Zolmitriptan STADA

Zolmitriptan STADA - opis i informacje o leku

Długie kolejki do lekarza? Dalekie terminy do specjalisty? Skorzystaj z konsultacji lekarskiej online i nie czekaj na leczenie!

Według statystyk z epizodyczną lub nawracającą migreną zmaga się nawet 6 milionów Polaków! Jesteś wśród nich i szukasz sprawdzonego preparatu, który pomoże Ci zwalczyć ten intensywny, pulsujący ból, utrudniający Ci normalne funkcjonowanie? Sprawdź, jak działa Zolmitriptan STADA – lek na receptę z zolmitryptanem w składzie. Przeczytaj, jak dawkuje się ten lek i jakie są przeciwwskazania do jego stosowania. W razie wątpliwości skorzystaj z pomocy lekarza online, który doradzi Ci w wyborze odpowiedniego preparatu na Twoje dolegliwości.

W jakich przypadkach stosuje się Zolmitriptan STADA?

Zolmitriptan STADA to lek zalecany do stosowania w objawowym leczeniu migrenowego bólu głowy bez aury bądź z aurą, spowodowanego poszerzaniem się naczyń krwionośnych głowy. Specjaliści twierdzą, że ten preparat w tabletkach skutecznie niweluje poszerzenie naczyń krwionośnych, likwiduje ból głowy oraz inne objawy, które towarzyszą napadom migreny, np. nudności i wymioty, światłowstręt oraz nadwrażliwość na dźwięki. Istotne jest to, że Zolmitriptan STADA nie zapobiega napadom migreny, lecz działa tylko w momencie, kiedy napad występuje. Dlatego nie można go stosować profilaktycznie.

Zolmitriptan STADA – dawkowanie

Lek Zolmitriptan STADA stosuje się metodą doustną według wskazań lekarza. Zazwyczaj pacjenci dorośli, zmagający się z napadami migreny, przyjmują jedną dawkę tego preparatu w wysokości 2,5 mg. Chociaż tabletki wykazują wysoką skuteczność w każdej fazie bólu migrenowego, zaleca się, by przyjmować je od razu po wystąpieniu pierwszych objawów bólowych. Drugą dawkę można zastosować w przypadku, kiedy napad migrenowy wystąpi w ciągu 24 godzin po przyjęciu pierwszej dawki (nie należy robić tego w ciągu 2 godzin od pierwszej tabletki). Ważne, aby w ciągu jednej doby nie przekroczyć maksymalnej dawki, która wynosi 10 mg. Nie wolno również przyjmować więcej niż 2 dawek na dobę. Leku nie powinno się stosować zapobiegawczo, lecz tylko doraźnie w migrenowych przypadkach bez aury lub z aurą. Tabletki połyka się w całości, popijając je szklanką wody. Ponieważ przyjmowanie pokarmów nie wpływa na skuteczność działania Zolmitriptanu STADA, można go stosować zarówno w trakcie posiłku, jak i na czczo.

Kiedy nie należy stosować leku Zolmitriptan STADA?

Lek Zolmitriptan STADA nie jest przeznaczony do stosowania ani przez dzieci i młodzież, ani przez osoby w wieku powyżej 65 lat. Ponadto z jego właściwości nie mogą korzystać osoby uczulone lub nadwrażliwe na którykolwiek jego składnik. Wykluczone jest również przyjmowanie tabletek Zolmitriptan STADA przez osoby ze zwiększonym ciśnieniem tętniczym krwi, problemami z układem krwionośnym czy dusznicą. Nie można go również stosować równolegle z innymi lekami na migrenę z wysoką zawartością ergotaminy lub jej pochodnymi. Lekarz nie zdecyduje również o wyborze tego preparatu dla pacjenta, który w przeszłości miał udar, krótkotrwałe dolegliwości go przypominające lub cierpi na chorobę czynnościową nerek. Dlatego przed wybraniem odpowiedniej kuracji należy przekazać lekarzowi wszystkie istotne informacje na temat stanu zdrowia i przyjmowanych do tej pory leków.

Czy można stosować Zolmitriptan STADA w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ponieważ potwierdzono, że Zolmitriptan STADA może uszkodzić płód lub generować u niego wady wrodzone, nie zaleca się stosowania tego preparatu w okresie ciąży, a także w przypadku, kiedy pacjentka planuje w niedalekiej przyszłości zostać matką. To samo dotyczy karmienia piersią, ponieważ udowodniono, że składniki Zolmitriptanu STADA mogą przenikać do mleka kobiecego. W takich sytuacjach o konieczności przyjmowania preparatu na migrenę zawsze decyduje lekarz.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn po przyjęciu leku Zolmitriptan STADA

Ponieważ lek można przyjmować od razu po wystąpieniu napadu migreny lub po tym czasie, należy brać to pod uwagę, jeśli pacjent planuje prowadzić pojazd lub obsługiwać urządzenie mechaniczne. Choć nie udowodniono, że lek Zolmitriptan STADA może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, przed przystąpieniem do tych czynności należy sprawdzić, czy nie oddziałuje on na koncentrację, szybkość reakcji oraz ogólne samopoczucie pacjenta.

Jakie działania niepożądane powoduje lek Zolmitriptan STADA?

Lek Zolmitriptan STADA może generować powstanie uciążliwych działań niepożądanych, choć warto pamiętać, że niektóre z nich mogą być wynikiem napadu migreny. Wśród nich można wymienić, np. reakcje alergiczne, zaburzenia czynnościowe serca, problemy ze wzrokiem, słuchem, a nawet węchem, zawroty i bóle głowy, nadwrażliwość, mrowienie kończyn, senność, uderzenia gorąca, bóle brzucha, nudności i wymioty, osłabienie i zmęczenie, szybkie bicie serca, częstomocz, zmiany ciśnienia krwi. Wszystkie informacje na temat możliwych skutków ubocznych związanych z zażywaniem tabletek Zolmitriptan STADA są dostępne w ulotce producenta dołączonej do opakowania. W przypadku wystąpienia niepokojących dolegliwości należy skonsultować je z lekarzem.


Zolmitriptan STADA (tabletki, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek przeciwmigrenowy Substancja czynna: zolmitryptan Dawka: 2,5 mg Opakowanie: 1 / 3 tabletki



Długie kolejki do lekarza? Dalekie terminy do specjalisty? Skorzystaj z konsultacji lekarskiej online i nie czekaj na leczenie!