Ciemny mocz i ból pleców – co oznaczają dolegliwości w okolicy nerek?

Ciemny mocz i ból pleców to częsty objaw problemów z nerkami oraz drogami moczowymi. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza, ponieważ choroby układu moczowego wymagają odpowiedniej terapii. Wyjaśniamy, co jeszcze może wywoływać podobne symptomy.

ciemny mocz i ból pleców

Choroby nerek, ale także rodzaj stosowanej diety oraz przyjmowanie niektórych grup leków – to wszystko może przejawiać się ciemnym moczem i bólem pleców w okolicy lędźwiowej. Nie zawsze jest to więc symptom poważnej choroby. Trzeba jednak pamiętać, że dopiero specjalistyczne badania pozwolą jednoznacznie stwierdzić, co leży u podłoża tego rodzaju dolegliwości. Nie należy więc zaniedbywać diagnostyki. 

Jak powinien wyglądać zdrowy mocz?

Prawidłowy kolor moczu to żółty, który może mieć odcień przypominający słomę. Odchylenia od tej barwy mogą wskazywać na problemy zdrowotne, takie jak choroby nerek, dróg żółciowych czy wątroby. Przy niektórych dolegliwościach, sprawdzi się e-recepta, która pozwala szybko uzyskać potrzebne leki. Niemal bezbarwny mocz może wskazywać na zbyt dużą ilość wody w organizmie. Warto pamiętać, że czasem zmiany koloru moczu wynikają z jedzenia lub picia określonych produktów, dlatego warto zwrócić uwagę na swoją diety. Jeśli znacząco różni się od prawidłowego, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać badania. Dotyczy to zwłaszcza tej sytuacji, kiedy pojawia się ciemny mocz i ból pleców.

Jakie są objawy chorych nerek?

Zmianę zabarwienia moczu zazwyczaj łączy się z chorobami nerek. Uryna staje się ciemna (z uwagi na obecność krwi) lub bardzo jasna, czy mętna. Do tego może się pienić, a jej woń niekiedy wydaje się bardzo przykra. Oprócz tych charakterystycznych symptomów warto zwrócić uwagę również na inne, takie jak ból okolicy lędźwiowej, częste mikcje w nocy (nykturia), bardzo duża lub znacznie ograniczona ilość oddawanego moczu bez względu na ilość przyjętych płynów. Zaburzenia pracy narządów mogą również wywoływać obrzęki, na przykład dłoni i stóp. W tej sytuacji pacjenci muszą podjąć leczenie, rekonwalescencja często wymaga skorzystania z L4 online.

Zobacz też  Ból i drętwienie nóg od kręgosłupa. Możliwe przyczyny i leczenie

Ciemny mocz i ból pleców – przyczyny

Dlaczego uryna, która wcześniej miała naturalny słomkowy kolor, z dnia na dzień zmienia odcień? Przyczyn może być wiele, wśród nich należy wymienić między innymi przyjmowanie niektórych leków, takich jak antybiotyki, tabletki przeciwbólowe, hormony płciowe (szczególnie progesteron) oraz środki znieczulające. Ciemny kolor moczu może być także spowodowany obecnością krwi, co jest stanem nieprawidłowym i może być związane z chorobą lub urazem układu moczowego. W takiej sytuacji dodatkowym objawem bywa właśnie ból pleców. Taki problem wymaga diagnostyki oraz wdrożenia leczenia.

Pozostałe przyczyny zmiany zabarwienia moczu 

Nie należy zapominać również o „zwykłych” przyczynach, takich jak codzienna dieta. Ciemna barwa uryny pojawia się wtedy, kiedy dana osoba spożywa niektóre warzywa. Są to na przykład szparagi, buraki, rabarbar lub jeżyny. Zmiana zabarwienia pojawia się również przy zwiększonym poziomie witaminy B w organizmie. Oprócz tego wpływa na to przyjmowanie antybiotyków oraz niektórych leków przeciwbólowych.

Choroby nerek, którym towarzyszy ciemny mocz i ból pleców

Ciemny mocz i ból pleców to charakterystyczne symptomy chorób nerek. Towarzyszą takim przypadłościom jak kamica dróg moczowych, nowotwór nerki lub pęcherza, czy zapalenie nerek – a dokładnie kłębuszkowemu zapaleniu nerek. W takiej sytuacji zawsze potrzebna jest interwencja lekarza i wdrożenie odpowiedniej terapii.

