Ból nóg od kolan w dół – może być objawem zakrzepicy i innych dolegliwości!

Ból nóg od kolan w dół może stanowi objaw wielu różnych dolegliwości. Z tego powodu prawidłowe rozpoznanie przyczyn źródłowych bywa nieco utrudnione. Nie należy jednak bagatelizować swojego stanu – warto odwiedzić lekarza i poddać się diagnostyce.

ból nóg od kolan w dół

Ból nóg od kolan w dół to dolegliwość, która może być objawem różnych schorzeń ze strony układu ruchu lub naczyniowego. Objaw ten dotyczy często stawu kolanowego, podudzia lub samej łydki, a także może występować z przodu lub z tyłu kolana. Przyczynami bólu bywają choroby kręgosłupa, uszkodzenia stawów, stany zapalne lub urazy. Tego typu dolegliwości pojawiają się bardzo często, a ich diagnozowanie wymaga szczegółowej analizy objawów oraz przeprowadzenia badań. Istotne jest szybkie rozpoznanie przyczyny i odpowiednie leczenie, które może obejmować farmakoterapię, fizjoterapię, rehabilitację lub interwencje chirurgiczne. 

Ból nóg od kolan w dół – co je powoduje?

Pacjent, który skarży się na ból nóg od kolan w dół, najpierw szuka doraźnego rozwiązania. Tym często okazuje się e-recepta – nie można jednak zapomnieć o znalezieniu przyczyn problemu, ponieważ często jest to objaw poważnych schorzeń. Warto przy tym zaznaczyć, że bóle stawowo-mięśniowe, jeśli dotyczą dzieci oraz osób w młodym wieku, mogą oznaczać dolegliwości związane ze wzrostem. Doświadczają ich również kobiety w zaawansowanej ciąży (III trymestr), ponieważ zmienia się ich środek ciężkości i wzrasta masa ciała matki. Stanowi przyczynę obrzęków kończyn dolnych, powodujących ból.

Inne przyczyny bólu nóg poniżej kolan

Dyskomfort może doskwierać również osobom poddawanym długotrwałej pracy fizycznej. Poza tym pojawia się w wyniku przetrenowania sportowego. Zakwasy to stan charakteryzujący się opóźnioną bolesnością mięśni. Zazwyczaj powstają po beztlenowej pracy fizycznej, kiedy we włóknach mięśniowych gromadzi się kwas mlekowy. Powód bywa także bardzo prozaiczny, a jest nim przeciążenie w wyniku noszenia źle dobranego obuwia (na przykład na wysokim obcasie), a także bierny tryb życia. Dolegliwość może być zapisana w kodzie DNA i być wynikiem mutacji genetycznych. Pojawia się też u kobiet, które stosują tabletki antykoncepcyjne.

Zobacz też  Ból pięty po nocy – o czym świadczy, jak leczyć?

Ból nóg od kolan w dół wywołany urazem

Dolegliwości bólowe, które ogniskują się poniżej kolan, to częsty wynik urazu. Taki ból może dotyczyć stawów kolanowych, kolana i podudzia lub samej łydki, a także może wskazywać na torbiel Bakera. Z kolei, jeśli występuje pod kolanem w tylnej części, może wynikać z uszkodzenia ścięgna mięśnia podkolanowego lub kontuzji w tylnym rogu łąkotki. Natomiast ból z przodu kolana zazwyczaj wskazuje na uraz lub stan zapalny w obszarze rzepki. W takiej sytuacji powrót do zdrowia może okazać się długotrwały, dlatego w razie potrzeby chory może przedłużyć zwolnienie, korzystając z L4 online.

Ból nóg poniżej kolan a zakrzepica i choroby układu krążenia

Niezwykle groźna może okazać się zakrzepica żył głębokich – zakrzepica może pojawić się w każdym wieku, na przykład wskutek długotrwałego unieruchomienia. Nie jest więc wyłącznie chorobą ludzi starszych, a właśnie z tą grupą wiekową kojarzona jest niewydolność naczyń krwionośnych. Bólowi od kolan w dół towarzyszy uczucie drętwienia i mrowienia, charakterystyczne będą też skrzepliny, powstałe ze sklejonych krwinek. W ten sposób może zrobić się zator, zaburzający krążenie krwi, która nie może być dalej przepompowywana. Przez to wewnątrz żyły wytwarza się ciśnienie. Choroba powoduje ból kończyny i potencjalnie jest niebezpieczna dla życia.

