Frimig

Frimig - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Migrena jest dolegliwością, która znacznie utrudnia funkcjonowanie każdego człowieka. Niezależnie czy jest to napad bólu z aurą, czy bez aury, odpowiedzią na tego typu chorobę jest lek Frimig. Stosuje się go do doraźnego leczenia migreny. Jak dawkować lek? Dla kogo jest odpowiedni? Dowiesz się tego z opisu poniżej i ulotki znajdującej się w opakowaniu. Umów się na teleporadę, zasięgnij porady specjalisty i zamów receptę na lek Frimig.

Jak działa lek Frimig i na jakie dolegliwości jest w stanie pomóc?

Lek Frimig wykorzystywany jest do leczenia napadów migreny — zarówno tych z aurą jak i bez aury. Z pomocą substancji czynnej zawartej w leku, czyli sumatrypanu dochodzi do zmniejszenia naczyń krwionośnych, których wcześniejsze rozszerzenie powoduje objawy choroby. Oprócz wyeliminowania typowych symptomów migreny łagodzi także inne objawy napadu, takie jak mdłości, wymioty czy nadwrażliwość na światło i dźwięk.

Czy to lek dostępny jedynie na receptę?

Tak, jest to lek przepisywany przez lekarza jedynie na receptę. Nie można go więc kupić w aptece, jeśli wcześniej nie został przepisany przez lekarza. Jest to spowodowane koniecznością przeprowadzenia wywiadu medycznego z pacjentem w celu wyeliminowania prawdopodobieństwa wystąpienia skutków ubocznych po przyjęciu leku.

Jak dawkować lek Frimig?

Lek ten mogą przyjmować jedynie osoby dorosłe w wieku od 18 do 65 lat. Osobom niepełnoletnim oraz tym, które przekroczyły ten wiek nie jest zalecane stosowanie leku Frimig. Zazwyczaj zalecana dawka w przypadku osób dorosłych wynosi jedną tabletkę zawierającą 50 mg substancji. Musi być ona połknięta przez pacjenta w całości — nie należy jej więc dzielić, kruszyć czy przegryzać, a po zażyciu popić odpowiednią ilością płynów. Zgodnie z zaleceniem lekarza dawka leku może osiągnąć też 100 mg. W przypadku leków Frimig ważne jest to, by przyjąć go jak najwcześniej, w myśl zasady „im szybciej, tym lepiej”. Ważne, by została wzięta jak najwcześniej po wystąpieniu objawów migreny, ponieważ gwarantuje to skuteczniejsze działanie. Jeśli ból po podaniu pierwszej dawki pojawi się ponownie, możliwe jest wzięcie jednej lub dwóch dodatkowych tabletek w ciągu doby od rozpoczęcia leczenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, by zachować co najmniej 2 godziny przerwy między przyjmowaniem kolejnych tabletek. Nie można jednak brać kolejnych dawek w momencie, kiedy pierwsza z nich nie przyniosła żadnych efektów, a ból nie przeszedł. W takiej sytuacji można pomagać sobie lekami na bazie paracetamolu, kwasu acetylosalicylowego bądź niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, a Frimig przyjąć dopiero w przypadku wystąpienia kolejnego napadu migreny.

Kto nie powinien przyjmować leku Frimig?

Przeciwwskazania co do przyjmowania leków dotyczą między innymi osób, które nałogowo palą tytoń, są kobietami po menopauzie lub mężczyznami w wieku powyżej 40 lat. Ograniczenia stosowania leku w tych kategoriach to spowodowane faktem, że po przyjmowaniu leku u osób w tym wieku wystąpiły ciężkie zaburzenia czynności serca — stąd uplasowanie ich w grupie zwiększonego ryzyka. Ważne jest to, by przed rozpoczęciem przyjmowania leku upewnić się, czy występujący ból spowodowany jest migreną, a nie inną dolegliwością.

Przyjmowanie leku Frimig a ciąża i karmienie piersią

Dotychczas nie potwierdzono, by lek ten wpływał negatywnie na przebieg ciąży czy zwiększał ryzyko występowania wad wrodzonych u noworodków. Mimo to wszelkie leki brane w trakcie ciąży powinny zostać skonsultowane z lekarzem farmaceutą przed ich zastosowaniem. Nie należy stosować leku Frimig przez 12 godzin do momentu karmienia dziecka piersią. Mleko odciągnięte przez ten czas należy wyrzucić.

Jakie skutki uboczne mogą nastąpić po przyjęciu leku Frimig?

Lek ten może powodować pewne działania niepożądane, choć ich występowanie zależne jest od człowieka i trudno przewidzieć, czy dane objawy mogą wystąpić kontakcie z lekiem. Do najczęściej występujących zaliczyć można zawroty głowy, dzwonienie w uszach, zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, trudności w oddychaniu, nudności lub wymioty czy uczucie zimna i gorąca. Może się zdarzyć także, że lek ten wywoła reakcję alergiczną. W takim przypadku niezwłocznie należy przerwać przyjmowanie medykamentu i skontaktować się z lekarzem. Pełna lista działań niepożądanych znajduje się na ulotce.

Czy można przyjmować Frimig w interakcji z innymi lekami?

Przyjmowanie wszelkich innych leków powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem. Dotyczy to także suplementów diety czy preparatów ziołowych dostępnych w aptekach bez recepty. Mogą one bowiem wchodzić w reakcję z lekiem i powodować skutki uboczne. Leku Frimig nie powinny przyjmować osoby, które jednocześnie przyjmują ergotaminę lub inne leki typu maleinian metyzergidu (także służące do leczenia migreny) oraz inhibitory monoaminooksydazy (stosowane w leczeniu depresji). Zażywanie jednocześnie leków MAOI powodować może bowiem zespół serotoninowy, charakteryzujący się niepokojem ruchowym, omamami, skurczami mięśni czy dreszczami, których pojawienie się wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem.


Frimig – podstawowe informacje · Kategoria: tabletki przeciwmigrenowe · Substancja czynna: sumatryptan (Sumatriptanum) · Dawka: 100 mg · Opakowanie: 2/6 tabletek



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!