Jak złagodzić ból brzucha podczas okresu? Domowe sposoby na ból miesiączkowy

Niemal każda kobieta odczuwa dolegliwości podczas miesiączki – ból może mieć różny stopień nasilenia. Zazwyczaj pomagają tabletki przeciwbólowe, rozkurczowe, a także ciepłe okłady. Przeczytaj, jak złagodzić ból brzucha podczas okresu i poznaj najskuteczniejsze domowe sposoby!

jak złagodzić ból brzucha podczas okresu

Bóle menstruacyjne dotyczą 50-90% kobiet. W wielu przypadkach utrudniają normalne funkcjonowanie, uniemożliwiają wykonywania obowiązków. Bolesne miesiączki mogą być skutkiem konkretnej choroby. W takich sytuacjach mówi się o wtórnych bolesnych miesiączkach. Pierwotne bolesne miesiączkowanie dotyczy młodych kobiet, u których menstruacja dopiero się zaczęła. W tym przypadku dolegliwości nie są związane z żadną chorobą. Jak postępować, gdy miesięcznemu krwawieniu towarzyszy silny ból? Jak złagodzić ból brzucha podczas okresu? Warto wypróbować sprawdzone sposoby, jednocześnie nie zapominając o wizycie u ginekologa. 

Skąd bierze się ból miesiączkowy?

Bolesne miesiączkowanie określane jest terminem dysmenorrhoea i dzieli się na pierwotne i wtórne. Bóle pierwotne towarzyszą młodym kobietom, które dopiero zaczynają miesiączkować. Ich przyczyna nie została do końca poznana, jednak uznaje się, że za bolesne miesiączki może odpowiadać podwyższony poziom prostaglandyn. Dolegliwości utrzymują się zwykle przez pierwsze dni okresu (1-3). 

Wtórne bolesne miesiączki spowodowane są chorobą, nieprawidłowością w budowie czy funkcjonowaniu narządów. Problem dotyczy zazwyczaj kobiet w wieku 30-40 lat. Ból towarzyszy im przed menstruacją, w trakcie miesiączki, może też pojawiać się w innych fazach cyklu.

Przyczyny bolesności menstruacyjnych

Wśród możliwych przyczyn bólu wymienia się m.in.:

  • endometriozę;
  • mięśniaki macicy;
  • adenomiozę;
  • zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID);
  • torbiele jajników;
  • zaburzenia hormonalne;
  • zwężenie szyjki macicy;
  • nowotwory;
  • wady anatomiczne.

Dolegliwości miesiączkowe mogą być również spowodowane aplikacją wkładki domacicznej. Utrzymują się jednak tylko przez pierwsze 2-3 miesiące. 

Jak wygląda menstruacyjny ból brzucha? Objawy towarzyszące

Ból menstruacyjny objawia się kłuciem, dyskomfortem w podbrzuszu. Niekiedy promieniuje do pleców i ud. Nasilenie dolegliwości może być różne. Poza bólem w dole brzucha panie skarżą się także na inne objawy:

  • nudności, wymioty;
  • bóle głowy;
  • biegunkę;
  • wzdęcia;
  • ból piersi;
  • rozdrażnienie;
  • osłabienie;
  • omdlenia.

Jeśli ból miesiączkowy wynika z choroby, często pojawiają się również symptomy charakterystyczne dla schorzenia np. nieregularne krwawienia, upławy, ból podczas współżycia, bardzo obfity okres. Bolesne miesiączki, krwawienie pojawiające się nieregularnie u kobiet po 45. roku życia może wskazywać na zbliżającą się menopauzę.

Zobacz też  Ból brzucha promieniujący do pleców – charakterystyka. Przyczyny i leczenie objawu

Bolesne miesiączki – kiedy do lekarza?

Jeśli dolegliwości bólowe niepokoją cię, zasięgnij porady lekarza. Możesz umówić się na konsultację telefoniczną, podczas której lekarz udzieli wskazówek co do dalszego postępowania, a jeśli to konieczne, wystawi L4 online. W niektórych sytuacjach lepiej nie zwlekać z osobistą wizytą u ginekologa. Należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą, gdy:

  • miesiączki pojawiają się częściej niż co 21 dni;
  • okres trwa dłużej niż 10 dni;
  • ból utrudnia codzienne funkcjonowanie;
  • okres jest wyjątkowo obfity, niekiedy przypomina krwotok;
  • ból pojawia się kilka dni przed miesiączką i nie ustępuje po zakończeniu krwawienia;
  • podczas okresu występuje biegunka, nudności, pojawia się wysypka;
  • ból miesiączkowy pojawia się nagle, mimo że wcześniej okres przebiegał bezboleśnie.