Kłębuszkowe zapalenie nerek

Kłębuszkowe zapalenie nerek to choroba,  która powoduje uszkodzenie kłębuszków nerkowych, co prowadzi do obecności białka w moczu i obrzęków. Objawy kłębuszkowego zapalenia nerek obejmują również zmniejszenie objętości wydalanego moczu, bóle głowy, nudności i zaburzenia widzenia. Jeśli choroba ma ciężki przebieg, mogą pojawić się również zaburzenia widzenia, a także bóle w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Przyczyny kłębuszkowego zapalenia nerek nie są w pełni poznane, ale mogą być związane z chorobami autoimmunologicznymi, infekcjami bakteryjnymi lub wirusowymi, a także z niektórymi lekami i substancjami chemicznymi.

Zobacz też  Ból z tyłu pleców na wysokości żeber – najczęstsze przyczyny, sposoby leczenia

Kamica dróg moczowych

Kamica dróg moczowych to choroba polegająca na tworzeniu się złogów nierozpuszczalnych substancji chemicznych w układzie moczowym. Objawy są charakterystyczne i uzależnione od miejsca występowania kamieni. Często są to tępe, słabe bóle w okolicy lędźwiowej oraz uczucie słabego parcia na mocz. Jednak czasami bóle mogą być silne i napadowe, odczuwane w okolicy nerek i promieniujące ku przodowi i dołowi spojenia łonowego. Zmiana koloru moczu nie jest bezpośrednio związana z kamicą dróg moczowych, ale może występować jako objaw towarzyszący. Choroba niekiedy powoduje krwiomocz, czyli obecność krwi w moczu, co z kolei wpływa na jego ciemny odcień. 

Co oznacza ciemny mocz i ból pleców w ciąży?

Ciemniejsze zabarwienie uryny u kobiet w ciąży może pojawić się z różnych przyczyn. Jedną z najczęstszych jest odwodnienie organizmu spowodowane brakiem odpowiedniej ilości płynów. W takim przypadku symptomy są wynikiem zwiększonej koncentracji moczu. Jednak ciemny kolor uryny w ciąży może także być objawem chorób nerek, trzustki lub wątroby, a także infekcji układu moczowego. Jeśli pojawiła się krew, może to być także objawem poważnych chorób, takich jak nowotwór nerek lub pęcherza moczowego. Dlatego, gdy kobieta w ciąży zauważy u siebie ciemny mocz, powinna niezwłocznie skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Ciemny kolor moczu – kiedy do lekarza?

Kiedy symptomy takie jak ciemny mocz i ból pleców powinny skłonić do wizyty u specjalisty? Jeśli dana osoba wie, że jadła specyficzną potrawę, a taki symptom pojawił się jakiś czas po jedzeniu i więcej się nie powtórzył, wtedy nie ma dużych powodów do obaw. Martwić powinien utrzymujący się stan, któremu dodatkowo towarzyszą:

  • zmęczenie i osłabienie;
  • uczucie duszności;
  • gorączka;
  • dreszcze;
  • nudności;
  • wymioty;
  • zmiany w objętości wydalanego moczu itp.

Ciemny mocz i ból pleców – jak leczyć?

Wszelkie nieprawidłowości warto skonsultować z lekarzem. Bardzo prawdopodobna jest konieczność leczenia – pacjent może starać się o zwolnienie lekarskie online. Specjalista powinien ustalić przyczynę, w czym pomocny jest wywiad lekarski. Pozwoli zebrać informacje o objawach i przyjmowanych lekach. Oprócz tego wykonywane są też badania fizykalne i laboratoryjne (np. posiew moczu). Leczenie zależy od przyczyny, może obejmować terapię farmakologiczną, zmiany w diecie i prawidłowe nawadnianie organizmu.

Zobacz też  Ból po lewej stronie pod żebrami promieniujący do pleców – przyczyny, leczenie

Leki, które skutecznie uśmierzają ból

Dolegliwości bólowe pleców mogą wpływać na samopoczucie pacjenta. Jest to problem, na który istnieją doraźne sposoby. Chorzy często sięgają po leki uśmierzające ból, do których należą między innymi:

Osoby, które zauważyły u siebie ciemny mocz i ból pleców, a przy tym są pewne, że ten objaw nie wiąże ze spożywanymi pokarmami, powinny skonsultować się ze specjalistą. Ten symptom wskazuje na wiele dolegliwości, dlatego konieczne jest prawidłowe rozpoznanie oraz leczenie.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.