» Strona główna » Nerwica » Nerwica – objawy. Jak wygląda atak nerwicy?
Odczuwasz niepokój, lęk i poczucie zagrożenia? To może być nerwica. Objawy tej choroby natury psychicznej to między innymi odczuwanie silnego lęku. W jej leczeniu istotna jest pomoc specjalisty oraz rodziny, która będzie wspierać chorego. Jakie są inne symptomy?
Nerwica jest zaburzeniem psychicznym. Jej źródłem są w wielu przypadkach konflikty zewnętrzne. Szacuje się, że na chorobę tę cierpi ponad 8 milionów Polaków. Nieleczona może doprowadzić do naprawdę opłakanych skutków. W diagnostyce stosuje się wywiad z pacjentem oraz wywiad środowiskowy, w ten sposób lekarz może z dużą pewnością określić, czy za problemami psychicznymi stoi właśnie nerwica. Objawy schorzenia są bardzo różnorodne i zależne od rodzaju choroby.
Nerwica to choroba natury psychicznej, w której przebiegu konieczna jest pomoc specjalisty. Pacjenci powinni sięgać po pomoc psychologiczną, psychiatryczną oraz terapeutyczną. Tylko w ten sposób będą mogli dojść do zdrowia i osiągnąć satysfakcjonujący poziom życia. Chory na nerwicę ma zaburzenia psychiczne, niepsychotyczne, ale zachowuje prawidłową ocenę rzeczywistości. W przypadku tej choroby nie występują zaburzenia realności, dlatego pacjent zachowuje się podobnie do osób ze swojego otoczenia.
Warto zaznaczyć, że pojęcie nerwicy nie oznacza jednego schorzenia. Jest kilka rodzajów tej choroby, które mogą różnić się od siebie stanami psychopatologicznymi nerwicy. Objawy, które występują najczęściej to lęk, uczucie niepokoju i nadmierny strach. Obecnie często używanym terminem na nerwicę są zaburzenia lękowe. Jest to nazewnictwo nacechowane mniej negatywnie.
Zaburzenia nerwicowe mogą w znacznym stopniu wpłynąć na całe życie pacjenta i uniemożliwić prawidłowe funkcjonowanie w życiu towarzyskim, zawodowym czy rodzinnym.
Z przeprowadzonych badań statystycznych wynika, że nawet ponad 27% Europejczyków może chorować na jedną z odmian nerwicy. Liczba osób leczonych na zaburzenia psychiczne z każdym rokiem rośnie. Zaburzenia lękowe są obecnie jedną z najczęściej diagnozowanych chorób natury psychicznej. Coraz więcej robi się dla popularyzacji wiedzy na temat zdrowia psychicznego i zwiększania świadomości w tej kwestii.
Nie da się do końca sprecyzować przyczyn powstawania nerwicy. Objawy choroby mogą pojawić się w każdym wieku. Głównymi czynnikami, w których upatruje się przyczyny nerwicy, są uwarunkowania genetyczne, tłumienie emocji, wpływ otoczenia oraz niestabilną sytuację rodzinną, prywatną lub zawodową. Osoba, która nie może poradzić sobie z psychologicznymi konfliktami i problemami, jest bardziej narażona na to, że wystąpią u niej objawy nerwicy.
Jedną z metod walki z chorobą jest farmakologiczne leczenie nerwicy. Jeżeli przyjmujesz leki na tę chorobę i skończyły ci się leki, ale nie możesz udać się do swojego lekarza, rozwiązaniem będzie e-recepta online.
Nerwicę można podzielić na wiele rodzajów. Charakterystyka chorób psychicznych obejmuje pojęcie zaburzenia afektu, które objawia się pod postacią:
W przypadku nerwicy dochodzi do nieprawidłowej zmiany afektu, która może doprowadzić do pojawienia się uczucia niepokoju oraz lęku. Wśród zaburzeń nerwicowych można wymienić:
Ostateczna diagnoza jest uzależniona od występującego zespołu objawów, ich nasilenia, źródła lęków oraz częstotliwości występowania. Nerwica może być skategoryzowana jako schorzenie endogenne lub egzogenne. Co o tym decyduje? Odpowiadają za to predyspozycje genetyczne lub osobowościowe, a także występujące okoliczności zewnętrzne (stres, trauma z dzieciństwa, wspomnienia z dzieciństwa). Poniżej przedstawimy rodzaje schorzenia oraz charakterystyczne dla nerwicy objawy.
