» Strona główna » Zatrucie » Zatrucie chlorem – kto jest narażony, jak postępować?
Do zatrucia chlorem dochodzi na skutek wdychania oparów lub przypadkowego połknięcia substancji chemicznej. Nie ma specjalnej odtrutki, dlatego leczenie jest objawowe. Zatrucie chlorem może prowadzić do zgonu. Przeczytaj, jak wygląda […]
Do zatrucia chlorem dochodzi na skutek wdychania oparów lub przypadkowego połknięcia substancji chemicznej. Nie ma specjalnej odtrutki, dlatego leczenie jest objawowe. Zatrucie chlorem może prowadzić do zgonu. Przeczytaj, jak wygląda pierwsza pomoc!
Z chlorem ma do czynienia niemal każdy z nas. Jest on stosowany do produkcji detergentów, środków dezynfekujących, rozpuszczalników, pestycydów czy nawozów. Wykorzystuje się go powszechnie jako składnik produktów do utrzymania czystości w domach oraz do dezynfekowania wody w basenach. Najczęstszą przyczyną zatruć chlorem są wypadki i awarie w zakładach przemysłowych, przekroczenie dozwolonej dawki w basenach czy naruszenie zasad użytkowania w warunkach domowych. Jak leczyć zatrucie chlorem?
Zatrucie oparami chloru objawia się kaszlem, dusznościami, bólem i drapaniem w gardle, chrypką. Nasilenie symptomów zależy od stężenia gazu w powietrzu, czasu ekspozycji na jego działanie i chorób współwystępujących. W pierwszej kolejności należy oddalić się z miejsca skażenia (lub wyprowadzić osobę poszkodowaną). Jeśli nie doszło do poważnego zatrucia, należy przemyć oczy wodą, zmienić ubranie, podać witaminę C (nie jest to odtrutka, jednak neutralizuje chlor). Gardło, nos i usta można wypłukać słabym roztworem sody.
Nawet niezbyt silne zatrucie chlorem może spowodować kilkudniowe osłabienie, dokuczliwy kaszel, a nawet doprowadzić do rozwoju infekcji dróg oddechowych. Konieczne może być podanie antybiotyku. W takiej sytuacji warto skorzystać z opcji, jaką jest konsultacja lekarska online. To proste rozwiązanie, wygodne szczególnie dla osób, które mają trudności z dostaniem się do przychodni. Jeśli lekarz uzna, że antybiotyk lub inhalacje okażą się konieczne, wystawi e-receptę online, którą można zrealizować w każdej aptece. Dolegliwości, jakie wywołuje zatrucie chlorem, pomoże złagodzić syrop na kaszel. Pomocne będą też tabletki do ssania, które sprawią, że mniej dokuczliwe okaże się podrażnienie gardła. W walce z problemem stosuje się także preparaty o działaniu przeciwzapalnym, np. ibuprofen.
W przypadku ciężkiego zatrucia chlorem konieczne jest wezwanie pogotowia. Stan taki zagraża zdrowiu i życiu poszkodowanego. Konieczne może być podanie tlenu, a nawet przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. Istotne jest szybkie działanie, wyniesienie pacjenta na zewnątrz, gdzie będzie świeże powietrze, a w razie konieczności – przeprowadzenie sztucznego oddychania. Poszkodowanego należy transportować w pozycji leżącej.
Ciężkie zatrucie chlorem zdarza się na szczęście rzadko. Najczęściej dochodzi do delikatnych zatruć, które nie wymagają hospitalizacji. Jeśli czujesz się źle po kontakcie z substancją chemiczną zawierającą chlor, masz typowe objawy zatrucia, zostań kilka dni w domu. Możesz skorzystać z możliwości, jaką jest zwolnienie lekarskie online.
Zatrucie chlorem może przytrafić się każdemu. Aby do tego nie dopuścić, należy przestrzegać zasad używania i dawkowania chemii do czyszczenia i przechowywać ją poza zasięgiem najmłodszych. W miejscu pracy konieczne jest przestrzeganie zasad BHP. Pierwsza pomoc polega na odizolowaniu poszkodowanego od czynnika szkodliwego.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.