» Strona główna » Ból brzucha » Ból brzucha pod mostkiem na środku – przyczyny, diagnostyka, leczenie
Ból brzucha pod mostkiem na środku pojawia się w przebiegu chorób związanych z układem pokarmowym. Może także świadczyć o schorzeniach serca. Nawracające dolegliwości warto skonsultować z lekarzem. Przeczytaj, jak radzić sobie z bólem.
Dolegliwości bólowe zlokalizowane w nadbrzuszu często budzą niepokój. Trzeba pamiętać, że mogą być symptomem toczącej się w organizmie choroby – żołądka, dwunastnicy, trzustki, dróg żółciowych, a także serca. Ból brzucha pod mostkiem na środku towarzyszy również zaburzeniom metabolicznym, takim jak cukrzyca, choroby tarczycy i przytarczyc. W przypadku powtarzających się epizodów należy wykonać podstawowe badania – kluczowy jest wywiad z pacjentem, a następnie przeprowadza się badanie fizykalne, USG jamy brzusznej oraz badania krwi.
Ból brzucha najczęściej wskazuje na schorzenia narządów mieszczących się w jamie brzusznej. Do prawidłowego rozpoznania choroby niezbędne jest ustalenie charakteru, nasilenia i umiejscowienia dolegliwości. Ból brzucha pod mostkiem na środku bywa symptomem nieprawidłowego funkcjonowania organów układu pokarmowego. Schorzenia, które należy brać pod uwagę, to m.in.:
Ból brzucha może pojawić się w przebiegu chorób serca, dlatego nigdy nie należy go bagatelizować. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zasięgnąć porady lekarza – może to być konsultacja przez internet. Specjalista przeprowadzi wywiad i zaproponuje dalsze postępowanie (skieruje na badania, wystawi zwolnienie lekarskie online). O jakich problemach z sercem może świadczyć ból brzucha pod mostkiem na środku? Możliwe przyczyny to:
Ból w okolicy mostka pojawia się także przy chorobach płuc i opłucnej. Często jest wynikiem urazu np. złamania żebra czy pęknięcia mostka.
Ból brzucha może być objawem niepokojącym, a nawet utrudniającym codzienne funkcjonowanie. W przypadku silnych, nawracających dolegliwości należy skontaktować się z lekarzem i wykonać najważniejsze badania, które pozwolą poznać przyczynę bólu. Niekiedy samopoczucie chorego wymaga pozostania w domu i kilkudniowego odpoczynku – w takiej sytuacji lekarz wypisze zwolnienie (może to być L4 online).
Do najważniejszych badań pozwalających postawić diagnozę należą:
Bardzo ważne są wywiad z pacjentem, opis charakteru, umiejscowienia i nasilenia bólu oraz informacja o chorobach oraz przyjmowanych lekach.
Leczenie bólu brzucha uzależnione jest od przyczyny dolegliwości, choroby podstawowej, która je wywołuje. Może to być odpowiedni lek na receptę (e-recepta), zmiana sposobu odżywiania się, przyjmowanie probiotyków. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne. W przypadku zdiagnozowania częstego zaburzenia, jakim jest zespół jelita drażliwego, podaje się np.:
Domowe sposoby na dolegliwości to stosowanie leków rozkurczowych, węgla aktywowanego czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych działających przeciwbólowo. W przypadku biegunki i wymiotów trzeba pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu.
Ból brzucha pod mostkiem na środku może być objawem poważniejszych schorzeń, dlatego nigdy nie należy go ignorować. Konsultacja z lekarzem i diagnostyka pomogą poznać przyczynę dolegliwości i rozpocząć skuteczną terapię.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.