Szum w uszach – nerwica, a może coś innego?

Odczuwasz szum w uszach? Nerwica może być przyczyną! Choroby nerwicowe mogą dawać naprawdę wiele różnych symptomów, co często utrudnia ich prawidłowe zdiagnozowanie. Potrzeba więc badań, aby można było wykluczyć inne choroby, które dają podobne objawy.

szum w uszach nerwica

Wiele osób cierpiących na nerwicę skarży się na szum w uszach. Nerwica to schorzenie natury psychicznej, więc tradycyjne badania nie wykażą nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Sam szum w uszach może mieć różne formy, od delikatnego szumu do głośnego pisku lub brzęczenia, które utrudniają słyszenie i koncentrację. Może być odczuwalny bardzo krótko lub trwać dłużej.

Czym jest szum w uszach?

Szum w uszach to dźwięk odczuwany przez osobę bez odpowiedniego bodźca dźwiękowego z zewnątrz. Dźwięk ten może mieć różne formy – od delikatnego szumu do głośnego pisku. Szum w uszach może być spowodowany różnymi czynnikami, w tym zaburzeniami ukrwienia w mózgu, urazami słuchu, chorobami ucha lub nadciśnieniem. W niektórych przypadkach szumy uszne mogą negatywnie wpłynąć na koncentrację, dlatego ważne jest, aby znaleźć i wyeliminować ich przyczynę.

Szum w uszach – nerwica?

Takie szumienie w uszach jest częstym objawem nerwicy, czyli zaburzenia emocjonalnego, które charakteryzuje się silnym lękiem i niepokojem. Osoby cierpiące na nerwicę mogą doświadczać wielu objawów fizycznych i emocjonalnych, w tym szumu w uszach. Temu towarzyszyć mogą także inne objawy, takie jak kołatanie serca, panika, duszności, zawroty głowy i wrażenie ucisku w klatce piersiowej. Szumy w uszach mogą mieć różne tonacje, od niskich do wysokich, mogą być także ciągłe lub okresowe. W niektórych przypadkach objaw może być tak intensywny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Wśród przyczyn objawiającej się m.in. poprzez szum w uszach nerwicy można wymienić:

  • nadmierny stres lub zmęczenie;
  • zaburzenia odżywiania;
  • używanie narkotyków lub nadużywanie alkoholu;
  • choroby fizyczne, takie jak choroby serca lub cukrzyca;
  • brak snu lub nieregularny tryb snu;
  • niektóre leki lub suplementy diety.
Zobacz też  Kłucie pod lewą piersią. Nerwica serca – jej objawy, przyczyny i leczenie

Szum w uszach i nerwica – leczenie

Istotnym elementem leczenia nerwicy jest psychoterapia. Może ona pomóc w zrozumieniu i przepracowaniu przyczyn niepokoju i lęku, a także nauczyć umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami i sytuacjami. W niektórych przypadkach lekarz może dodatkowo przepisać leki przeciwlękowe i antydepresyjne, które mają pomóc w łagodzeniu objawów nerwicy, należy jednak pamiętać, że mogą one mieć skutki uboczne i nie są rozwiązaniem długoterminowym. Środki farmakologiczne należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli twoje leki się skończą, a nie możesz akurat udać się do lekarza osobiście, to rozwiązaniem dla ciebie będzie e-recepta.

Wśród innych metod leczenia nerwicy można wymienić:

  • techniki relaksacyjne – głębokie oddychanie, medytacja i joga mogą pomóc w złagodzeniu objawów nerwicy;
  • aktywność fizyczna – regularne ćwiczenia mogą pomóc w zmniejszeniu niepokoju i poprawie samopoczucia;
  • zmiana stylu życia – zmiana diety, unikanie nadmiernego stresu i nauczenie się technik radzenia sobie ze stresem mogą pomóc w poradzeniu sobie z nerwicą.

W przypadku nasilenia się objawów nerwicy pacjent powinien dużo odpoczywać, dlatego warto poprosić o L4 online.

Szum w uszach – inne przyczyny

Odczuwasz szum w uszach? Nerwica to tylko jedna z możliwych przyczyn. Szumy uszne mogą pojawić się także w wyniku:

  • uszkodzenia słuchu – uszkodzenie błony bębenkowej lub innych elementów ucha. Może to być spowodowane przez głośne dźwięki, infekcje lub niektóre leki;
  • choroby ucha – można tutaj wymienić między innymi chorobę Meniere’a lub zapalenie ucha środkowego;
  • nadciśnienia tętniczego – osoby zmagające się ze zbyt wysokim ciśnieniem mogą odczuwać szumy uszne;
  • przyjmowania niektórych leków;
  • guza mózgu;
  • zaburzeń metabolicznych.

W przypadku wielu dolegliwości, których objawami są szumy uszne, pacjent może zgłosić się po zwolnienie lekarskie online, gdy nasilenie się symptomów nie pozwala na wykonywanie obowiązków służbowych.

Szum w uszach – diagnostyka

Diagnostyka w przypadku tej dolegliwości bywa bardzo utrudniona. Konieczna jest czasami współpraca z wieloma specjalistami, aby otrzymać poprawne rozpoznanie. Początkowo lekarz zbierze wywiad i wykona badanie otolaryngologiczne, później przeprowadzi badanie audiologiczne. Wśród badań stosowanych w diagnostyce wymienić można jeszcze:

  • badanie nystagmograficzne;
  • kwestionariusze oceniające skutki szumów usznych (np. THI).
Zobacz też  Słony smak w ustach – nerwica oraz inne choroby, którym towarzyszy słony posmak

Nie można lekceważyć szumu w uszach. Nerwica, a także inne choroby, które dają ten objaw, powinny być leczone przez specjalistów, w innym wypadku symptomy mogą z czasem ulegać nasileniu.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.