Ból z tyłu pleców na wysokości żeber – najczęstsze przyczyny, sposoby leczenia

Ból z tyłu pleców na wysokości żeber to częsty problem. Może być wynikiem urazu, ale niekiedy wskazuje również na chorobę układu oddechowego czy pokarmowego. Przedłużające się dolegliwości bólowe powinny skłonić chorego do wizyty u lekarza.

ból z tyłu pleców na wysokości żeber

Ból z tyłu pleców na wysokości żeber to przypadłość, która dotyka wiele osób. Najczęściej nie ma dużego powodu do obaw – może świadczyć o niegroźnych urazach czy też być wynikiem braku ruchu. Jednak nawet błahe przyczyny nie powinny być bagatelizowane, ponieważ mogą się rozwinąć i negatywnie wpłynąć na późniejsze samopoczucie i zdrowie pacjenta. Co więc należy wiedzieć o bólu pleców, który ogniskuje się na wysokości żeber?

Ból z tyłu pleców na wysokości żeber – możliwe przyczyny

Ból z tyłu pleców na wysokości żeber to najczęściej wynik mechanicznego urazu. Dolegliwości pojawiają się w przypadku stłuczenia, pęknięcia lub złamania kości. Można je łatwo uśmierzyć, stosując leki, których zakup ułatwia e-recepta. Oprócz tego dyskomfort w okolicy żeber może być spowodowany, takimi czynnikami jak:

  • siedzący tryb życia;
  • zmiany zwyrodnieniowe w odcinku piersiowym kręgosłupa;
  • przeciążenia mięśni spowodowane źle przeprowadzonym treningiem;
  • stany zapalne korzeni nerwów rdzeniowych;
  • neuralgie;
  • stany zapalne związane z kręgosłupem;
  • zapalenie płuc.

Dodatkowe objawy przy bólu pleców

Bólowi z tyłu pleców na wysokości żeber może towarzyszyć szereg dodatkowych objawów. To właśnie one są najbardziej pomocne podczas procesu diagnostycznego, ponieważ naprowadzają lekarzy na przyczynę źródłową. Z tego powodu warto uważnie obserwować organizm pod kątem nasilenia, ale także lokalizacji i charakteru dolegliwości bólowych. Symptomy, na które warto zwrócić uwagę to np. problemy z oddychaniem, zasinienia i opuchlizna (po urazie), ogólne osłabienie oraz gorączka. Przy takich objawach zasadne będzie skorzystanie z L4 online.

Zobacz też  Ból pleców przy kaszlu – przyczyny i sposoby leczenia

Ból z tyłu pleców na wysokości żeber a urazy

Urazy mechaniczne to jedna z najczęstszych przyczyn bólu z tyłu pleców na wysokości żeber. Narażone są zarówno osoby mało aktywne i starsze, jak i sportowcy. Charakterystycznym symptomem są dolegliwości bólowe, które narastają podczas zwykłych czynności, a także siniak lub opuchlizna w miejscu urazu. Ból sprawia również zwykły dotyk. Tego rodzaju objawy pojawiają się w wyniku stłuczenia, a także złamania żebra, dlatego warto zgłosić się do lekarza, by zdiagnozować swój stan.

Ból pleców na wysokości żeber a wady postawy

Tego rodzaju dolegliwości bywają spowodowane wrodzonymi deformacjami kręgosłupa, a także klatki piersiowej. Bywają również wynikiem nieprawidłowej postawy, która skutkuje powstawaniem wad. Z tego powodu osoby mało aktywne, przebywające przez wiele godzin w jednej pozycji są bardzo narażone na odczuwanie podobnego dyskomfortu. Z pewnością pomocna okaże się zmiana przyzwyczajeń, a także regularna rehabilitacja lub fizjoterapia.

Ból z tyłu pleców a choroby układu oddechowego

Ból w plecach na wysokości żeber bywa również wynikiem różnych chorób układu oddechowego. Bardzo często pojawia się, kiedy dochodzi do zapalenia płuc, ale może świadczyć także o zapaleniu oskrzeli. Co ważne, osoby uskarżające się na silny kaszel często odczuwają silny ból zogniskowany w okolicach klatki piersiowej. Niektóre z wymienionych symptomów znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Rozwiązaniem będzie zwolnienie lekarskie online, które pozwoli pacjentowi skupić się na spokojnej rekonwalescencji.

