Normaclin

Normaclin - opis i informacje o leku

Wizyta lekarska bez rejestracji i bez wychodzenia z domu? To możliwe! Sprawdź konsultację z lekarzem online! Gwarancja bezpieczeństwa i pełnej dyskrecji!

Trądzik pospolity to jedna z najczęściej występujących chorób dermatologicznych. Dotyczy nawet 85% chłopców i 80% dziewcząt, chociaż zmagają się z nim również osoby dorosłe w każdym wieku. Jest związany z nadmierną produkcją łoju i ma charakter nawrotowy. Zmagasz się z tym problemem skórnym od dawna? Jeśli szukasz sprawdzonego preparatu na Twoje dolegliwości, przeczytaj o tym, jak działa lek Normaclin w żelu. Przekonaj się czy jest dla Ciebie, zapisując się na e-wizytę lekarską u naszego specjalisty.

Normaclin – działanie i wskazania do stosowania

Lek w postaci żelu Normaclin to produkt leczniczy, który działa przeciwbakteryjnie. Stosuje się go powszechnie w dermatologii w celu miejscowego zwalczania trądziku o charakterze pospolitym. W jego składzie znajduje się klindamycyna należąca do grupy antybiotyków bakteriostatycznych. Jej zadaniem jest hamowanie namnażania i rozwijania się bakterii, będących przyczyną powstania zmian trądzikowych na twarzy i ciele. Oprócz niej Normaclin zawiera alantoinę, która neutralizuje podrażnienia i głęboko nawilża skórę. Lek można otrzymać w aptece wyłącznie na receptę.

Dawkowanie leku Normaclin

Żel antytrądzikowy Normaclin stosuje się zgodnie z zaleceniami lekarza. Zazwyczaj lek podaje się 2 razy dziennie bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsca. Robi się to nakładając cienką warstwę substancji lub rozpylając preparat na skórę. Nie należy go wcierać, a po ukończeniu nakładania należy dokładnie umyć ręce. Jeśli preparat został dobrze dobrany, pierwsze rezultaty leczenia są widoczne już po około 8-12 tygodniach systematycznego stosowania. Nie należy samodzielnie modyfikować dawkowania oraz częstotliwości stosowania leku, a także przerywać kuracji bez wiedzy lekarza, ponieważ może to wpłynąć niekorzystnie na proces leczenia i doprowadzić nawet do niewyleczenia trądziku.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania Normaclinu?

Przed rozpoczęciem stosowania żelu Normaclin wskazane jest zapoznanie się z ulotką producenta, w której zamieszczone są m.in. przeciwwskazania do przeprowadzania terapii tym preparatem. Leku nie powinni stosować pacjenci uczuleni na klindamycynę lub linkomycynę, a także na zawarte w nim substancje pomocnicze. Lekarz nie wyda recepty na ten medykament dziecku w wieku poniżej 12 lat. Ponadto konieczność podawania żelu powinny skonsultować ze specjalistą osoby, które chorują na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zapalenie okrężnicy, będące wynikiem kuracji antybiotykowych, miastenę oraz chorobę Leśniowskiego-Crohna. Ponieważ nie ma sprawdzonych informacji na temat wpływu substancji czynnej leku Normaclin na ciążę, kobiety w tym stanie powinny używać tego żelu na trądzik tylko jeśli jest to dla nich niezbędne. Natomiast kobiety, które planują w niedalekiej przyszłości zajść w ciążę, przed rozpoczęciem kuracji powinny poradzić się w tej sprawie lekarza. Podczas wywiadu lekarskiego warto zgłosić wszystkie dolegliwości oraz choroby, na które pacjent się leczy.

Czy Normaclin może wywołać działania niepożądane?

Ponieważ Normaclin to wyrób farmaceutyczny, tak jak inne grupy medykamentów, może przyczynić się do pojawienia się u pacjenta pewnych skutków ubocznych. Ważne, aby zgłaszać lekarzowi prowadzącemu wszystkie niepokojące objawy niepożądane. Najczęściej podczas stosowania tego żelu można spotkać się z: suchością skóry, rumieniem, swędzeniem, przetłuszczaniem skóry, reakcjami uczuleniowymi, podrażnieniem spojówek i zapaleniem mieszków włosowych. Czasem mogą zdarzyć się problemy gastryczne, np. niestrawność, ból brzucha, wzdęcia i biegunka. Rzadko pacjent, stosujący żel Normaclin, zmaga się z rzekomobłoniastym zapaleniem jelit, które jest skutkiem wchłonięcia się do organizmu klindamycyny. Objawia się ono specyficzną biegunką, wysoką temperaturą ciała, leukocytozą i ostrymi bólami brzucha. Nie wykazano, aby lek mógł wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Normaclin a interakcja z innymi lekami

Leku Normaclin nie powinno się łączyć z innymi preparatami stosowanymi miejscowo, dlatego należy tego unikać lub skonsultować to z lekarzem. Jest to szczególnie ważne w przypadku, kiedy pacjent stosuje leki blokujące przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, zwiotczające mięśnie, erytromycynę lub inne antybiotyki makrolidowe, ponieważ zawarta w żelu klindamycyna nasila działanie tych leków, co może prowadzić do groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Łączenie tego typu preparatów może sprawiać, że będą one wzajemnie osłabiać swoje działanie i obniżać efektywność terapii antytrądzikowej. Z tego powodu pacjent, podczas wywiadu lekarskiego, powinien opowiedzieć o wszystkich lekach, które aktualnie przyjmuje.


Normaclin (żel, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek na trądzik Substancja czynna: klindamycyna Dawka: 10 mg/g Opakowanie: 15 / 30 gWizyta lekarska bez rejestracji i bez wychodzenia z domu? To możliwe! Sprawdź konsultację z lekarzem online! Gwarancja bezpieczeństwa i pełnej dyskrecji!