W takich przypadkach konieczne jest wykonanie badań, aby wykluczyć choroby i nieprawidłowości w budowie czy funkcjonowaniu narządów. 

Bóle menstruacyjne – diagnostyka

Jak złagodzić ból brzucha podczas okresu? Przede wszystkim należy znaleźć jego przyczynę i ustalić, czy za dolegliwości nie odpowiada konkretna jednostka chorobowa. W wielu przypadkach wystarczy badanie ginekologiczne i wywiad z pacjentką. Uzupełnieniem diagnostyki jest również USG narządów rodnych. Jeśli diagnostyka nie jest wystarczająca, lekarz może zlecić badania z krwi, pobrać wymaz z pochwy. 

Obfite krwawienie, bolesne dolegliwości mogą utrudniać normalne funkcjonowanie, a nawet uniemożliwiać wyjście z domu. W takiej sytuacji przyda się zwolnienie lekarskie online. Warto zostać w domu i wypróbować naturalne sposoby łagodzenia bólu. 

Jak złagodzić ból brzucha podczas okresu? Domowe sposoby

Aby złagodzić dolegliwości podczas okresu, panie sięgają po tabletki przeciwbólowe (np. ibuprofen, który ogranicza działanie hormonu prostaglandyny) oraz środki o działaniu rozkurczowym. W większości przypadków pomagają one wyciszyć ból. Jak jeszcze zmniejszyć ból brzucha? Warto zastosować domowe metody – pić ziołowe herbatki z rumianku, korzenia kozłka, dziurawca, szyszek chmielu, korzenia mącznicy, wypróbować ciepłe lub zimne okłady na brzuch. Szukasz kolejnych odpowiedzi, jak złagodzić ból brzucha podczas okresu? Wiedz, że można wykonać delikatny masaż podbrzusza z wykorzystaniem olejku lawendowego, a także spróbować niezbyt intensywnej aktywności fizycznej. 

Z czego powinno się zrezygnować?

W czasie okresu dobrze jest odstawić kawę i colę, ponieważ kofeina może nasilać skurcze macicy. W tym czasie należy zrezygnować z potraw słonych i ostrych, ciężkostrawnych. W czasie trwania miesiączki nie zaleca się korzystania z solarium, sauny, a także intensywnego opalania, ponieważ wysoka temperatura może doprowadzić do krwotoku. 

Jak złagodzić ból brzucha podczas okresu? Leczenie

Jeśli podczas okresu boli brzuch, pojawiają się dodatkowe dolegliwości, a środki przeciwbólowe i domowe metody nie pomagają, nie należy odwlekać wizyty u lekarza. Konieczne jest ustalenie przyczyny bólu brzucha i wdrożenie właściwego leczenia. Być może za złe samopoczucie odpowiadają zaburzenia w układzie rozrodczym lub jest to objaw infekcji intymnej. Leczenie uzależnione jest od rodzaju nieprawidłowości.

Zobacz też  Ból brzucha i krwawienia z pochwy pomiędzy miesiączkami. Co to oznacza?

Jedną z częstszych chorób odpowiadających za bolesne i bardzo obfite miesiączki jest endometrioza. Jest to przewlekłe schorzenie charakteryzujące się występowaniem endometrium (błony śluzowej macicy) poza jamą macicy. Ból pojawia się zwykle już przed okresem i utrzymuje się przez całą miesiączkę. Leczenie endometriozy polega głównie na łagodzeniu objawów – stosuje się leki hormonalne oraz z grupy gestagenów. W niektórych przypadkach konieczny jest zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu ognisk endometriozy, a w poważniejszych przypadkach także macicy i jajników. 

Leki hormonalne

W celu zmniejszenia dolegliwości związanych z bolesnym miesiączkowaniem mogą być stosowane leki hormonalne. Jak złagodzić ból podczas okresu metodami farmakologicznymi? Wśród środków przepisywanych przez specjalistów znajdują się m.in.:

Tabletki hormonalne wydawane są jedynie na receptę (obecnie jest to e-recepta). Preparaty tego rodzaju należy przyjmować pod kontrolą lekarza. Pigułki hormonalne najczęściej pomagają leczyć pierwotne bóle menstruacyjne. 