Ból z tyłu pleców na wysokości żeber a choroby układu pokarmowego

Ból z tyłu pleców na wysokości żeber nie musi pochodzić ani od kręgosłupa, ani układu oddechowego. W ten sposób mogą przejawiać się choroby, które toczą się w obrębie układu pokarmowego. Jeśli ból występuje po lewej stronie, można podejrzewać problemy z żołądkiem, trzustką, śledzioną lub okrężnicą. Natomiast gdy dolegliwości ogniskują się w prawej części klatki piersiowej, wówczas prawdopodobne jest, że sygnały alarmowe wysyła wątroba lub pęcherzyk żółciowy. W tym przypadku konieczna jest staranna diagnostyka. Przypadłości związanych z tymi organami z pewnością nie można zniwelować fizjoterapią.

Zobacz też  Ból kręgosłupa szyjnego i drętwienie ręki. Jakie są przyczyny tych dolegliwości?

Ból z tyłu pleców na wysokości żeber – czy jest niebezpieczny?

Symptomy bólowe są sygnałem, że organizm nie działa tak, jak powinien. Niekiedy przyczyna jest błaha i układ odpornościowy radzi sobie z nią bez żadnego wsparcia. Jednak trudno wcześniej to prognozować, dlatego warto skorzystać z konsultacji lekarskiej. Tym bardziej że trzeba pamiętać, iż powodem mogą być również potencjalnie śmiertelne choroby. Na przykład, jeśli w wyniku urazu dojdzie do złamania żebra i przebicia opłucnej, może pojawić się odma płucna. Innym zagrożeniem będzie choroba wieńcowa, taka jak zawał mięśnia sercowego, która również objawia się bólem z tyłu pleców na wysokości żeber. Dodatkowe symptomy, które zwracają uwagę, to między innymi pieczenie w klatce piersiowej, duszność, bladość skóry, zimne poty, ogólne osłabienie oraz uczucie niepokoju.

Leczenie bólu z tyłu pleców na wysokości żeber

Aby określić przyczynę bólu pleców i ustalić najlepsze leczenie, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Jeśli ból z tyłu pleców na wysokości żeber jest spowodowany poważniejszym problemem, lekarz może zalecić leczenie chirurgiczne. Jednak zazwyczaj wystarcza leczenie farmakologiczne, a także  ćwiczenia i fizjoterapia, które wzmacniają mięśnie pleców, poprawiają postawę i zmniejszają ból. Pomocne mogą okazać się również maści rozgrzewające. Warto zaznaczyć, że w rozpoznaniu przyczyny bólu, lekarz wykonuje nie tylko badania fizykalne. Często potrzebne okazują się badania obrazowe, takie jak USG jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej czy tomografia komputerowa.

Leki, które skutecznie uśmierzają ból

Kiedy pojawia się silny ból pleców, pacjent nie musi go znosić – może sięgnąć po sprawdzone środki przeciwbólowe. Przypominamy jednak, że to rozwiązanie doraźne i nie zastąpi właściwego leczenia. Bólu można skutecznie zwalczyć, likwidując przyczynę źródłową. Polecanymi lekami są między innymi:

Zobacz też  Ból w pachwinie od kręgosłupa – czy to rwa kulszowa?

Skuteczne sposoby zapobiegania bólom pleców

Jeśli ból z tyłu pleców na wysokości żeber jest wynikiem niewłaściwej postawy, można mu skutecznie zapobiegać. Ważne jest utrzymywanie prawidłowej postawy oraz regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Jogging, pływanie, joga lub pilates mogą wyraźnie zmniejszyć ryzyko pojawienia się bólu pleców. Zbyt długi czas spędzony na siedząco może prowadzić do osłabienia mięśni, dlatego ważne jest, aby często wstawać i chodzić, a także wykonywać ćwiczenia rozciągające. Poza tym warto unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów. Na brak dolegliwości bólowych wpływ ma również zdrowa dieta, bogata w witaminy i minerały.

Ból z tyłu pleców na wysokości żeber najczęściej wiąże się z przeciążeniami wynikającymi z nieprawidłowej postawy ciała. Do jego występowania przyczyniają się również urazy mechaniczne. Niezależnie od przyczyny nie powinno się bagatelizować symptomu – wymaga skutecznej diagnostyki oraz wdrożenia leczenia.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.