Wyodrębniona została na przełomie XIX i XX wieku. Można o niej mówić, gdy pojawiają się zaburzenia emocjonalne, zaburzenia działania narządów, natrętne myśli oraz objawy psychosomatyczne. Charakteryzuje ją to, że pacjenci zdają sobie sprawę, że ich objawy są związane z problemami natury psychicznej, ale mimo to odczuwają lęki. W przypadku nerwicy lękowej występuje sprzężenie zwrotne, a więc lęki wywołują kolejne objawy somatyczne, które wzmagają poczucie strachu. Podłożem nerwicy lękowej jest często trauma z dzieciństwa lub niezaspokojenie emocjonalnych potrzeb w dzieciństwie. Aby można było mówić o nerwicy lękowej, muszą wystąpić przynajmniej trzy z niżej wymienionych objawów:
W przypadku nasilonych epizodów nerwicy pacjent powinien postarać się o wizytę lekarską. Może zostać wówczas wystawione L4 online.
Nerwica natręctw, czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, to powtarzające się natrętne myśli (obsesje) oraz przymusowe czynności (kompulsje). Mogą one w znacznym stopniu wpłynąć na codzienne życie pacjenta i trwale upośledzić radzenie sobie z codziennymi czynnościami.
Obsesje są myślami nieprzyjemnymi, bluźnierczymi, agresywnymi lub obscenicznymi, które mogą układać się w ciągi myślowe. Uważane są za myśli własne chorego. Czynności kompulsyjne to niechciane zachowania, które jednak chory musi wykonać, aby zmniejszyć wewnętrzne napięcie. Może to być między innymi natrętne mycie rąk lub kilkukrotne sprawdzanie, czy wyłączyło się gaz. W niektórych przypadkach czynności kompulsyjne mogą składać się z wielu przymuszonych zachować, które następują po sobie i łączą się w sekwencje. Może to być uciążliwa postać nerwicy.
Objawy obsesji to:
Objawy kompulsji:
Wbrew swojej nazwie nie jest ona równoznaczna z depresją. Objawy tych dwóch jednostek chorobowych różnią się od siebie. Nerwica depresyjna nazywana bywa również dystymia i czasami utożsamia się ją z lekką depresją. Głównymi objawami w tym przypadku są:
Wszystkie one pojawiają się bez żadnej istotnej przyczyny. Nerwicę depresyjną od depresji różni to, że poprawa nastroju może zostać wywołana na przykład podczas pobytu w wesołym i przyjemnym dla pacjenta towarzystwie.
W przypadku wystąpienia objawów nerwicy depresyjnej należy skonsultować się z lekarzem. Wizyta może odbyć się przez internet. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to otrzymasz zwolnienie lekarskie online.
Nerwica żołądka to zaburzenie psychosomatyczne. Lęk może wywołać dyskomfort w układzie pokarmowym. Duże natężenie emocji może sprawić, że żołądek będzie miał zaburzoną pracę. W wyniku tego dojdzie do:
W związku z silnymi bodźcami emocjonalnymi również układ krążenia oraz serce mogą nie działać w prawidłowy sposób. Wśród najczęściej występujących objawów nerwicy serca wymienia się objawy somatyczne, a więc dotyczące całego ciała. Są to:
Nerwica wegetatywna nazywana bywa również nerwicą narządową. W jej przebiegu obserwuje się zaburzenie pracy wielu narządów (mózgu, serca, jelit lub nawet kości). Wśród najczęściej wymienianych przy tym rodzaju nerwicy objawów występują:
Objawów nerwicy nie należy w żadnym wypadku bagatelizować. Konieczne będą stały kontakt z psychologiem, psychiatrą oraz przeprowadzenie psychoterapii, aby pacjent mógł pozbyć się swoich dolegliwości.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.