Depresja po COVID-19 – objawy i leczenie

Depresja po COVID-19 często zdarza się u osób, u których już wcześniej zdarzały się zaburzenia emocjonalne. COVID zwiększa również szansę na nawrót stanów depresyjnych u pacjentów, którzy dawniej cierpieli na […]

depresja po covid

Depresja po COVID-19 często zdarza się u osób, u których już wcześniej zdarzały się zaburzenia emocjonalne. COVID zwiększa również szansę na nawrót stanów depresyjnych u pacjentów, którzy dawniej cierpieli na tę chorobę. 

Pandemia COVID-19 sprawiła, że coraz więcej pacjentów zaczęło zgłaszać problemy natury psychicznej nawet w przypadku, gdy nie zarazili się wirusem. Bardziej narażone na stany depresyjne są jednak osoby, które przeszły chorobę. Ich stan można przyrównać do pewnej formy stresu pourazowego. Depresja po COVID-19 wciąż jest przedmiotem badań, ale fakt jej występowania został potwierdzony.

COVID-19 – jaki ma wpływ na układ nerwowy?

COVID-19 ma wpływ na układ nerwowy. Eksperci twierdzą, że zaburzenia psychiczne pojawiają się nawet u 50 procent pacjentów, których stan zdrowia sprawił, że zaszła konieczność hospitalizacji. U tych osób zwiększyła się także szansa na pojawienie się zaburzeń nastroju oraz zaburzeń lękowych. Depresja po Covid-19 może mieć związek z faktem, że wirus przenika do ośrodkowego układu nerwowego człowieka. 

Ukazuje się coraz więcej opracowań dotyczących pogorszenia się zdolności poznawczych po przejściu choroby. Nie ma jeszcze dostatecznych danych, aby stwierdzić, czy zaburzenia te są trwałe. Otępienie występuje nie tylko u osób, które były hospitalizowane, ale także u tych, którzy łagodnie przeszły zarażenie. Najczęściej występującymi objawami były:

  • obniżenie koncentracji;
  • problemy z wykonywaniem codziennych czynności;
  • zaburzenia pamięci;
  • wahania nastroju;
  • apatia.

Jeżeli odczuwasz u siebie podobne objawy, to warto skonsultować się z lekarzem. Konsultacje lekarskie online to metoda bardzo prosta i wygodna!

Zobacz też  Depresja maskowana – objawy i leczenie. Jak pokonać depresję?

Zaburzenia psychiczne u chorych na COVID-19

Nie da się obecnie stwierdzić, co jest dokładną przyczyną depresji po COVID-19. Specjaliści zakładają, że zaburzenia mogą być związane ze strukturą psychiczną pacjenta oraz z jego dotychczasowymi doświadczeniami. Szansę na występowanie problemów psychicznych zmniejsza cecha nazywana silną strukturą psychiczną. Dużo zależy także od mechanizmów adaptacyjnych, które różnią się w zależności od jednostki. 

Chorzy na depresję ze względu na swój stan zdrowia nie są w stanie udać się osobiście do lekarza po to, by ten wystawił im leki. Wtedy rozwiązaniem może być e-recepta online.

Jakie mogą być przyczyny zaburzeń psychicznych po przejściu COVID-19?

Wyróżnić można trzy główne przyczyny powikłań psychicznych po przejściu choroby:

  • psychiczne – poczucie zagrożenia związane z lękiem o życie rodziny i znajomych. Pacjenci odczuwają niepewność związaną z tym, co stanie się w przyszłości. Konsekwencją tego jest brak poczucia bezpieczeństwa. Ten stan wzmagany jest przez media, które przekazują bardzo dużo informacji o negatywnym charakterze;
  • biologiczne – reaktywność układu autoimmunologicznego, niedostateczne dotlenienie mózgu i wzrost krzepliwości krwi doprowadzają do nieprawidłowej pracy układu nerwowego. Może również dojść do uszkodzeń naczyń krwionośnych w mózgu;
  • społeczne – brak kontaktu z bliskim, izolacja oraz dystans społeczny mogą wywołać problemy ze zdrowiem psychicznym u osób wrażliwych.

Depresja po COVID-19 – leczenie

Depresja to choroba, która może zostać wyleczona niezależnie od przyczyn. Należy jednak pamiętać, że pacjent powinien znajdować się pod stałą opieką specjalistów. W przypadku niedostatecznej pomocy lub całkowitym jej braku może dojść do targnięcia się pacjenta na własne życie.

Depresję po COVID-19 leczy się za pomocą psychoterapii oraz środków farmakologicznych. W przypadku łagodnych objawów depresyjnych zastosowanie psychoterapii behawioralno-poznawczej przynosi bardzo dobre efekty. Leczenie farmakologiczne dobierane jest przez lekarza indywidualnie. Pacjenci chorzy na depresję po COVID-19 mogą odczuwać zmęczenie oraz zniechęcenie, które będzie utrudniało im wykonywanie obowiązków służbowych. Mogą oni wtedy otrzymać zwolnienie lekarskie online.

Zobacz też  Jak pomóc osobie z depresją?

Gdzie zgłosić się po pomoc?

Depresja po COVID-19 musi być leczona pod opieką specjalisty: psychiatry, psychologa i psychoterapeuty. Psycholog przeprowadzi badania, dzięki którym będzie mógł przedstawić kompetentną diagnozę. Psychoterapeuta pomoże w radzeniu sobie z zaburzeniami funkcjonowania, jego opieka trwa czasem bardzo długo, nawet kilka lat. Psychiatra jest lekarzem, który przeprowadzi badania laboratoryjne oraz fizykalne i wdroży odpowiednie leczenie. Należy się do niego udać w przypadku nasilonych objawów depresji.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.