Imigran

Imigran - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Zwykły ból głowy odczuwalny jest na jej całej powierzchni. Z kolei ten migrenowy ulokowany jest zwykle po jednej stronie, występując punktowo w okolicach skroni, oczodołów bądź czoła. Znacznie utrudnia codzienne życie i wymaga diagnozy medycznej. Jednym z leków pomagających na tego typu dolegliwość jest Imigran. Zapoznaj się z informacjami na temat leku z poniższego opisu oraz dołączonej do opakowania ulotki. Umów się na e-wizytę i bez problemu zdobądź receptę na Imigran.

Czym jest Imigran i w jakiś sytuacjach się go stosuje?

Lek Imigran stosowany jest w przypadku leczenia napadów migreny — zarówno tych z aurą, jak i bez aury. Przyjmuje się go jedynie w sytuacji przeciwdziałania występującym już objawom. Nie jest więc przeznaczony do stosowania zapobiegawczo, jeszcze przed ich wystąpieniem.

Jak przyjmować lek Imigran?

Lek Imigran należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza przepisującego receptę. Zazwyczaj stosuje się jedną tabletkę zawierającą 50 mg leku. Należy przyjąć ją jak najszybciej po wystąpieniu objawów migreny, choć może ona także skutecznie pomóc w późniejszych etapach przechodzenia napadu choroby. Ważne, by połknąć ją w całości i popić odpowiednią ilością płynów. Lekarz może zdecydować także o zwiększeniu ilości substancji czynnej w leku do 100 mg. W przypadku nawrotu choroby można przyjąć kolejne dawki leku, lecz może to nastąpić dopiero po dwóch godzinach od przyjęcia poprzedniej. Dziennie nie należy jednak przyjmować więcej niż 300 mg, czyli trzykrotności dawki. W przypadku przedawkowania należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Podczas przechodzenia jednego napadu migreny nie należy stosować drugiej tabletki. Lepszym wyborem jest leczenie z pomocą leków opartych na paracetamolu, kwasie acetylosalicylowym lub innym niesteroidowym leku przeciwzapalnym. Zażycie drugiej tabletki Imigranu na jeden napad migreny jest bowiem nieskuteczne.

Kiedy nie stosować leku Imigran?

Leku nie można stosować w przypadku, gdy u pacjenta stwierdzono ciężką niewydolność wątroby, nadciśnienie tętnicze lub objawy chorób serca związanych z jego niedokrwieniem, takich jak choroba naczyń obwodowych zawał czy udar mózgu. Leku tego nie można stosować także w przypadku, gdy pacjent ma uczulenie na którykolwiek ze składników leku, a w szczególności na znajdującą się w nim substancję czynną – sumatryptan. Ważne jest także to by skonsultować przyjmowanie leków w momencie, kiedy pacjent bierze także inne medykamenty lub planuje ich stosowanie w przyszłości. Szczególnie istotne jest to w przypadku leków zawierających ergotaminę lub jej pochodne, w tym metyzergid, ponieważ po przyjęciu leku Imigran nie można bowiem przyjmować żadnych leków tego typu przez 6 godzin. Przeciwwskazaniem jest także stosowanie w tym samym czasie jakiegokolwiek innego leku z grupy tryptanów przez dobę od przyjęcia Imigranu. Nie należy jednocześnie przyjmować leku Imigran także z inhibitorami MAO oraz przez dwa tygodnie od zaprzestania ich stosowania.

Imigran – możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, Imigram ten może powodować skutki uboczne, chociaż nie u każdego one wystąpią. Do najczęściej pojawiających się należą ból, uczucie mrowienia, ociężałość czy uderzenia zimna lub gorąca, pojawiające się nagle i krótkotrwale. W sytuacji, gdy mijają szybko i nie są intensywne, nie ma powodu do zaprzestania stosowania leku. Jeśli jednak utrzymują się przez dłuższy czas lub coraz bardziej się nasilają, konieczna jest szybka pomoc ze strony specjalisty. W takiej sytuacji, do momentu skorzystania z pomocy lekarza nie powinno się przyjmować kolejnych dawek leku. Wśród rzadszych objawów, które pojawiają się po spożyciu leku, można wyróżnić zawroty głowy, senność, osłabienie, duszności, bóle mięśniowe czy nudności i wymioty. Są to jednak tylko niektóre z objawów, a pełna lista znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania leku. W przypadku, gdy Imigran wywołuje silną reakcję alergiczną, doprowadza do zmian czynnościowych wątroby, powoduje silny ból w klatce piersiowej, obrzęk, drgawki bądź wysypkę, należy natychmiast przestać stosowania medykamentu i szybko skorzystać z pomocy medycznej.

Czy można stosować lek Imigran w ciąży i podczas karmienia piersią?

W przypadku planowania ciąży bądź w sytuacji, gdy kobieta już się w niej znajduje, przed przyjęciem leku konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą. Według informacji umieszczonych na ulotce, w okresie 12 godzin od przyjęcia leku nie zaleca się także karmienia piersią. Substancja czynna znajdująca się w leku przenika bowiem do mleka matki i może negatywnie wpłynąć na karmione nim dziecko.

Skład leku i zawartość opakowania leku Imigran

Substancją czynną znajdującą się w leku jest sumatryptan w postaci bursztynianu sumatryptanu.Imigran występuje w dwóch wariantach, zawierając 50 albo 100 mg substancji czynnej. Tabletki o słabszej dawce wyglądają jak różowe obustronnie kapsułki, natomiast te 100 mg występują w kolorze białawym. Wśród pozostałych składników budujących lek można znaleźć takie, jak laktoza jednowodna, laktoza bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian. Pełna lista składników wraz ze składem otoczki leku znajduje się w ulotce dołączonej do opakowania.


Imigran – podstawowe informacje · Kategoria: tabletki przeciwmigrenowe · Substancja czynna: sumatryptan (sumatriptanum) · Dawka: 50/100 mg · Opakowanie: 2/6 tabletek



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!