Na ile dni opłaca się brać zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie należy do praw ubezpieczonego pracownika. Jest to zaświadczenie informujące o tymczasowej niezdolności do wykonywania obowiązków zawodowych z powodu własnej niedyspozycyjności wynikającej ze stanu zdrowia bądź choroby członka rodziny, […]

zwolnienie lekarskie

Zwolnienie lekarskie należy do praw ubezpieczonego pracownika. Jest to zaświadczenie informujące o tymczasowej niezdolności do wykonywania obowiązków zawodowych z powodu własnej niedyspozycyjności wynikającej ze stanu zdrowia bądź choroby członka rodziny, którym pracownik musi się zaopiekować. Załatwienie zwolnienia lekarskiego w powyższych sytuacjach nie powinno stanowić wyzwania, szczególnie z możliwością odbycia z lekarzem wizyty online. Niektórzy pracownicy zadają sobie jednak pytanie, na ile dni opłaca się brać zwolnienie lekarskie? Jak okres przebywania na zwolnieniu przekłada się na zarobki?

Wynagrodzenie podczas przebywania na zwolnieniu. Na ile dni opłaca się brać zwolnienie lekarskie?

Dla wielu pracowników kwestia, czy warto pójść na zwolnienie lekarskie, zależy od pieniędzy. Jak zarabia się podczas przebywania na zwolnieniu? Otóż w większości przypadków, np. jeśli chodzi o zwykłe przeziębienie, z powodu którego absencja chorobowa będzie trwać zapewne około tygodnia, pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie chorobowe. Przysługuje ono za pierwsze 33 lub 14 dni przebywania na zwolnieniu lekarskim – to zależy od wieku pracownika. Osoby poniżej 50 roku życia będą otrzymywać wynagrodzenie chorobowe przez 33 dni, a osoby powyżej tego wieku – przez 14 dni. W większości przypadków pracownik ma prawo do 80% wynagrodzenia chorobowego, które oblicza się na podstawie średniego wynagrodzenia.

Po przekroczeniu 33 lub 14 dni wypłacany jest zasiłek chorobowy, przysługujący przez resztę zwolnienia lekarskiego, które w ciągu roku nie może przekroczyć maksymalnie łącznie 182 dni (lub 270 dni w przypadku ciąży lub gruźlicy). Standardowy zasiłek chorobowy wynosi 80% (za pobyt w szpitalu jest to 70%, zaś w innych sytuacjach, np. ciąży, wynosi 100%) podstawy wymiaru, a więc średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy.

Zobacz też  Ile zwolnienia lekarskiego na półpasiec?

Wyczerpanie limitu dni przebywania na zwolnieniu lekarskim

Co jeżeli pracownik wykorzysta maksymalną liczbę dozwolonych dni, podczas których można przebywać na zwolnieniu lekarskim? Otóż po upłynięciu 182 bądź 270 dni, jeżeli osoba nadal nie może wrócić do pracy, ale dalsze leczenie i rehabilitacja rokują odzyskanie sił i możliwość wykonywania obowiązków zawodowych, pracownikowi przysługuje świadczenie rehabilitacyjne, wypłacane do kolejnych 12 miesięcy. Wylicza się je na bazie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i za okres 3 pierwszych miesięcy wynosi 90% tej kwoty, zaś w późniejszym okresie – 75%. W wyjątkowych sytuacjach, np. ponownie w trakcie ciąży, jest to 100% zasiłku chorobowego.

A więc na ile dni opłaca się brać zwolnienie lekarskie?

Wiemy już, że za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim pracownikowi przysługuje wynagrodzenie z różnych tytułów. Osoba tymczasowo niezdolna do wykonywania obowiązków zawodowych nie powinna się więc o to niepokoić. Jednak na ile dni opłaca się brać zwolnienie lekarskie? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

W kwestii zdrowia naszego czy naszych bliskich nie powinna liczyć się „opłacalność”. Najważniejszym zadaniem pracownika znajdującego się na zwolnieniu lekarskim jest wyzdrowienie pozwalające na powrót do pracy. Wielu ludzi obawia się, że przez zwolnienie chorobowe stracą ogromną część wynagrodzenia, szczególnie jeśli niezdolność do wykonywania obowiązków zawodowych się przeciągnie. Choć pieniądze wypłacane w ramach wynagrodzenia czy zaświadczenia chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego zazwyczaj nie wynoszą 100% zapłaty, jaką pracownik otrzymuje pracując, wciąż stanowi to ogromną pomoc w obliczu nagłego pogorszenia stanu zdrowia.

Ponadto należałoby przytoczyć sytuacje, w których bagatelizowane objawy przeistaczały się w poważne stadia choroby, np. niewinne przeziębienie okazywało się być infekcją COVID-19. W takich sytuacjach nie warto zastanawiać się nad opłacalnością przebywania na zwolnieniu lekarskim. Zdrowie powinno być dla nas najważniejsze, zaś im szybciej pracownik odzyska pełnię sił, tym szybciej zdobędzie ponowną możliwość wykonywania obowiązków zawodowych. Odpowiadając więc na pytanie, na ile dni opłaca się brać zwolnienie lekarskie, można odrzec: „Na tyle, aby pracownik zdążył wyzdrowieć”.

Zobacz też  Kody na zwolnieniu lekarskim ­– na jaką niezdolność do pracy wskazują poszczególne kody literowe na L4?

Komfort e-wizyt i teleporad. Łatwiejsze załatwianie zwolnień lekarskich

Warto wspomnieć, że w celu zdobycia zwolnienia lekarskiego nie trzeba udawać się do lekarza. Obecnie wiele spraw zdrowotnych załatwimy za pomocą teleporady bądź online. E-wizyta, podczas której lekarz przeprowadzi z pacjentem pełen wywiad medyczny, może stanowić podstawę do wystawienia elektronicznego zwolnienia lekarskiego, zwanego e-ZLA.

Na początku lekarz poprosi o numer PESEL, by zweryfikować tożsamość pacjenta oraz uzyskać dostęp do najważniejszych informacji dotyczących jego stanu zdrowia, w tym przyjmowanych leków i historii choroby. Pacjent podczas konsultacji online musi przedstawić wszystkie występujące u niego objawy i opisać swoje samopoczucie, aby lekarz mógł stwierdzić, czy potrzebuje on zwolnienia lekarskiego oraz ile dni powinno ono obejmować. Po tym zwolnienie wystawia się w formie elektronicznej, dzięki czemu automatycznie dostęp do niego otrzymują ZUS i pracodawca.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.