» Strona główna » Ból głowy » Gorączka i ból głowy – czego to objawy?
Gorączka i ból głowy bardzo często pojawiają się podczas przeziębienia. Jeżeli jednak nie objawy te nie miną, to zachodzi konieczność udania się do lekarza. Szybka diagnoza pozwoli odpowiednio dobrać leczenie, […]
Gorączka i ból głowy bardzo często pojawiają się podczas przeziębienia. Jeżeli jednak nie objawy te nie miną, to zachodzi konieczność udania się do lekarza. Szybka diagnoza pozwoli odpowiednio dobrać leczenie, które przebiegnie bez komplikacji. Dowiedz się więcej!
Gorączka i ból głowy to częste objawy infekcji wirusowej. Występują one między innymi przy grypie. W przypadku infekcji są to normalne objawy, które powinny ustąpić po wyleczeniu. Jeżeli tak nie będzie, to należy udać się na konsultację lekarską. Lekarz zrobi badania, wyda na ich podstawie diagnozę i dobierze odpowiednie leczenie. Więcej dowiesz się z dalszej części naszego artykułu!
Grypa wywoływana jest przez wirusy grypy A, B i C. Wirus A występuje u zwierząt oraz ludzi. Wirus B spotykany jest u ludzi. Te dwa wirusy mogą wywołać epidemię. Wirus typu C atakuje ludzi oraz świnie, ale ryzyko epidemii jest stosunkowo niskie. Sezon grypowy zaczyna się pod koniec stycznia i trwa dwa miesiące. Grypa rozprzestrzenia się drogą kropelkową, oznacza to, że może przenieść się w wyniku kasłania, kichania lub po prostu mówienia. Możliwe jest również zakażenie poprzez kontakt z wydzielinami chorego.
Grypa różni się od przeziębienia tym, że bardzo szybko się rozwija. Od samego początku można zaobserwować gorączkę oraz złe samopoczucie. Wysoka gorączka i ból głowy to dwa bardzo częste objawy przy grypie. Temperatura ciała chorego może wynosić nawet 40 stopni. Gorączka jest odpowiedzią organizmu na chorobę. Nie może ona być jednak zbyt wysoka, bo jest to groźne dla organizmu. Przy grypie występują jeszcze następujące objawy:
Grypa trwa najczęściej około 14 dni. Nie należy tej choroby lekceważyć, ponieważ może wywołać ciężkie powikłania. W przypadku nieleczonej grypy może wystąpić zapalenie opon mózgowych, niewydolność nerek i zapalenie mięśnia sercowego. W przypadku grypy warto wykorzystać konsultacje lekarskie online, aby nie roznosić choroby.
Przeziębienie ma znacznie łagodniejszy przebieg w porównaniu do grypy. Chociaż objawy są podobne, to ich nasilenie jest znacznie słabsze w przypadku przeziębienia. Objawy pojawiają się stopniowo, a nie tak jak w przypadku grypy – bardzo szybko. Jednym z objawów, które różnią grypę i przeziębienie jest katar. Rzadko występuje on w przypadku grypy, ale jest prawie zawsze obecny przy przeziębieniu. Gorączka i ból głowy mogą być objawami przeziębienia. Na szczęście choroba trwa zwykle jedynie 7 dni.
Jeżeli przeziębienie miało wyjątkowo ciężki przebieg, to ból głowy może się utrzymywać nawet po wyleczeniu. Jest to sygnał, który sugeruje, że mogło dojść do powikłań. Ból nasila się nad ranem? To może być infekcja zatok. Konieczna może być wizyta u laryngologa, który oceni, czy sytuacja wymaga specjalnego leczenia.
Zapalenie zatok może być bardzo nieprzyjemne, a przy tym też niebezpieczne. Taka infekcja może doprowadzić nawet do hospitalizacji. Jeżeli podejrzewasz u siebie zapalenie zatok, to koniecznie udaj się do laryngologa. Jeżeli nie stwierdzi on nieprawidłowości, to konieczna będzie dalsza diagnostyka. Jeżeli ból trwa, to znaczy, że z organizmem dzieje się coś niedobrego.
Gorączka i ból głowy najczęściej towarzyszą grypie i przeziębieniu. Najczęściej nie są to objawy, które zagrażają życiu, gdy odpowiednio o siebie dbasz podczas choroby.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.