» Strona główna » Covid-19 » Leczenie koronawirusa wziewnym lekiem na astmę. budezonid – COVID-19 można nim pokonać!
Od samego początku pandemii koronawirusa poszukiwano nie tylko skutecznej szczepionki, ale również leku. Potwierdzono, że jednym z nich jest budezonid – COVID-19 można pokonać właśnie z jego pomocą. Szczegóły znajdziesz w […]
Od samego początku pandemii koronawirusa poszukiwano nie tylko skutecznej szczepionki, ale również leku. Potwierdzono, że jednym z nich jest budezonid – COVID-19 można pokonać właśnie z jego pomocą. Szczegóły znajdziesz w naszym artykule.
Jak na leczenie koronawirusa wpływa budezonid? COVID wymaga odpowiedniego podejścia, ale przede wszystkim rozpoznania. Tylko wtedy lekarz może podjąć decyzję dotyczącą dalszej terapii. Udowodniono jednak, że lek stanowi duże wsparcie dla osób, które zmagają się z SARS-Cov-2.
Jeśli dostrzegasz u siebie niepokojące objawy, które mogą świadczyć o COVID-19, przez naszą stronę możesz umówić się na konsultacje lekarskie online. Tylko odpowiednia diagnoza medyczna pozwoli wdrożyć odpowiednie leczenie, a w konsekwencji pokonać wirusa. Jak udowodniły badania, jednym ze skutecznych leków jest budezonid – COVID pokona niedrogi i świetnie znany kortykosteroid. Przed pandemią leczono nim astmę oskrzelową oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). W przypadku osób z SARS-Cov-2 najlepiej stosować go wtedy, kiedy pojawią się wczesne objawy zakażenia, a pacjent nie wymaga hospitalizacji.
Badania, które wykazały skuteczność leku w łagodzeniu przebiegu infekcji, pojawiły się już na początku pandemii. Zajmowało się tym kilka niezależnych zespołów naukowców. Do wiadomości publicznej podano między innymi wyniki badania STOIC oraz PRINCIPLE.
Badanie STOIC przeprowadzono na Uniwersytecie Oksfordzkim na niewielkiej grupie (139 osób), a jego celem było sprawdzenie, czy przyjmowanie budezonidu w postaci wziewnej wpływa na prawdopodobieństwo wystąpienia pilnej interwencji lekarskiej, hospitalizacji lub ustąpienie objawów. Warunkiem uczestnictwa było ukończenie 18. roku życia i wystąpienie objawów COVID-19 w ciągu 7 dni przed rozpoczęciem eksperymentu. Wyniki potwierdziły, że inhalacje pozytywnie wpływają na leczenie koronawirusa.
Badania PRINCIPLE zostało przeprowadzone na większej grupie (prawie 2000 osób w wieku powyżej 50 lat ), a ich wyniki opublikowano na łamach czasopisma „The Lancet”. U każdego potwierdzono chorobę, a leczenie wdrożono w ciągu 14 dni od wystąpienia objawów. Części grupy podawano 800 mikrogramów budezonidu. Sprawdzano czas wyzdrowienia, a także odsetek hospitalizacji bądź zgonów z powodu COVID-19 w ciągu 28 dni. Dzięki temu udało się udowodnić, że lek może wpływać na skracanie czasu występowania objawów u osób zarażonych wirusem SARS-Cov-2, będących jednocześnie w grupie ryzyka z powodu wieku.
Jak wspominaliśmy, budezonid jest powszechnie stosowanym preparatem o silnym działaniu przeciwzapalnym. Podaje się go do jamy ustnej wziewnie za pomocą inhalatora. Preparat ma formę suchego proszku, dzięki czemu dociera bezpośrednio do miejsca, które zostało zaatakowane przez koronawirusa. Hamuje jego namnażanie się w komórkach nabłonka dróg oddechowych, a także łagodzi kaszel, stan zapalny oraz duszność. Dzięki budezonidowi nie trzeba hospitalizować pacjentów, a oprócz tego unika się ciężkiego przebiegu choroby. Warunkiem jest oczywiście wczesny kontakt z lekarzem, który będzie mógł ocenić stan chorego i przepisać odpowiednią terapię. Trzeba przy tym pamiętać, że aby lek mógł zadziałać, musi on wykonać głęboki oddech, co jest niemożliwe w przypadku ciężkiej choroby covidowej. Później steroidy podawane są dożylnie albo doustnie.
Budezonid jest lekiem dostępnym na receptę, dlatego zaleca się konsultację z lekarzem POZ – tylko on może go przepisać. Warto skorzystać z takiej możliwości, ponieważ przyniesie to dużą ulgę podczas oddychania, a także przyśpieszy powrót do zdrowia, co wykazały wcześniejsze eksperymenty medyczne. Oprócz tego z prośbą o poradę powinny zwrócić się także osoby, które chcą potwierdzić zakażenie koronawirusem. Obecnie bezpłatne testy wykonywane są tylko na podstawie zlecenia lekarza (na przykład specjalisty medycyny rodzinnej).
Czy każdy może stosować budezonid? COVID-19 w swojej wczesnej fazie jest dzięki niemu łatwiejszy do pokonania. Według specjalistów, jeśli nie jest brany na własną rękę, właściwie nie ma przeciwwskazań. Zawsze jednak musi być przyjmowany pod kontrolą lekarza. Oprócz tego wdychanie leku pozwala zmniejszyć dawkę, co nie powoduje takich działań niepożądanych, jak wtedy, kiedy podawany jest doustnie lub dożylnie. Najczęstsze skutki uboczne po przyjmowaniu budezonidu to:
Dzięki budezonidowi możliwe jest pokonanie koronawirusa COVID-19 jeszcze w początkowej fazie choroby. Zmniejsza to ryzyko hospitalizacji oraz powikłań po chorobie. Jednak aby zadziałać w dobrym momencie, konieczne jest obserwowanie swojego organizmu, a także zgłaszanie się po specjalistyczną pomoc. Stosowanie leku na własną rękę jest nie tylko nieskuteczne, ale może być niebezpieczne dla zdrowia.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.