Trądzik hormonalny – leczenie. Co pomoże?

Trądzik hormonalny to schorzenie, które najczęściej dotyczy dorosłych kobiet, zwłaszcza między 25. a 35. rokiem życia. W terapii stosuje się farmakologię oraz metody naturalne. Leczeniem trądziku hormonalnego zajmuje się dermatolog […]

trądzik hormonalny leczenie

Trądzik hormonalny to schorzenie, które najczęściej dotyczy dorosłych kobiet, zwłaszcza między 25. a 35. rokiem życia. W terapii stosuje się farmakologię oraz metody naturalne. Leczeniem trądziku hormonalnego zajmuje się dermatolog oraz endokrynolog.

Zapamiętaj! 

  • Leczenie trądziku hormonalnego obejmuje farmakologię i metody naturalne.
  • Niezmiernie istotne jest dokładne oczyszczanie skóry, pielęgnowanie przy użyciu odpowiednich kosmetyków.
  • W walce z trądzikiem pomoże zbilansowana dieta.
  • Należy zrezygnować z fast foodów, słodyczy i alkoholu.
  • Terapia może trwać kilka miesięcy.

Skąd bierze się trądzik hormonalny?

Trądzik hormonalny, czyli trądzik dorosłych, związany jest z zaburzeniami hormonalnymi. Zarówno wzrost, jak i spadek ilości różnego rodzaju hormonów skutkuje nadmiernym wydzielaniem sebum. Stąd już tylko krok do pojawienia się nieestetycznych zmian skórnych w postaci krost, grudek i guzków. Wypryski mogą występować na twarzy, dekolcie, plecach. 

Za powstawanie zmian trądzikowych hormonalnych najczęściej odpowiadają hormony męskie – testosteron, dihydrotestosteron, androstenediol, rzadziej żeński estrogen. Tworzeniu się zmian trądzikowych sprzyja niewłaściwa dieta, stosowanie używek, a także nieprawidłowa pielęgnacja skóry i stosowanie niewłaściwych kosmetyków. Niekorzystnie na cerę wpływa długotrwały stres. Specjaliści podkreślają, że znaczenie mają także czynniki genetyczne. 

Jak objawia się trądzik hormonalny?

Jak rozpoznać trądzik hormonalny? Objawy będą różnić się w zależności od tego, które hormony są odpowiedzialne za powstanie zmian. Jeśli problemem są androgeny, na ciele pacjenta pojawiają się dość duże i bolesne grudki, krosty i zaskórniki, jednak rzadko towarzyszy im stan zapalny. Zmiany występują najczęściej w okolicy ust, żuchwy, na plecach. Obserwuje się przetłuszczanie włosów i skóry.

Jeśli trądzik ma podłoże estrogenne, zmiany występują na czole, brodzie, nosie i policzkach. Przybierają one postać swędzących krost, w obrębie których z czasem może rozwinąć się stan zapalny. 

Zobacz też  Hormonoterapia – skutki uboczne. Jakie są, jak sobie radzić?

Co robić, gdy podejrzewasz u siebie trądzik hormonalny? Konieczna będzie wizyta u dermatologa. Przedtem możesz jednak umówić się na konsultację przez internet. Lekarz może wypisać skierowanie na badanie poziomu hormonów, zaproponuje również, jak możesz poradzić sobie ze zmianami poprzez leki (e-recepta). Pamiętaj, że także podczas konsultacji specjalista może wypisać zwolnienie lekarskie online.

Trądzik hormonalny – leczenie

Twoim problemem jest trądzik hormonalny? Leczenie musisz rozpocząć pod okiem lekarza. Pomoże on dobrać najlepszą formę leczenia zmian skórnych. Terapia zawsze dobierana jest indywidualnie i zależy od charakteru oraz rozległości zmian. Najczęściej jest to metoda farmakologiczna polegająca na stosowaniu maści, kremów. Niekiedy lekarz decyduje o podaniu antybiotyków, leków hormonalnych, retinoidów. Pacjent musi jednak pamiętać o prawidłowej pielęgnacji skóry i stosowaniu właściwych preparatów. 

Ważne jest dokładne oczyszczanie twarzy, używanie kosmetyków do cery trądzikowej. warto stawiać na preparaty usuwające nadmiar sebum, łagodzące podrażnienia, udrażniające ujścia gruczołów łojowych, nawilżające. Zaleca się sięgać po produkty o działaniu antybakteryjnym i przeciwłojotokowym. Systematycznie należy wykonywać peeling skóry, złuszczając martwy naskórek. 

W leczeniu trądziku istotne jest zadbanie o właściwą dietę. Powinna być bogata w witaminy, składniki odżywcze (witamina E, C, A, B, selen, cynk). Aby walczyć z tonikiem, musisz zrezygnować z fast foodów, ostrych przypraw, słodyczy oraz alkoholu. Do jadłospisu warto wprowadzić owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe. 

Leki stosowane w leczeniu trądziku to m.in.:

Trądzik hormonalny – leczenie. Co jeszcze warto wiedzieć?

Leczenie trądziku może być czasochłonne, niekiedy trwa miesiącami. W niektórych przypadkach dolegliwości wracają po pewnym czasie od wyleczenia. Trzeba pamiętać, że o sukcesie terapii decyduje również zmiana nawyków, trybu życia. Warto zmodyfikować dietę, zadbać o aktywność fizyczną i prawidłową pielęgnację skóry. Jeśli objawy zaostrzą się lub powrócą, porozmawiaj z lekarzem. Być może konieczna jest zmiana terapii i leków. Pamiętaj, że możesz skorzystać z porady podczas telekonsultacji. Lekarz może wskazać dalszy sposób postępowania, a także wypisać L4 online, gdy czujesz się źle.

Zobacz też  Hormonoterapia – rak prostaty i sposoby leczenia

Leczenie trądziku hormonalnego nie jest łatwe. Dobrze jest zrobić podstawowe badania hormonalne, by znaleźć przyczynę zaburzeń. Pacjenci muszą być konsekwentni, cierpliwi i zdeterminowani. Jeśli jedna metoda się nie sprawdzi, warto wypróbować kolejną.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.