Ból po lewej stronie pleców w okolicy nerki – najczęstsze przyczyny i sposoby leczenia

Kiedy pojawia się ból po lewej stronie pleców w okolicy nerki, pacjenci podejrzewają choroby tego narządu. Tymczasem objaw może świadczyć np. o problemach z kręgosłupem czy nawet chorobach jamy brzusznej. Warto się zatem uważniej przyjrzeć temu symptomowi.

ból po lewej stronie pleców w okolicy nerki

Co oznacza objaw, jakim jest ból po lewej stronie pleców w okolicy nerki? Trudno to jednoznacznie ocenić, ponieważ ten symptom pojawia się przy wielu chorobach. Towarzyszy dolegliwościom układu moczowego, kręgosłupa, a także układu pokarmowego. W takim przypadku nie warto zwlekać, należy zwrócić się po pomoc do specjalisty – często w grę mogą wchodzić poważne choroby, które wymagają szybkiej reakcji. 

Ból po lewej stronie pleców w okolicy nerki – co to za problem?

Pacjenci, którzy odczuwają ból po lewej stronie pleców w okolicy nerki, są pewni, że mają do czynienia z chorobami układu moczowego. Tymczasem tego rodzaju dolegliwości bólowe bywają często mylone z bólem pleców, a nawet bólem brzucha! Dlatego bardzo ważne jest, by obserwować sygnały, jakie wysyła ciało. Należy umieć wyłapać symptomy, które występują równolegle z dyskomfortem okolicy lędźwiowej. Pacjenci zastanawiają się również, jak sobie z nim poradzić. Jednym z rozwiązań jest e-recepta, umożliwiająca otrzymanie leków bez wychodzenia z domu. Nie należy jednak rezygnować z wizyty u lekarza i prawidłowej diagnostyki.

Ból pleców w okolicy lewej nerki – przyczyny

Ból po lewej stronie pleców w okolicy nerki to częsty symptom i nie należy ograniczać rozpoznania do dolegliwości ze strony tylko jednego układu. Oczywiście jako pierwsze nasuwają się schorzenia związane właśnie z nerkami. Należy zaznaczyć, że nie zawsze dolegliwości bólowe dotyczą obu tych narządów. Niekiedy pacjenci skarżą się właśnie na ból lewej nerki bądź odwrotnie – prawej. Wśród najczęstszych powodów występowania silnego dyskomfortu są m.in. kamica nerkowa, kolka nerkowa, zapalenie nerek, torbiele oraz nowotwory.

Zobacz też  Ból kręgosłupa szyjnego i drętwienie ręki. Jakie są przyczyny tych dolegliwości?

Inne przyczyny bólu pleców w okolicy lewej nerki

Pacjenci, którzy przychodzą do lekarza z takim symptomem, nie powinni się dziwić, jeśli usłyszą nieco inną diagnozę, niż się spodziewali. Ból w dole pleców, w okolicy krzyżowej, może świadczyć bowiem o chorobach kręgosłupa oraz otaczających go struktur. Czasami powodem bywa dyskopatia oraz zwyrodnienia kości, ale trzeba uwzględnić również urazy mięśni. Poza tym ból pleców po lewej stronie może świadczyć o różnych stanach patologicznych, jakie toczą się w organizmie. Są to na przykład:

  • choroby jelit;
  • choroby trzustki;
  • choroby serca;
  • choroby płuc;
  • stany zapalne narządów rozrodczych.

Charakterystyczne objawy bólu w okolicy nerek

Bólowi po lewej stronie pleców w okolicy nerki prawdopodobnie będą towarzyszyć dodatkowe objawy. Ich charakter może naprowadzić lekarza na prawdziwą przyczynę dolegliwości. Jeśli występują problemy z oddawaniem moczu (ból, skąpomocz, krwiomocz itp.), a przy tym pojawiają się obrzęki kończyn, senność, apatia wówczas z dużą dozą prawdopodobieństwa świadczy to o dolegliwościach ze strony nerek. W takiej sytuacji konieczne jest odpowiednie leczenie, a niekiedy również L4 online, ułatwiające proces rekonwalescencji. Natomiast mrowienia, drętwienia, które połączone są z bólem pleców to symptom często związany z problemami ze strony kręgosłupa.

Ból nerek a ból kręgosłupa. Jak je rozróżnić?

Warto również wiedzieć, w jaki sposób odróżnić ból kręgosłupa od bólu nerek. Trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników, które pomogą w postawieniu prawidłowej diagnozy:

  • charakter bólu, który przy dolegliwościach nerek jest ostry, pulsujący i pojawia się nagle, natomiast przy problemach z kręgosłupem zazwyczaj jest tępy, utrudnia wykonywanie podstawowych czynności, jak chodzenie czy schylanie;
  • ból kręgosłupa zazwyczaj zależy od pozycji ciała, natomiast w przypadku nerek nie widać takiej zależności;
  • ból nerek często promieniuje do pachwiny i brzucha, a ból kręgosłupa często rozchodzi się do górnej części ciała – można go odczuwać w prawym lub lewym boku, czy też w okolicy prawej bądź lewej łopatki;
  • występowanie charakterystycznych objawów współtowarzyszących.

