» Strona główna » Zwolnienie lekarskie » Operacja kręgosłupa lędźwiowego ile zwolnienia?
Schorzenia kręgosłupa stają się w dzisiejszych czasach jednymi z najpowszechniejszych. Ta sytuacja spowodowana jest głównie stylem życia, który wymaga długotrwałego siedzenia lub przyjmowania innej niewygodnej dla kręgosłupa pozycji, niewystarczającej ilości […]
Schorzenia kręgosłupa stają się w dzisiejszych czasach jednymi z najpowszechniejszych. Ta sytuacja spowodowana jest głównie stylem życia, który wymaga długotrwałego siedzenia lub przyjmowania innej niewygodnej dla kręgosłupa pozycji, niewystarczającej ilości aktywności fizycznej, a także chronicznego stresu. Wszystkie te czynniki wpływają negatywnie na stan kręgosłupa i mogą powodować uciążliwe dolegliwości bólowe. Istnieją różne metody niwelowania tych objawów, jednak niekiedy nie są one wystarczające i konieczna okazuje się interwencja chirurgiczna. Czy trzeba bać się operacji kręgosłupa? Co powinieneś/aś wiedzieć przed? Jak długi jest okres rekonwalescencji? Oraz po operacji kręgosłupa lędźwiowego ile zwolnienia przysługuje? Zapraszamy do dalszej lektury.
Na samym początku warto podkreślić, że nie u każdego pacjenta, który boryka się z bólem kręgosłupa, od razu konieczna będzie operacja. Zazwyczaj stosuje się inne metody leczenia, a interwencja chirurgiczna jest ostatecznym wyjściem. Przeprowadza się ją wtedy, gdy wszystkie inne metody zawiodły i nie dały oczekiwanych rezultatów.
Jednak co właściwie kwalifikuje pacjenta do zabiegu? Jako jedno z najczęstszych schorzeń kręgosłupa, która wymaga interwencji chirurga jest daleko posunięta dyskopatia. Ta choroba zwyrodnieniowa, jak sama jej nazwa sugeruje, obejmuje krążki międzykręgowe, czyli tak zwane dyski. Są to elastyczne elementy budowy kręgosłupa umiejscowione między dwoma kręgami. Zapewniają mu mobilność i elastyczność. W przebiegu dyskopatii dysk ulega uszkodzeniu, co prowadzi do powstania przepukliny, która może wywierać ucisk na nerwy. To z kolei powoduje nieprawidłowe ich funkcjonowanie i dotkliwe dolegliwości bólowe.
Do pozostałych objawów, które kwalifikuje się do operacji, zalicza się między innymi:
Warto pamiętać, że decyzja o przeprowadzeniu operacji zależy w głównej mierze od zaawansowania choroby i indywidualnej oceny lekarza. Jeśli interesuje Cię zagadnienie „operacja kręgosłupa lędźwiowego ile zwolnienia” – czytaj dalej.
Dzięki stałemu rozwojowi nauki i postępowi medycyny lekarze mają szeroki wachlarz możliwości w przeprowadzaniu operacji kręgosłupa. Metody zabiegów dobierają w zależności od konkretnej choroby, stadium jej rozwoju, a także od ogólnego stanu pacjenta po jego indywidualnej ocenie.
Podstawowe rozróżnienie metod operacji kręgosłupa skupia się na ich inwazyjności:
Z uwagi na typ schorzenia wyróżnia się także:
Jak każdy zabieg chirurgiczny, tak samo operacja kręgosłupa niesie ze sobą możliwość wystąpienia pewnych niepożądanych skutków ubocznych. Można je wyróżnić na kilku poziomach. Oto one:
Rehabilitacja ma na celu odbudowanie mobilności, stabilności i prawidłowych funkcji kręgosłupa. Już od pierwszego dnia po zabiegu należy rozpocząć ten proces. Pierwsze osiem tygodni po operacji to kluczowy czas w odzyskiwaniu sprawności i zdrowia. To w tym okresie tkanki goją się i przebudowują, dlatego tak ważne jest utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, także podczas snu, wstawania i kładzenia się. Niewskazane jest także wykonywanie gwałtownych ruchów, schylanie się, dźwiganie a nawet siedzenie, stąd też zaleca się noszenie gorsetu stabilizującego.
Po ośmiu tygodniach można zacząć wracać do normalnych, choć umiarkowanych, aktywności. Możliwe jest wydłużone siedzenie czy prowadzenie auta. Rehabilitacja w tym czasie skupia się na przywróceniu ruchomości kręgosłupa i umocnieniu mięśni.
W ostatnim etapie po operacji możliwy jest już powrót do pracy, która nie jest zbyt obciążająca. Rehabilitacja ma wspomagać stabilizację kręgosłupa oraz utrzymywać nawyki prawidłowych postaw i ruchów.
Aktywność fizyczna jest możliwa, a nawet wskazana, jednak z pewnymi ograniczeniami. Rehabilitacja i ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę to klucz w powrocie do pełni sprawności. Nie powinno się jednak nazbyt przeforsowywać kręgosłupa, dlatego warto w tym przypadku skonsultować się z lekarzem.
Zatem po operacji kręgosłupa lędźwiowego ile zwolnienia lekarskiego jest zalecane? Zwykle okres urlopu chorobowego po takim zabiegu wynosi 3-4 miesiące. W tym czasie organizm ma czas na odpowiednią regenerację, a pacjent na przyswojenie nowych zasad funkcjonowania. Powrót do pracy fizycznej czy siedzącej możliwy jest natomiast po 4-6 miesiącach rekonwalescencji.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.