Jak sprawdzić, do kiedy mam zwolnienie lekarskie? Dziś stosuje się zwolnienia lekarskie online. Zaloguj się do e-ZLA!

W 2018 roku powszechnie wprowadzono do użytku elektroniczne zwolnienia lekarskie. Dzięki temu pracodawca niemal od razu po jego wystawieniu przez lekarza może zobaczyć L4 w specjalnym systemie PUE ZUS.  Wiele […]

zwolnienie lekarskie do kiedy mam

W 2018 roku powszechnie wprowadzono do użytku elektroniczne zwolnienia lekarskie. Dzięki temu pracodawca niemal od razu po jego wystawieniu przez lekarza może zobaczyć L4 w specjalnym systemie PUE ZUS. 

Wiele osób zadaje sobie pytanie: „Jak sprawdzić do kiedy mam zwolnienie lekarskie?„. Jeśli twoje zwolnienie obejmuje dłuższy okres, rzeczywiście możesz mieć problem z przypomnieniem sobie, kiedy się kończy. Na szczęście nie musisz dopytywać o to pracownika działu kadr swojej firmy. Wystarczy logowanie na internetowe konto pacjenta lub na stronie zakładu ubezpieczeń społecznych. Tam znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące swojego zwolnienia L4. Jak uzyskać dostęp do danych?

Czym jest e-zwolnienie?

Podczas wizyty w gabinecie zostanie ci wystawione e-zwolnienie lekarskie. Jest to elektroniczny dokument zawierający informacje o tym, w jakim okresie obowiązuje pracownika świadczenie chorobowe i jaki jest to rodzaj L4 (czyli kod choroby). Od końca listopada 2018 roku to jedyna forma przekazania zwolnienia do pracodawcy. Dzięki niemu jako pracownik nie musisz dostarczać jego wersji papierowej swojemu przełożonemu, ani przedkładać go w ZUS, jeśli jesteś przedsiębiorcą prowadzącym własną działalność. Tego rodzaju zaświadczenie lekarskie uprawnia się do otrzymania zasiłku chorobowego, które będzie ci w tym czasie wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie na IKP. Sprawdź swoje L4 w internecie!

Internetowe Konto Pacjenta umożliwia sprawdzenie zwolnienia lekarskiego zarówno aktualnie trwającego, ale również poprzednich. Wystarczy, że wejdziesz na stronę www.pacjent.gov.pl i wybierzesz zakładkę „Zaloguj się na IKP”. W dalszej kolejności będziesz musiał wybrać dogodną dla siebie metodę logowania:

  • e-dowód;
  • profil zaufany;
  • mojeID.
Zobacz też  Jednoosobowa działalność gospodarcza – zwolnienie lekarskie 2022. Jak wygląda kwestia zwolnień chorobowych?

Jeśli decydujesz się na profil zaufany, konieczne będzie podanie loginu i hasła, ale równie dobrze możesz sprawdzić L4, logując się za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Jak dokładnie sprawdzić, co lekarz wpisał w treści formularza?

Jeśli zadajesz sobie pytanie: „jak sprawdzić, do kiedy mam zwolnienie lekarskie?”, poszukaj zakładki „Historia leczenia”. Znajdziesz tam historię swoich wszystkich wizyt lekarskich oraz hospitalizacji realizowanych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Kliknij w pole „Zwolnienia„. To tutaj widoczne są wszystkie twoje zwolnienia.

Jakie informacje zawiera zwolnienie elektroniczne?

Na L4 online znajdziesz następujące dane:

  • datę wystawienia zwolnienia;
  • imię i nazwisko lekarza;
  • numer prawa wykonywania zawodu;
  • czas, na jaki obowiązuje L4;
  • nazwę i adres placówki medycznej, w której wystawiono zwolnienie.

W dodatkowej zakładce znajdą się także nieco bardziej szczegółowe informacje, a więc:

  • ewentualny NIP płatnika (jeśli prowadzi działalność gospodarczą);
  • seria oraz numer zwolnienia;
  • status zwolnienia;
  • informacja o instytucji odpowiedzialnej za ubezpieczenie płatnika składek;
  • przyczyna zwolnienia (tzw. kod ICD-10 z międzynarodowej klasyfikacji chorób; wskazuje powód niezdolności do pracy);
  • ewentualne zalecenia lekarskie (np. to, czy pacjent może chodzić).

Kod choroby na zwolnieniu L4. Czy pracodawca widzi te szczegóły o pacjencie?

Co prawda pracodawca otrzymuje elektronicznie informacje o zwolnieniu lekarskim pracownika, jednak nie zawsze ma dostęp do szczegółów. Czym dokładnie jest kod choroby umieszczany w tym dokumencie? To po prostu symbol choroby (w formie litery) umieszczany na ZUS ZLA. Istnieje pięć kategorii kodów, których lekarz może użyć do wystawienia L4:

  • kod A (niezdolność do pracy po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, wywołana tą samą chorobą, która doprowadziła do niezdolności do pracy przed przerwą);
  • kod B (niezdolność do pracy w wyniku ciąży);
  • kod C (niezdolność do pracy w wyniku nadużycia alkoholu);
  • kod D (niezdolność do pracy z powodu gruźlicy);
  • kod E (niezdolność do pracy spowodowana chorobą zakaźną, której okres wylęgania przekracza 14 dni, lub inną chorobą, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od pojawienia się choroby).
Zobacz też  Ile zwolnienia lekarskiego po wycięciu migdałków?

Przełożony nie ma co prawda dostępu do numeru statystycznego choroby przypisanego przez lekarza, ale widzi kod, co pozwala mu na wyznaczenie wysokości zasiłku, który przysługuje pacjentowi (może to być 80% lub 100%). Jeśli jednak wymagają tego okoliczności lub gdy ty sam masz taką wolę, możesz poinformować pracodawcę o dokładnej przyczynie twojej niedyspozycji.

Czy każdy może otrzymać e-zwolnienie lekarskie? Jak sprawdzić do kiedy mam zwolnienie lekarskie?

Otrzymać zwolnienie lekarskie może każdy, kto jest zatrudniony na umowie o pracę. Mogą z niego skorzystać także osoby pracujące na umowie zlecenia, które zdecydowały się na dodatkowe opłacanie ubezpieczenia zdrowotnego. Krótko mówiąc, L4 przysługuje osobom objętym właśnie ubezpieczeniem.

Wysokość wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku chorobowego, uzależniona jest od powodu zwolnienia. Przeważnie jest to równowartość 80% wynagrodzenia pracownika. Na początku płatność ta leży po stronie pracodawcy, jednak w przypadku zwolnienia trwającego dłuższy czas – pacjentowi płaci ZUS.

Jak sprawdzić, do kiedy mam zwolnienie lekarskie? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, zaloguj się na specjalną platformę internetową. Od 2018 roku zaświadczenia lekarskie wystawiane w formie elektronicznej obowiązują już praktycznie w każdej placówce medycznej. Zainteresuj się też swoim ubezpieczeniem chorobowym i upewnij się, że przysługuje ci odpowiedni zasiłek.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.