Ból po lewej stronie pleców w okolicy nerki – możliwe choroby

Jakim chorobom towarzyszy ból po lewej stronie pleców w okolicy nerki? Rzadko kiedy oznacza przypadłości, które nie dotyczą okolicy trzewnej. Najczęściej mówimy jednak o chorobach nerek. Warto również zapamiętać, że silny ból a do tego gorączka oraz uczucie niepokoju mogą sugerować problemy ze strony układu pokarmowego lub rozrodczego.

Zobacz też  Ból pleców przy oddychaniu jest objawem nie tylko chorób kręgosłupa! Jak przebiega diagnostyka?

Ból pleców po lewej stronie a kamica nerkowa

W przypadku kamicy nerkowej ból może występować tylko po stronie zaatakowanego narządu. Jednym z głównych objawów tej choroby jest kolka nerkowa, wywołana przez niedrożne moczowody. Ich światło blokują kamienie (złogi), które jednak mogą się przemieszczać, potęgując wrażenie bólu. Jest on mocno odczuwany w okolicy lędźwiowej, promieniuje przy tym ku dołowi. Inne charakterystyczne objawy to:

  • parcie na mocz;
  • częste oddawanie niewielkich ilości moczu;
  • śladowe ilości krwi w moczu;
  • nudności i wymioty;
  • gorączka;
  • dreszcze;
  • bladość skóry;
  • nadmierne pocenie się.

Ból pleców po lewej stronie a zapalenie nerek

Bolesność pleców po lewej stronie na wysokości nerek może świadczyć o ostrym śródmiąższowym zapaleniu nerek lub o ostrym odmiedniczkowym zapaleniu nerek. Bezpośrednią przyczynę pozwala stwierdzić odpowiednie badanie. W leczeniu tych chorób pomocna można okazać się antybiotykoterapia, pacjenci często również proszą o zwolnienie lekarskie online.

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

Symptomy bólowe, które odczuwane są w plecach blisko nerek, powinny skłonić do spotkania z lekarzem. Podłoże tej dolegliwości nie jest jednoznaczne – można spodziewać się problemów związanych z kręgosłupem, nerkami, jak również innymi narządami. Jak poznać, że konieczna jest konsultacja lekarska? Nie radzimy zwlekać tak długo, jednak należy zgłosić się do specjalisty, jeśli wystąpi gorączka, krwiomocz czy też chory będzie się uskarżał na ogólne osłabienie. 

Diagnostyka bólu po lewej stronie pleców w okolicy nerki

Lekarz na pewno musi wziąć pod uwagę wiele możliwych przyczyn. Jednak na początku zaczyna od zebrania ogólnych informacji, które dotyczą charakteru dolegliwości, lokalizacji, natężenia bólu oraz objawów dodatkowych. Następnie wykonuje badanie fizykalne – w celu wykluczenia chorób nerek sprawdza się tzw. objaw Goldflama. Lekarz robi to, opukując lub delikatnie uderzając okolicę okołonerkową. Inne niezbędne czynności diagnostyczne to przede wszystkim:

  • wykonanie badań laboratoryjnych (np. posiew moczu);
  • wykonanie badań obrazowych (np. tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, USG).
Zobacz też  Ból kręgosłupa przy chodzeniu i staniu. Skąd się bierze ból krzyża?

Ból pleców w okolicy nerek – jak leczyć schorzenie?

Postępowanie powinno być zgodne z zaleceniami lekarza. Te z kolei zależą od wyników badań oraz ostatecznej diagnozy. W przypadku chorób nerek konieczna może okazać się antybiotykoterapia, a także rozbicie kamieni nerkowych. Dolegliwości bólowe można również łagodzić odpowiednio dobranymi środkami. Kiedy przyczyną bólu jest układ mięśniowo-szkieletowy, wówczas lekarz może zalecić wzmocnienie mięśni ćwiczeniami albo profesjonalną rehabilitację. Umiejętnie wykonywana gimnastyka pozwoli poprawić stan zdrowia. Trzeba przy tym pamiętać, by aktywność fizyczna była stałym elementem dnia – nie należy rezygnować z niej po ustaniu objawów.

Leki, które są pomocne w uśmierzaniu bólu

W niektórych sytuacjach można uśmierzyć ból odpowiednimi środkami farmakologicznymi, które zostaną zalecone przez lekarza. Do sprawdzonych leków należą między innymi:

Ból po lewej stronie pleców w okolicy nerki to bardzo ogólny symptom, który może pojawiać się przy różnych dolegliwościach. Dlatego istotne jest, by obserwować organizm, a w przypadku wątpliwości zawsze zgłaszać się do lekarza.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.