Almozen

Almozen - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Objawy migrenowe niełatwo odróżnić od zwykłego bólu głowy. Migrena jest jednak chorobą bardziej złożoną i wymaga konsultacji medycznej, by skutecznie jej przeciwdziałać. Jednym z leków odpowiednich na tego typu dolegliwość jest Almozen. Z opisu poniżej dowiesz się, w jakich sytuacjach można go stosować, dla kogo jest przeznaczony i jak go dawkować. By zakupić lek, umów się na teleporadę i szybko oraz sprawnie zdobądź e-receptę.

Jaki jest skład leku i w jakich sytuacjach się go stosuje?

Lek Almozen stosuje się w przypadku przeciwdziałania napadowi migrenowemu. W swoim działaniu doprowadza on do skurczenia naczyń krwionośnych w mózgu, co możliwe jest dzięki substancji czynnej, jaką jest almotryptan (w postaci almotryptanu jabłczanu), wiążący się z receptorami serotoninowymi i doprowadzający do przeciwdziałania objawom bólowym w głowie. Lek ten pomoże pokonać symptomy migreny z aurą, jak i bez aury. Lek Almozen to okrągłe, białe i obustronnie wypukłe tabletki powlekane. W składzie oprócz substancji czynnej znajduje się m.in. mannitol, celuloza mikrokrystaliczna, powidon K 40 czy karboksymetyloskrobia sodowa. Pełna lista substancji użytych do stworzenia leku znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania.

Jak przyjmować lek Almozen?

Lek ten służy jedynie w celu leczenia postępującego już napadu, nie pomoże więc w zapobieganiu objawów, które jeszcze nie nastąpiły. Lek przyjmować można zarówno w trakcie posiłków, jak i niezależnie od nich. Ważne jest jednak to, by tabletka została przyjęta w całości oraz popita odpowiednią ilością płynów. W przypadku, gdy po wzięciu leku nastąpi nawrót choroby, możliwe jest wzięcie kolejnej dawki. Pomiędzy nimi musi jednak nastąpić co najmniej 2-godzinna przerwa. W przypadku, gdy po wzięciu leku Almozen nie nastąpi poprawa i objawy nadal będą odczuwalne, nie należy przyjmować drugiej dawki w celu ich powstrzymania.

Dawkowanie leku Almozen

Zalecana jest jedna tabletka, która wystarczy, by skutecznie przeciwdziałać objawom migreny. Maksymalną dawką leku, którą można przyjąć w ciągu doby, są 2 tabletki — każda po 12,5 miligrama. W przypadku, gdy pacjent cierpi na ciężką chorobę nerek, niewskazane jest, by przyjmować więcej niż jedną tabletkę na 24 godziny. Przyjęcie dawki większej niż zalecana, musi zostać natychmiast skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą. Podobnie w sytuacji, gdy lek przyjmie osoba trzecia czy dziecko.

Jakie są przeciwskazania do stosowania leku Almozen?

Lek Almozen stosować mogą jedynie osoby dorosłe w wieku od 18 do 65 lat. Osoby powyżej tego wieku nie powinny przyjmować tabletek ze względu na to, że lek ten obciąża wątrobę i tym samym może doprowadzić u takich osób do poważnych skutków ubocznych. Jeśli osoba powyżej 65 roku życia chce przyjąć lek, musi skonsultować to z lekarzem bądź farmaceutą. Almozenu nie można stosować w przypadku, gdy pacjent jest uczulony na którykolwiek ze składników leku, a także gdy wystąpiła kiedykolwiek u pacjenta jakaś choroba ograniczająca dopływ krwi do serca m.in. zawał, ciężkie nadciśnienie tętnicze, choroba naczyń obwodowych czy udar mózgu. Ważne jest to, by przed zażyciem Almozenu skonsultować przyjmowane bądź planowane leki z lekarzem czy farmaceutą, by wykluczyć niepożądane reakcje z innymi medykamentami. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest bowiem przyjmowanie leków m.in. na bazie ergotaminy, dihydroergotaminy czy metysergidu lub tych z grupy agonistów serotoniny (np. sumatryptanu).

Almozen – skutki uboczne stosowania leku

Należy pamiętać, że każdy lek jest w stanie doprowadzić do skutków ubocznych, choć nie muszą one wystąpić w przypadku każdej osoby i o takim samym nasileniu. Do najczęściej występujących działań niepożądanych należą senność, zawroty głowy, nudności czy wymioty. Rzadziej — ból głowy, kołatanie serca, ból mięśni czy uczucie mrowienia. Do poważnych skutków ubocznych wynikających ze stosowania leku należą skurcz naczyń krwionośnych w sercu czy zawał mięśnia sercowego. Szczególnie w sytuacji, gdy u pacjenta następuje ból w klatce piersiowej lub jakiekolwiek inne objawy mogące wskazywać na to zawał, konieczna jest jak natychmiastowa pomoc ze strony specjalisty. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej, w tym obrzęku warg, gardła czy rąk, a także w sytuacji ciężkiej reakcji anafilaktycznej, należy jak najszybciej zaprzestać stosowania leku i zwrócić się o pomoc lekarza. Nie należy także prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, ponieważ lek Almozen prowadzi do spowolnienia reakcji organizmu i senności.

Almozen a ciąża i karmienie piersią

W przypadku chęci stosowania leku przez kobiet w ciąży bądź planujące zajście w nią, konieczne jest skonsultowanie tego z lekarzem lub farmaceutą. Według ulotki należy zachować ostrożność podczas stosowania Almozenu w przypadku karmienia piersią — kobieta karmiąca dziecko powinna wstrzymać się przed tym przez 24 godziny od zażycia leku.


Almozen – podstawowe informacje · Kategoria: tabletki przeciwmigrenowe · Substancja czynna: almotryptan (Almotriptani malas) · Dawka: 12,5 mg · Opakowanie: 2/3/6/9/12 tabletek



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!