VIBIN

Nazwa: Vibin
Kategoria: tabletki antykoncepcyjne
Substancja czynna: etynyloestradiol, drospirenon
Dawka: 3 mg + 0,03 mg
Opakowanie: 28 tabletek / 56 tabletek / 84 tabletki
Źródło: https://www.polfawarszawa.pl/products/pil/pil-vibin-003-2021-07pl.pdf

Vibin - opis i informacje o leku

Potrzebujesz wizyty lekarskiej na już? Wykup konsultację ze specjalistą i odbierz swoją e-receptę w kilka minut na telefon!

Zastanawiasz się nad odpowiednią metodą antykoncepcyjną, która ochroni Cię przed zajściem w ciążę? Dołącz do grona kobiet, które wybrały skuteczne tabletki dwuskładnikowe Vibin. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na temat leku. Umów e-wizytę ze specjalistą i zamów e-receptę, dzięki której zapomnisz o strachu przed ciążą!

Vibin – tabletki dwuskładnikowe o potwierdzonym działaniu

Preparat antykoncepcyjny Vibin to hormonalne tabletki powlekane do stosowania doustnego. Zawierają dwie substancje czynne (3 mg drospirenonu i 0,03 mg etynyloestradiolu) i są lekiem jednofazowym, a ich zadanie polega na zabezpieczeniu przed zapłodnieniem. Vibin jest przeznaczony dla kobiet, które nie chcą lub ze względów medycznych nie powinny zachodzić w ciążę.

Jakie działanie ma lek Vibin?

Tabletki Vibin zawierają dwie substancje czynne bazujące na żeńskich hormonach płciowych, które wpływają na procesy fizjologiczne w taki sposób, by celowo uniemożliwić kobiecie zajście w ciążę. Nie tylko hamują owulację, ale również mają wpływ na spowolnienie migracji plemników, a także zapobiegają zagnieżdżeniu się zarodka. Stosując doustną antykoncepcję Vibin, zgodnie z zaleceniami producenta i lekarza, kobieta nie musi obawiać się nieplanowanej ciąży.

Czy antykoncepcja Vibin jest dostępna wyłącznie na receptę?

Tak, Vibin jest lekiem na bazie hormonów i można go uzyskać tylko z przepisu lekarza. Przed zastosowaniem środka niezbędna jest wizyta lekarska, na której przeprowadzony zostanie wywiad oraz kontrola stanu zdrowia pacjentki.

Jak prawidłowo dawkować tabletki Vibin?

W każdym opakowaniu leku Vibin znajduje się 28 kolejno ułożonych tabletek – 21 pigułek w kolorze żółtym, które zawierają substancje czynne oraz 7 tabletek w kolorze białym, czyli tzw. placebo bez tych substancji. W jednym pełnym cyklu menstruacyjnym należy przyjąć wszystkie tabletki (regularnie stosując po jednej na dobę), a po zakończeniu opakowania nie robić przerwy, lecz od razu kolejnego dnia rozpocząć nowy plaster. Ponieważ żółte i białe tabletki Vibin mają różny skład, istotne jest, aby nie pomylić ich kolejności. Jeśli dojdzie to takiej sytuacji, należy to skonsultować z lekarzem.

Czy podczas stosowania tabletek z hormonami występuje krwawienie lub plamienie?

Podczas pierwszych kilku miesięcy wdrażania leku hormonalnego Vibin istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się krwawienia również w okresie zażywania tabletek z substancją czynną. Delikatne plamienie nie powinno być powodem do niepokoju. Jednak jeśli dopiero po kilku miesiącach od rozpoczęcia przyjmowania leku dochodzi do obfitych krwawień, należy zwrócić się z tym problemem do lekarza, który powinien zbadać przyczynę tego stanu, a w razie potrzeby zmienić preparat.

Czy podczas stosowania tabletek placebo występuje krwawienie?

Przy zażywaniu placebo, czyli tabletek w kolorze białym, około 2 lub 3 dnia powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia, które trwa zazwyczaj kilka dni w zależności od cyklu. Może się zdarzyć, że krawienie ustąpi dopiero podczas przyjmowania tabletek żółtych z substancją czynną, a nawet że w ogóle się nie pojawi. Jeśli druga sytuacja będzie miała miejsce w 2 cyklach pod rząd oznacza to, że mogło dojść do zapłodnienia. Dlatego przed rozpoczęciem nowego opakowania leku lekarz powinien wykluczyć ewentualną ciążę.

Co zrobić w przypadku pominięcia tabletki Vibin?

Pominięcie tabletki placebo nie ma wpływu na działanie leku, jednak jeśli nie zastosowano żółtej tabletki z substancjami czynnymi, wówczas należy sprawdzić, co w tej sytuacji zaleca producent leku, bądź skontaktować się w tej sprawie z lekarzem. Istotny jest czas. Jeśli kobieta zorientuje się w ciągu 12 godzin, że pominęła jedną dawkę, wówczas może ją przyjąć niezwłocznie bez ryzyka, że wpłynie to na skuteczność działania preparatu i ochronę przed zapłodnieniem. W innym przypadku nie ma już takiej gwarancji.

Czy można przyjmować lek Vibin po porodzie i podczas karmienia piersią?

Stosowanie antykoncepcji po porodzie i w okresie karmienia piersią jest zawsze kwestią indywidualną, którą należy skonsultować z lekarzem. Większość antykoncepcyjnych środków doustnych, do których zalicza się również Vibin, nie jest wskazana do przyjmowania podczas karmienia piersią, ponieważ może przenikać do mleka matki i wpływać niekorzystnie na jego skład i ilość. Jeśli kobieta karmiąca chce stosować antykoncepcję w tym okresie, powinna wybrać odpowiednią dla siebie metodę za aprobatą swojego lekarza.



Potrzebujesz wizyty lekarskiej na już? Wykup konsultację ze specjalistą i odbierz swoją e-receptę w kilka minut na telefon!