Ból brzucha po prawej stronie na wysokości pępka – przyczyny, leczenie

Ból brzucha po prawej stronie na wysokości pępka najczęściej oznacza problemy z pęcherzykiem żółciowym lub wątrobą. Jeśli jest silny, nie ustępuje lub powtarza się, należy zasięgnąć porady lekarza. Konieczne może okazać się wykonanie rozszerzonej diagnostyki

ból brzucha po prawej stronie na wysokości pępka

Dyskomfort i ból brzucha po prawej stronie może pojawić się po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku lub na skutek nadmiernego wysiłku fizycznego. Dolegliwości wskazują również na różnego rodzaju choroby i nieprawidłowości w funkcjonowaniu ważnych narządów – wątroby, pęcherzyka żółciowego, nerki, jajnika. Poza bólem chory może skarżyć się na nudności, wymioty, podwyższoną temperaturę ciała. Zarówno ostry, jak i przewlekły ból brzucha wymaga konsultacji lekarskiej. Sprawdź, co zrobić, gdy dolegliwości stają się uciążliwe.

Ból brzucha po prawej stronie na wysokości pępka – kamica żółciowa

Ból brzucha po prawej stronie na wysokości pępka często jest objawem kamicy żółciowej. Może promieniować do tyłu, a nawet pod prawą łopatkę. Atakowi towarzyszą mdłości, wymioty, wzdęcia. Dolegliwości są intensywne, a zmiana pozycji nie przynosi ulgi. Kola żółciowa to ból nagły, napadowy, ostry i bardzo silny. Czas trwania epizodu jest różny – od 30 minut do kilku godzin. Zatkanie przewodu żółciowego złogami prowadzi do powikłań jak zapalenie lub wodniak pęcherzyka żółciowego.

W przypadku ataku zaleca się stosowanie preparatów przeciwbólowych oraz rozkurczowych. Aby potwierdzić występowanie złogów w pęcherzyku, wykonuje się badanie USG jamy brzusznej. Warto skontaktować się z lekarzem, aby zadecydował o ewentualnej dalszej diagnostyce i ustalił leczenie. Jeśli nie masz możliwości udać się do przychodni, skorzystaj z telekonsultacji. Jeżeli to konieczne, lekarz wystawi L4 online i zostanie przez niego wypisana e-recepta. Zleci także niezbędne badania z krwi i obrazowe. Całkowite wyleczenie kamicy gwarantuje jedynie usunięcie pęcherzyka wraz ze złogami.

Zobacz też  Ból pleców – objawy, najczęstsze przyczyny i leczenie dolegliwości

Ból brzucha po prawej stronie – zapalenie wątroby

Ból brzucha zlokalizowany w prawej górnej ćwiartce brzucha jest objawem zapalenia wątroby. To choroba, z którą jak najszybciej trzeba udać się do lekarza. Dodatkowe objawy pojawiające się przy zapaleniu to:

  • ciemny mocz;
  • jasny stolec;
  • zażółcenie skóry i białek oczu;
  • nudności i wymioty;
  • zmęczenie;
  • gorączka.

Ból nasila się z upływem czasu. Objawy te mogą wskazywać również na inne poważne schorzenie, dlatego konsultacja lekarska jest w tym przypadku niezbędna. 

Ból brzucha a zapalenie otrzewnej

Zapalenie otrzewnej jest chorobą niebezpieczną, o gwałtownym przebiegu. Wywołuje niedrożność przewodu pokarmowego, prowadzi do zatrzymania pracy jelit. Poza bólem brzucha chorobie towarzyszy zatrzymanie gazów i stolca, zatrzymanie moczu, bladość skóry. Chory może cierpieć z powodu nudności i wymiotów. Brzuch jest twardy i napięty, Przy zapaleniu otrzewnej ból jest tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie, dlatego pacjent wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Zapalenie otrzewnej leczy się operacyjnie.

Ból po prawej stronie a zapalenie wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego rozpoczyna się bólem w okolicy pępka. Dolegliwości nasilają się podczas kaszlu i ucisku na brzuch. Ból stopniowo przesuwa się w dół do prawego dołu biodrowego. Podejrzenie zapalenia wyrostka powinno skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza. Późna interwencja może wiązać się z poważnymi powikłaniami.

Jak leczyć ból brzucha?

Ból brzucha po prawej stronie na wysokości pępka może być spowodowany bardziej błahą przyczyną, np. niestrawnością lub chorobą wymagającą leczenia farmakologicznego, a nawet chirurgicznego. Jeśli dolegliwości nie są związane z żadną chorobą, można próbować leczyć je domowymi sposobami. Do najważniejszych należą:

  • zmiana diety;
  • picie herbat i naparów ziołowych;
  • przyjmowanie większej ilości płynów;
  • codzienna dawka aktywności fizycznej;
  • eliminacja czynników wywołujących stres – ćwiczenia oddechowe, medytacja, techniki relaksacyjne.

Niekiedy kluczowe znaczenie ma odpoczynek – w takiej sytuacji przyda się zwolnienie lekarskie online.

Zobacz też  Ból drugiego palca w stopie – o czym świadczy i jak sobie z nim poradzić?

W przypadku silnego bólu konieczny będzie skuteczny lek przeciwbólowy, np.:

Ból brzucha (po prawej stronie na wysokości pępka, jak i w innych obszarach) można łagodzić domowymi sposobami, jednak należy obserwować rozwój objawów – w przypadku nasilania się dolegliwości koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem. Konsultacja będzie niezbędna, gdy ataki powracają lub dołączają się do nich inne niepokojące objawy. Intensywny ból, gwałtowne wymioty, zatrzymania stolca wymagają pilnej interwencji lekarskiej. 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.