Ból głowy po alkoholu. Poznaj domowe sposoby na kaca

Ból głowy po alkoholu dotknął zapewne każdego, kto choć raz nadużył ulubionego trunku. Potocznie zwany kac potrafi skutecznie zepsuć cały kolejny dzień po miłym szaleństwie. Skąd taka reakcja organizmu i […]

ból głowy po alkoholu

Ból głowy po alkoholu dotknął zapewne każdego, kto choć raz nadużył ulubionego trunku. Potocznie zwany kac potrafi skutecznie zepsuć cały kolejny dzień po miłym szaleństwie. Skąd taka reakcja organizmu i jak sobie radzić z bólem głowy na kacu? Przeczytaj!

Dlaczego po spożyciu większej ilości alkoholu pojawia się kac? Naukowcy uważają, że przyczyn takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Do najważniejszych należy odwodnienie organizmu oraz nadmierne usuwanie wraz z moczem składników mineralnych. Dlatego właśnie dzień po imprezie możesz cierpieć z powodu bólu głowy, nudności, zawrotów głowy, nadmiernego zmęczenia. Jak możesz sobie poradzić? Przede wszystkim spożywać większą ilość płynów, by szybko nawodnić organizm. Ważne jest również uzupełnienie niedoborów minerałów. Na ból głowy możesz przyjąć środek przeciwbólowy – przedtem zapoznaj się z ulotką i sprawdź przeciwwskazania.

Ból głowy po alkoholu – przyczyny dolegliwości

Choć wiele osób doświadczyło w swoim życiu kaca, nie każdy wie, dlaczego po spożyciu większej ilości alkoholu może boleć głowa, dlaczego samopoczucie jest kiepskie, a wyjątkowe zmęczenie nie pozwala zająć się codziennymi czynnościami. Spożywanie alkoholu prowadzi do zahamowania wydzielania hormonu biorącego udział w utrzymaniu równowagi wodnej w organizmie. Dochodzi do odwodnienia, co skutkuje gorszym samopoczuciem. Wypity alkohol rozszerza naczynia krwionośne, powodując szereg objawów – zaczerwienienie twarzy, uczucie gorąca, ból głowy. Za przyczynę dolegliwości uznaje się również powstały w wyniku metabolizmu alkoholu, aldehyd octowy, który jest substancją o działaniu wysoce toksycznym. Odpowiada on za objawy zatrucia alkoholowego, a w dłuższej perspektywie prowadzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych i rozwoju chorób związanych z nadmiernym i częstym spożyciem alkoholu.

Zobacz też  Ciśnienie atmosferyczne a ból głowy. Jak zmiany pogody wpływają na samopoczucie?

Objawy kaca – nie tylko ból głowy

Po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu najczęściej pojawia się ból głowy podobny do migreny. Pozostałe objawy zatrucia alkoholowego to nudności i wymioty, zawroty głowy, brak apetytu, nadmierna potliwość, drżenie mięśni, ból brzucha. Skąd taka różnorodność nieprzyjemnych symptomów? Etanol drażni błonę śluzową żołądka i jelit, zwiększa produkcję kwasu żołądkowego, soków trzustkowych i jelitowych. Może także prowadzić do rozwoju stanu zapalnego w przewodzie pokarmowym. Objawy kaca to także niepokój, nadwrażliwość na światło i dźwięki, problemy z koncentracją, a także pamięcią.

Domowe sposoby na ból głowy na kacu

Jak radzić sobie z bólem głowy po spożyciu alkoholu? Czy istnieją skuteczne domowe sposoby na zmniejszenie dolegliwości? Ból głowy po piciu można próbować złagodzić przyjmując większą ilość płynów. Warto też zjeść lekki posiłek, choć apetyt może nie dopisywać. Samopoczucie warto starać się poprawić biorąc orzeźwiający prysznic lub wybierając się na krótki spacer. Dopływ świeżego powietrza powinien pomóc. Ból głowy podczas kaca zmniejszają leki przeciwbólowe – pamiętaj, aby nie brać ich na pusty żołądek, a dopiero po posiłku. Zaleca się ibuprofen lub aspirynę, lepiej natomiast zrezygnować z paracetamolu, który może dodatkowo podrażniać wątrobę. Co jeść i pić, by poprawić kondycję na kacu?

  • Rosół domowy;
  • jajko na miękko, jajecznicę (potrawy bogate w cysteinę, która pomaga usunąć produkty przemiany materii);
  • kapuśniak lub żurek;
  • sok pomidorowy (pomoże uzupełnić elektrolity);
  • maślankę lub kefir;
  • herbatę zieloną;
  • kwaśne soki;
  • napoje izotoniczne.

Syndromu dnia poprzedniego można starać się unikać. O czym trzeba pamiętać?

Jak uniknąć kaca i bólu głowy?

Można nie rezygnować z imprezy i dobrego drinka, a kolejnego dnia nie cierpieć z powodu bólu głowy? Można, jednak trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad:

  • zjeść pożywny posiłek (najlepiej tłusty);
  • nie mieszać alkoholi;
  • ograniczyć palenie;
  • pić powoli, robić przerwy;
  • do popijania lepiej wybierać soki niż napoje gazowane;
  • przed snem wypić 0,5 litra wody;
  • wybierać jasne alkohole, a zrezygnować z ciemnych;
  • unikać nadużywania trunków, spożywać ilości, z którymi organizm jest w stanie sobie poradzić (dotyczy to każdego trunku – piwa, wina, wódki).
Zobacz też  Ból głowy u dziecka – z czym jest związany i jak można mu przeciwdziałać?

Spożycie małej ilości alkoholu nie powinno wywołać nieprzyjemnych skutków w postaci bólu głowy, nudności czy wymiotów. Niektóre osoby reagują jednak nawet na niewielkie dawki, ponieważ tempo metabolizowania alkoholu jest dla każdego indywidualne.

Długotrwały ból głowy po alkoholu

Osoby uzależnione od alkoholu mogą uskarżać się na długotrwały ból głowy po alkoholu. Jednocześnie dolegliwości mogą pojawiać się u nich nawet po spożyciu niewielkiej ilości trunków. Nadmierne, zbyt częste przyjmowanie alkoholu wyniszcza organizm, ale rodzi również szereg innych problemów – osoby z chorobą alkoholową mają zaburzone relacje z otoczeniem, często krzywdzą najbliższych, nie są w stanie normalnie funkcjonować. Taki stan bezwzględnie wymaga leczenia. Jeżeli potrzebujesz wsparcia, ty lub twoi bliscy zmagacie się z alkoholizmem możesz skorzystać z pomocy specjalistów nie wychodząc z domu. Dzięki naszemu portalowi porozmawiasz z lekarzem, dowiesz się, jakie działania podjąć – pomocna będzie konsultacja lekarska online. Jeśli nadal masz pytania o to, jak radzić sobie z bólem głowy po alkoholu, nasi specjaliści udzielą ci wskazówek.

Ból głowy po spożyciu alkoholu nie jest niczym niezwykłym, niestety potrafi skutecznie zepsuć cały dzień. Warto zapoznać się ze sposobami unikania przykrych dolegliwości i nauczyć się radzenia sobie z objawami kaca. Najlepszym sposobem wydaje się jednak zachowanie umiaru i rozsądne dawkowanie ulubionych trunków.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.