» Strona główna » Zwolnienie lekarskie » Ile zwolnienia po zabiegu URLS otrzymuje chory?
Choroby przewodu moczowego można wyleczyć, stosując mało inwazyjne metody takie jak URLS. Wymaga to jednak krótkiego pobytu w szpitalu. Pacjentów interesuje również, ile zwolnienia po zabiegu URLS będzie im przysługiwać. […]
Choroby przewodu moczowego można wyleczyć, stosując mało inwazyjne metody takie jak URLS. Wymaga to jednak krótkiego pobytu w szpitalu. Pacjentów interesuje również, ile zwolnienia po zabiegu URLS będzie im przysługiwać. Wyjaśniamy to w artykule.
Kamica jest częstą chorobą układu moczowego, która sprawia pacjentom wiele bólu. Najlepszą metodę leczenia stanowi rozbijanie twardych złogów, utrudniających prawidłową pracę moczowodu. Nie zawsze jest to jednak możliwe, wtedy jednym ze stosowanych sposobów jest URLS. Chorzy często zastanawiają się, czy w związku z tym przysługuje im L4, a jeśli tak, ile zwolnienia po zabiegu URLS otrzymają. Rozwiewamy wątpliwości!
Zabieg URLS jest jednym ze sposobów leczenia kamicy nerkowej. To bardzo bolesna przypadłość, która objawia się bólami pleców, nawracającymi infekcjami układu moczowego, a jeśli złóg zablokuje ujście nerki, dochodzi do kolki nerkowej. Osoby doświadczające tych symptomów nie powinny zwlekać – należy umówić się na konsultacje lekarskie online.
Po rozpoznaniu specjalista dobiera metodę leczenia. Zabieg URLS (ureterorenoskopia) najczęściej przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, ale nie wiąże się z żadnymi nacięciami. Lekarz wprowadza do moczowodu wziernik, a po wykryciu kamieni rozbija je za pomocą ultradźwięków, lasera lub urządzenia pneumatycznego, później usuwa ich okruchy. Pacjent jest wypisywany ze szpitala już na drugi dzień – ile zwolnienia po zabiegu URLS przysługuje mu w takiej sytuacji?
To, ile zwolnienia po zabiegu URLS przysługuje pacjentowi, zależy od jego samopoczucia. Na pewno otrzyma je w dzień zabiegu oraz wypisu. Jako że zastosowana metoda nie jest inwazyjna, niemal od razu może wrócić do swoich obowiązków domowych i zawodowych. Jeśli dla wsparcia gojenia w moczowodzie zostanie pozostawiony cewnik (zwykle jest usuwany niedługo po zabiegu), lekarz może wypisać kilkudniowe L4. Na dłuższą metę nie powinien stanowić on jednak przeszkody w powrocie do pracy, ale jeśli pacjent odczuwa dyskomfort, istnieje możliwość przedłużenia zwolnienia lekarskiego. Nie dotyczy to jednak osób wykonujących ciężkie prace fizyczne – wtedy L4 powinno trwać kilka tygodni.
Po zabiegu URLS należy pić dużo płynów, co pobudzi produkcję moczu i przyśpieszy proces oczyszczania nerek. Trzeba też jeść posiłki z dużą zawartością błonnika, by w ten sposób ograniczyć ryzyko zaparć. Osoby, u których pozostawiono cewnik, nie mogą usuwać go samodzielnie. To zadanie urologia i odbywa się w wyznaczonym przez niego terminie.
To, ile zwolnienia po zabiegu URSL otrzyma pacjent, zależy od kilku czynników. Zwykle czas, w jakim będzie przebywać na L4 nie przekracza tygodnia.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.