Inne choroby układu krążenia

Ból kończyny poniżej kolana może oznaczać również zupełnie inne schorzenia układu krążenia, w tym:

  • zmiany miażdżycowe, które wpływają m.in. na niedokrwienie kończyn dolnych;
  • przewlekła niewydolność żylna, która stanowi duże niebezpieczeństwo m.in. dla osób otyłych.

Ból nóg poniżej kolan przy zaburzonym metabolizmie

Czasami ból nóg poniżej kolan może wynikać z zaburzeń metabolicznych organizmu. Niewłaściwa dieta oraz nieodpowiednie nawodnienie organizmu sprzyjają powstawaniu bólu w okolicy podudzia. Brak odpowiedniej ilości wody w organizmie prowadzi do odwodnienia, co może wpłynąć na gorszą jakość mięśni i ich funkcjonowanie. Tak samo, jak niedobór niektórych składników odżywczych, takich jak magnez, żelazo i wapń. Nasilają się wtedy skurcze mięśni, które nocą potrafią wybudzać chorego ze snu!

Zobacz też  Ból nóg od kolan w górę – przyczyny, częste zalecenia

Ból nóg od kolan w dół – problemy z kręgosłupem i stawami

Ból nóg poniżej kolan może być związany z chorobami kręgosłupa. Wynika to z faktu, że korzenie nerwowe, które biegną wzdłuż niego, mogą ulegać uciskowi, co prowadzi do bólu i drętwienia kończyn dolnych. Najczęstszymi przypadłościami objawiającymi się bólem nóg od kolan w dół, są przepuklina dysku międzykręgowego, stenoza kanału kręgowego oraz choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa. Ten symptom pojawia się również wskutek przeciążenia stawów czy też uszkodzeń torebek stawowych. Tych dolegliwości nie można bagatelizować – wymagają leczenia, które może być długotrwałe. W takiej sytuacji pomocnym rozwiązaniem dla pacjentów okazuje się zwolnienie lekarskie online.

Jak diagnozować ból nóg od kolan w dół?

Dzięki odpowiedniej diagnozie możliwe jest zastosowanie skutecznej terapii. W pierwszej kolejności zaleca się wizytę u internisty, który przeprowadzi podstawowe badania, a w razie potrzeby skieruje pacjenta do lekarza specjalisty. Badania mogą obejmować: badania krwi, USG, rentgen, a także tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. W diagnostyce bólu nóg ważne jest wykluczenie chorób układu krążenia, takich jak żylaki czy miażdżyca naczyń krwionośnych, a także zaburzeń elektrolitowych i niedoborów witamin. 

Skuteczne sposoby leczenia bólu nóg

Leczenie bóli nóg jest przede wszystkim przyczynowe. W przypadku bólu spowodowanego uszkodzeniem mięśni lub stawów stosowane mogą być niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz środki przeciwbólowe. Jeśli dolegliwości są wynikiem miażdżycy i związanych z nią zmian, które powodują niedokrwienie kończyn dolnych, zalecane będą modyfikacje w stylu życia. To przede wszystkim dieta niskotłuszczowa, regularna aktywność fizyczna, zaprzestanie palenia papierosów, unikanie długiego siedzenia czy stania w jednej pozycji oraz odpowiednie dobrane obuwie

Leki pomocne w łagodzeniu bólu

Dolegliwości bólowe można doraźnie złagodzić odpowiednimi środkami. Należą do nic między innymi:

Zobacz też  Ból nóg w udach – jakie są przyczyny bólu w udzie? Przeciążenie mięśni to nie wszystko!

Ból nóg od kolan w dół to objaw, który pojawia się przy wielu chorobach. Z tego powodu dużą rolę odgrywają badania diagnostyczne. Pacjenci nie powinni lekceważyć tego symptomu, ponieważ może świadczyć o poważnych przypadłościach.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.