Sposoby na ból brzucha – dieta

Jak złagodzić ból brzucha podczas okresu? Dużą rolę odgrywa również dieta, dlatego panie cierpiące podczas menstruacji powinny zastanowić się nad zmianą nawyków żywieniowych. Badania potwierdzają, że sposób odżywiania może mieć wpływ na długość cyklu miesiączkowego, intensywność krwawienia, a także odczuwane dolegliwości. Aby zminimalizować nieprzyjemne objawy towarzyszące menstruacji, warto przejść na dietę śródziemnomorską bogatą w kwasy omega oraz związki fenolowe, które działają przeciwzapalnie. Zaleca się także zwiększenie ilości owoców i warzyw, włączenie do menu tłustych ryb morskich i oliwy z oliwek. Co jeszcze powinno znaleźć się w jadłospisie pań?

  • produkty pełnoziarniste jak ryż brązowy, kasze, ciemne pieczywo;
  • nasiona roślin strączkowych jak fasola, ciecierzyca, soczewica;
  • orzechy. 

Czego unikać, by nie nasilić bólu?

Istnieje również grupa produktów, których należy unikać, aby nie nasilać stanu zapalnego. To przede wszystkim:

  • tłuszcze trans znajdujące się w wyrobach cukierniczych i fast foodach;
  • przetworzone mięso;
  • produkty z dużą zawartością cukru;
  • potrawy smażone na głębokim tłuszczu.

Składniki odżywcze łagodzące dolegliwości związane z menstruacją

Aby łagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego oraz nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące miesiączce, warto zadbać o podaż produktów bogaty w kwasy omega-3, a także o suplementację witaminy D3. W przypadku niedoborów witamin D3 zaleca się wyrównanie jej poziomu. W tym celu można przyjmować np. Dekristol lub Dekristol Pro

W przypadku bolesnych miesiączek należy zwrócić uwagę na poziom minerałów np. magnezu można go uzupełnić spożywając szpinak, gorzką czekoladę, orzeszki ziemne, pestki dyni, migdały, nerkowce, ziemniaki, jogurty i banany. 

Zobacz też  Ból brzucha pod mostkiem na środku – przyczyny, diagnostyka, leczenie

Jak złagodzić ból brzucha podczas okresu? Fizjoterapia

Badania pokazują, że dobre rezultaty może przynosić fizjoterapia, ale również niewielki wysiłek fizyczny, czyli ćwiczenia rozciągające, joga, ćwiczenia mięśni dna macicy. Coraz częściej stosowane są akupunktura i kinesiotaping (przed miesiączką i w trakcie krwawienia w celu rozluźnienia mięśni pleców i brzucha). 

Jak działa TENS i czy każdy może korzystać?

Innym sposobem łagodzenia dolegliwości może być elektrostymulacja, czyli stosowanie prądów TENS – w niektórych przypadkach skutecznie zastępuje farmakologię. Prądy wyzwalają naturalne mechanizmy przeciwbólowe organizmu. Przenośny aparat w postaci kompaktowego elektrostymulatora można zakupić w specjalnych sklepach medycznych. Wiele ośrodków oferuje również możliwość wypożyczenia sprzętu. Trzeba pamiętać, że istnieją również przeciwwskazania do leczenia prądem:

  • nowotwór;
  • padaczka;
  • wszczepiony rozrusznik serca;
  • choroby zakaźne;
  • gorączka;
  • przerwanie ciągłości skóry w miejscu wykonywania zabiegu.

Bolesne miesiączki to problem, który dotyczy wielu kobiet (w tym młodych dziewcząt). Istnieje dużo skutecznych sposobów łagodzenia dolegliwości – domowe metody, farmakologia, fizjoterapia itd. Istotne znaczenie ma odpowiednio skomponowana dieta, uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów, aktywność fizyczna, odpoczynek. Jeśli problem nasila się, dolegliwości są intensywne, a wymienione metody nie skutkują, należy skontaktować się z lekarzem. Konieczna może być dokładniejsza diagnostyka. Trzeba pamiętać, że bolesny okres może być związany z chorobą.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.