» Strona główna » Zatoki » Zapalenie zatok – objawy i leczenie
Odczuwasz ból głowy w jej przedniej części? Prawdopodobnie oznacza to zapalenie zatok. Objawy tego schorzenia są bardzo charakterystyczne. Zapalenie zatok przynosowych nie jest groźne, ale nieleczone może prowadzić do niebezpiecznych powikłań.
Ból w przedniej części głowy i katar to prawdopodobnie zapalenie zatok. Objawy te są bardzo charakterystyczne, co sprawia, że diagnoza nie jest trudnym zadaniem. Choć ta często występująca choroba nie stanowi zagrożenia dla życia, może wiązać się z powikłaniami, jeśli leczenie nie zostanie podjęte w porę.
Zatoki znajdują się w okolicy czoła i nosa. Są to jamy, które wypełnia powietrze. Ich zadaniem jest wytwarzanie specjalnej wydzieliny, która oczyszcza i nawilża powietrze wdychane przez nos. U ludzi występują:
Cały system zatok jest bardzo istotną częścią układu oddechowego. Problemy z zatokami przynosowymi są dosyć częste, a większość chorób tej części ciała pojawia się w okresie jesienno-zimowym. To wtedy ludzkie ciało narażone jest na zimne i ostre powietrze. Duża wilgotność połączona z różnicą temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynków może doprowadzić do nieżytu. To taki stan, w którym błona śluzowa staje się podatna na przenikanie zanieczyszczeń i drobnoustrojów chorobotwórczych.
Wdychane powietrze przechodzi przez wszystkie zatoki. Zostaje tam ogrzane, oczyszczone i nawilżone. To bardzo istotna funkcja narządu, która sprawia, że powietrze nie podrażnia błony śluzowej dróg oddechowych. Zatoki stanowią pewną barierę dla wirusów i bakterii. Warto też wspomnieć, że zatoka szczękowa ma duży wpływ na mowę. To od niej bowiem w dużej mierze zależy barwa głosu.
Zapalenie zatok nie zawsze wymaga konsultacji lekarskiej, jednak w razie dyskomfortu warto skontaktować się ze specjalistą. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy problemy z zatokami nie mijają przez dłuższy czas. Jeżeli nie chcesz narażać swojego zdrowia, skorzystaj z wizyty online. Gdy w dojściu do zdrowia będą musiały pomóc leki, wówczas wypisana zostanie e-recepta.
Do zakażenia dochodzi zwykle przez błonę śluzową jamy nosowej. Możliwe są jednak infekcje krwiopochodne lub zębopochodne. Zapalenie może rozwinąć się ze zwykłego przeziębienia, grypy lub infekcji dróg oddechowych. Przyczynami mogą być też suche powietrze oraz wady anatomiczne. Upośledzony zostaje mechanizm odprowadzania wydzieliny z zatok. Może to mieć związek z uszkodzeniem nabłonka rzęskowego lub przeszkody, którą napotyka wydzielina, w ujściu zatok do jamy nosowej. W zatokach zaczyna zalegać śluz, który sprzyja rozwojowi bakterii i wirusów.
Ból głowy i katar to najbardziej charakterystyczne symptomy zapalenia zatok. Objawy te często mogą być pomylone ze zwykłym przeziębieniem. Zapalenie zatok najczęściej pojawia się jesienią oraz zimą. Warto dodać, że w przypadku zapalenia zatok objawy zależą od miejsca, które zostało objęte chorobą (zatoki szczękowe, klinowe, sitowe, czołowe). Najważniejszym objawem jest zawsze ból:
Można wymienić jeszcze kilka symptomów zapalenia zatok. Objawy te to:
Chory na zapalenie zatok nie powinien wychodzić z domu, bo grozi to nasileniem się objawów. L4 online to najlepszy sposób, by otrzymać kilka dni wolnego ze względów zdrowotnych.
Poniższa lista zawiera większość objawów, które mogą wystąpić przy zapaleniu zatok:
Jest kilka rodzajów zapalenia zatok. Różnią się ze względu na czas występowania objawów. Wymienić można:
Ze względu na to, że możliwe są powikłania powstałe w wyniku zapalenia zatok, objawy choroby, które trwają długo, powinny być skonsultowane ze specjalistą. Choroby zatok często bywają lekceważone, a skutki tego mogą być naprawdę bardzo niebezpieczne. W ich okolicy znajduje się wiele bardzo ważnych struktur, na które zapalenie może się rozprzestrzenić. Jeżeli doszło do takiej sytuacji, to pierwszymi objawami będą zaczerwienienie oraz obrzęk okolicznych tkanek. Najbardziej narażone są oczodoły, nerwy i inne struktury wewnątrzczaszkowe.
Najczęściej występującymi powikłaniami oczodołowymi są:
Powikłania bardzo często pojawiają się u dzieci ze względu na cienkie ściany zatok. Główne objawy to:
W niektórych przypadkach może dojść do powikłań wewnątrzczaszkowych, które rozwijają się zwykle przy zapaleniu zatok klinowych oraz czołowych. W takim przypadku najczęstszymi powikłaniami są:
Diagnozy dokonuje się na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badania jam nosa. Przeprowadza się również badania laboratoryjne. Najlepszy sposób na sprawdzenie stanu zatok to tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Uwidaczniają one zmiany w postaci polipów błony śluzowej, napowietrzenia zatok oraz płynu w zatoce. Jeżeli istnieje podejrzenie ostrego zapalenia zatok, to w diagnozie wykorzystuje się zdjęcia rentgenowskie. Przewlekłe zapalenie zatok wymaga endoskopii nosa.
Nie należy lekceważyć zapalenia zatok. Objawy mogą się nasilać, a choroba wówczas choroba przekształci się w przewlekłe zapalenie. Groźne są również powikłania, czyli między innymi zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Jeżeli symptomy nie zanikają, to konieczne będzie udanie się do lekarza. Pacjent w czasie choroby powinien przebywać w domu na L4. Zwolnienie lekarskie online to sposób na to, by nie narażać swojego zdrowia w pracy i nie przenieść infekcji na inne osoby. Samo leczenie uzależnione jest od tego, jaki czynnik wywołał zapalenie zatok.
W przypadku bakteryjnego podłoża choroby lekarz przepisuje pacjentowi antybiotyk. Należy jednak pamiętać, że lekarstwo to nie będzie skuteczne, gdy chorobę wywołały wirusy. W zakażeniach wirusowych wykorzystuje się leki łagodzące symptomy, czyli między innymi środki przeciwgorączkowe i rozrzedzające wydzielinę.
W leczeniu zwykłego zapalenia zatok skuteczne mogą być również domowe sposoby. Pomogą one zmniejszyć nasilenie objawów wynikających z zapalenia błony śluzowej. Wykorzystać można domowe płukanki oraz irygacje. Warto też zastosować inhalacje – wdychanie oparów izotonicznego roztworu słonej wody. Dzięki temu mniej odczuwalne będą dolegliwości bólowe, a to sprawi, że nie będzie konieczności przyjmowania dużej ilości leków przeciwbólowych. Stosować można także ciepłe okłady na twarz, dzięki którym zmniejszy się stan zapalny i pacjent poczuje się znacznie lepiej.
Warto znać symptomy zapalenia zatok. Objawy tej choroby są dosyć charakterystyczne, więc chory może szybko zareagować. Ignorowanie symptomów może prowadzić do bardzo groźnych komplikacji.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.