Chwilowe zaburzenia widzenia i ból głowy – co to oznacza?

Chwilowe zaburzenia widzenia i ból głowy najczęściej związane są z migreną. Choroba ta dotyka około 15% populacji. Leczenie schorzenia bywa bardzo trudne i czasochłonne. Dowiedz się więcej! Chwilowe zaburzenia widzenia […]

Chwilowe zaburzenia widzenia i ból głowy

Chwilowe zaburzenia widzenia i ból głowy najczęściej związane są z migreną. Choroba ta dotyka około 15% populacji. Leczenie schorzenia bywa bardzo trudne i czasochłonne. Dowiedz się więcej!

Chwilowe zaburzenia widzenia i ból głowy to objawy, które nie są spotykane w wielu chorobach. Najczęściej są po prostu związane z atakiem migrenowym. Objawy te warto skonsultować z lekarzem, który wykona badania i wyda diagnozę. Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z naszym artykułem!

Czym jest migrena?

Migrena to przewlekła choroba, która ma charakter napadowy. Pojawiają się w niej bardzo silne bóle głowy połączone z innymi objawami. Wymaga ona bardzo dokładnej diagnozy, ponieważ nie każdy ból głowy oznacza migrenę. Migrena ma charakter pierwotnego bólu głowy, oznacza to, że występowanie bólu nie jest efektem jakiejś innej choroby. Chociaż migrena jest związana przede wszystkim z bólem głowy, to jest to choroba bardzo złożona i występują przy niej również i inne objawy.

Jakie są rodzaje migreny?

Migrena występuje w dwóch głównych rodzajach:

  • migrena zwykła bez aury – wiąże się z bólem głowy i zaburzeniami czynności autonomicznego układu nerwowego. W przypadku tego rodzaju migreny nie występują chwilowe zaburzenia widzenia oraz inne objawy neurologiczne. Głównymi objawami są zmiany nastroju i osłabiona koncentracja. Ból może być odczuwalny w dowolnej części czaszki, jest on pulsujący. Podczas ataku migreny klasycznej pojawia się nadwrażliwość na dźwięki oraz światłowstręt;
  • migrena klasyczna z aurą – na początku ataku pojawia się aura wzrokowa. W tym rodzaju migreny pojawiają się chwilowe zaburzenia widzenia i ból głowy. Pacjent może widzieć ciemne lub jasne plamy, a także i inne zniekształcenia. 
Zobacz też  Gorączka i ból głowy – czego to objawy?

Leczenie migreny

Migrenę można leczyć profilaktycznie oraz doraźnie. Podczas leczenia wykorzystuje się:

  • niesteroidowe leki przeciwzapalne;
  • agonistów receptorów 5-hydroksytryptaminy;
  • antagonistów receptora dopaminy.

Pacjenci otrzymują również opioidy, wśród których można wymienić tramadol. Nie ma niestety jednego leku, który będzie odpowiedni dla wszystkich pacjentów z migreną. Leczenie musi być dobrane indywidualnie, dlatego ważna jest odpowiednia opieka lekarska. Jeżeli widzisz u siebie objawy migreny, to skontaktuj się z lekarzem. Konsultacje lekarskie online to najszybszy sposób na spotkanie z lekarzem.

Chwilowe zaburzenia widzenia i ból głowy – co jeszcze może być przyczyną?

Chwilowe zaburzenia widzenia i ból głowy mogą być czasami związane z klasterowym bólem głowy. Ta dolegliwość najczęściej objawia się bardzo silnym i nagłym napadem bólu po jednej stronie czaszki. Mogą pojawić się także zaczerwienienie oka oraz łzawienie. Same napady najczęściej są bardzo nagłe i silne, czasami prowadzą do wymiotów. Po ataku pacjent jest wyczerpany. Przy tym schorzeniu bardzo ważna jest odpowiednia diagnoza, aby móc wprowadzić odpowiednio dopasowane leczenie. Klasterowe bóle głowy mogą być naprawdę nieprzyjemne i negatywnie wpływają na życie codzienne pacjenta.

Chwilowe zaburzenia widzenia i ból głowy najczęściej pojawiają się przy migrenie. Warto skonsultować je z lekarzem, dzięki temu możliwe będzie wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Nie zwlekaj, udaj się do lekarza!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.