporządza się roztwór do picia. O prawidłowym dawkowaniu leku decyduje zawsze lekarz. Zazwyczaj leczenie przy wykorzystaniu Afasturalu polega wyłącznie na jednorazowym przyjęciu jednej 3-gramowej saszetki. Lek można również stosować profilaktycznie, aby zapobiec ewentualnym zakażeniom dróg moczowych, które mogą powstać podczas przezcewkowych zabiegów. Wówczas zaleca się zastosowanie 2 saszetek – jednej na 3 godziny przed rozpoczęciem zabiegu i jednej w drugiej dobie po jego wykonaniu. Lek stosuje się poprzez rozpuszczenie granulatu w szklance wody i wypicie tak sporządzonego roztworu. W celu leczenia zapalenia pęcherza wskazane jest jego przyjmowanie godzinę przed posiłkiem lub po 2 godzinach od spożycia pokarmu. Najlepszą porą na zastosowanie kuracji jest moment po opróżnieniu pęcherza moczowego i bezpośrednio przed snem.

Czy Afastural można łączyć z innymi lekami?

Ponieważ nie wszystkie preparaty medyczne można stosować równolegle z antybiotykiem Afastural, zaleca się zgłoszenie wszystkich przyjmowanych lekarstw (zarówno tych na receptę, jak i bez recepty) lekarzowi przed wydaniem zaleceń dotyczących jego stosowania. Na zmniejszenie działania fosfomycyny, zawartej w preparacie, działa, np. metoklopramid – lek odpowiedzialny za pobudzenie perystaltyki jelit, a także inne preparaty, które wpływają na wzrost ich motoryki i poziom krzepnięcia krwi. Dlatego nie zaleca się jego stosowania w okresie kuracji lekiem Afastural.

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyku Afastural

U niektórych pacjentów przyjmujących Afastural mogą wystąpić działania niepożądane, do których zaliczyć można dolegliwości takie jak: bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty, niestrawność, ból brzucha, zmęczenie, problemy skórne (wysypkę, pokrzywkę i świąd). Rzadko pacjent może znosić objawy tachykardii, zapalenia jelit i duszności, nadciśnienia lub niedociśnienia tętniczego oraz reakcje anafilaktyczne, które w najgorszym wypadku mogą zakończyć się jego śmiercią. W przypadku wystąpienia takich objawów należy skontaktować się ze specjalistą.

Czy stosowanie leku Afastural wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

Nie ma żadnych danych potwierdzających, że stosowanie Afasturalu może mieć niekorzystny wpływ na możliwość prawidłowego prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn. Jednak ze względu na to, że składniki preparatu mogą przyczynić się do wystąpienia skutków ubocznych, takich jak zmęczenie, czy problemy neurologiczne, należy upewnić się, że po przyjęciu leku u pacjenta, nie występują zaburzenia psychofizyczne, które mogą mieć wpływ, np. na zdolność prowadzenia samochodu.

Czy są przeciwwskazania do stosowania Afasturalu przez kobiety w ciąży?

Ze względu na silne działanie leku Afastural, nie zaleca się jego stosowania u kobiet w ciąży lub planujących ciążę, ponieważ jego działanie może niekorzystnie wpłynąć na prawidłowy rozwój płodu oraz stan zdrowia przyszłej matki. Ponieważ stwierdzono, że fosfomycyna przenika do mleka kobiecego i wraz z nim może przenikać do organizmu karmionego w sposób naturalny dziecka, nie jest wskazane stosowanie Afasturalu również przez kobiety karmiące piersią. W przypadku wątpliwości należy poradzić się lekarza.


Afastural (granulat do sporządzania roztworu, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek przeciwbakteryjny, na zapalenie pęcherza Substancja czynna: fosfomycyna Dawka: 3 g Opakowanie: 1 saszetka



Masz objawy chorobowe, ale nie masz dostępu do lekarza? Umów się na wizytę medyczną online, na której otrzymasz diagnozę i receptę na swój adres e-mailowy!