Ból w dole brzucha po prawej stronie promieniujący do pachwin – przyczyny, leczenie

Ból w dole brzucha po prawej stronie promieniujący do pachwin wskazuje na problemy ginekologiczne, ale także na występowanie przepukliny. W ustaleniu przyczyny dolegliwości znaczenie mają objawy współwystępujące. Na co warto zwrócić uwagę?

Ból w dole brzucha po prawej stronie promieniujący do pachwin

Ból po prawej stronie promieniujący do pachwiny to dość częsta dolegliwość, z którą pacjenci zgłaszają się do lekarza. W diagnostyce wykorzystuje się badanie USG jamy brzusznej, badania laboratoryjne, a także RTG stawu biodrowego. Lekarz bierze pod uwagę choroby narządów układu pokarmowego, układu rozrodczego, ale również narządu ruchu. Leczenie zależne jest od przyczyny dolegliwości. 

Ból w dole brzucha po prawej stronie promieniujący do pachwin – możliwe przyczyny

Ból w dole brzucha po prawej stronie promieniujący do pachwin może oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego. Dolegliwości bólowe są początkowo odczuwane w okolicy pępka, jednak w miarę upływu czasu schodzą niżej, sięgając aż do pachwiny. Ból nasila się w trakcie kaszlu i ruchu, towarzyszy mu podwyższona temperatura ciała. Chory może odczuwać nudności, skarżyć się na wymioty, utratę apetytu. Obserwuje się podwyższone tętno, mogą pojawić się zaparcia. Jeśli ból utrzymuje się kilka godzin, nie mija, ale nasila się, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Prawdopodobnie niezbędna będzie interwencja chirurgiczna. 

Odwlekanie wizyty w czasie może prowadzić do perforacji wyrostka, co skutkuje rozwojem zapalenia otrzewnej lub powstaniem ropnia okołowyrostkowego. Naciek okołowyrostkowy leczy się antybiotykami, środkami przeciwzapalnymi oraz specjalną dietą. 

Ból w dole a choroby ginekologiczne

Ból w dole brzucha po prawej stronie promieniujący do pachwin może mieć źródło w chorobach narządów kobiecych. Jedną z przyczyn dolegliwości jest skręt jajnika. Ból w tej okolicy jest również spowodowany pęknięciem torbieli jajnika, a także ciążą pozamaciczną. Aby rozpoznać schorzenie, należy skonsultować się z ginekologiem, który przeprowadzi badanie, wykona USG. 

Zobacz też  Ból nerek – choroby i ich objawy. Diagnostyka bólu w okolicy nerek

Skręt jajnika daje bardzo niecharakterystyczne objawy i może zostać pomylony z inną chorobą np. dotyczącą układu pokarmowego lub moczowego. Leczenie polega na wykonaniu zabiegu chirurgicznego, podobnie jak w przypadku pęknięcia torbieli. 

Ból po prawej stronie a przepuklina

Ból w dole brzucha może oznaczać uwięźnięcie przepukliny. Do najważniejszych objawów poza bólem należą:

  • zaczerwienienie i wypukłość w miejscu występowania przepukliny;
  • wzdęcia;
  • zatrzymanie gazów i stolca;
  • tachykardię.

Intensywny ból i podejrzenie przepukliny wymagają interwencji chirurgicznej. Czekając na przyjazd karetki należy położyć się na wznak, nogi zgiąć lekko w kolanach, a pod miednicę podłożyć poduszkę. Pacjent powinien starać się spokojnie oddychać, co pomoże rozluźnić mięśnie i złagodzić nieco ból.

Ból prawej pachwiny – kamica nerkowa

Ból w dole brzucha po prawej stronie promieniujący do pachwin pojawia się również w przebiegu kamicy nerkowej, podczas ataku kolki. Poza dolegliwościami bólowymi chory może skarżyć się na nudności i mdłości. Podczas ataku zaleca się sięgnięcie po środki rozkurczowe, a także przeciwbólowe. Konieczne jest spożywanie większej ilości płynów. Warto też porozmawiać z lekarzem np. korzystając z telekonsultacji. Specjalista przepisze odpowiednie leki (e-recepta będzie konieczna do wykupienia ich z apteki), wystawi L4 online, wytłumaczy, jakie badania wykonać i jak radzić sobie z bólem.

Złogi o średnicy do 4 mm mogą zostać wydalone samoistnie, natomiast większe kamienie należy usuwać podczas zabiegów. 

Ból w dole brzucha po prawej stronie promieniujący do pachwin – leczenie

Ból może być wywołany przyczynami mniej lub bardziej poważnymi, dlatego nigdy nie należy go bagatelizować. Jeśli jest bardzo intensywny, nie mija, nasila się lub często powtarza, warto wykonać badania i zdiagnozować chorobę. To umożliwi wdrożenie właściwego leczenia. Czy można samodzielnie leczyć ból brzucha? Wszystko zależy od przyczyny. Ból, który nie budzi niepokoju, a także nie jest związany z chorobą można łagodzić, podając leki rozkurczowe lub przeciwbólowe. Są to np:

Zobacz też  Ból w mostku. Przyczyny ucisku, kłucia, pieczenia

Gorsze samopoczucie może wymagać pozostania przez kilka dni w domu (przyda się zwolnienie lekarskie online), a także zastosowania lekkostrawnej diety. 

W zależności od przyczyny ból brzucha promieniujący do pachwin leczy się farmakologicznie lub chirurgicznie. O terapii decyduje specjalista, dlatego nie warto zwlekać z wizytą w przychodni.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.