Zatrucie pokarmowe – ile trwa?

Zatrucie pokarmowe jest bardzo często występującą przypadłością. Zwykle przebieg tej dolegliwości jest krótki i łagodny. Bardzo rzadkie są przypadki zatrucia, które kończą się śmiercią. Jak wyczerpujące może być zatrucie pokarmowe – ile trwa? Dowiedz się już teraz!

zatrucie pokarmowe ile trwa

Zatrucie pokarmowe najczęściej nie jest groźną przypadłością. Występuje jednak bardzo często, a większość osób przynajmniej raz w życiu zmagała się z takim problemem. Pojawia się w wyniku zjedzenia żywności, która zanieczyszczona jest drobnoustrojami chorobotwórczymi, wydzielającymi szkodliwe dla organizmu toksyny. Przebieg choroby jest najczęściej dosyć gwałtowny. Jest kilka ważnych pytań w kontekście zatrucia pokarmowego – ile trwa, jak z nim walczyć i w jaki sposób przyspieszyć powrót do zdrowia?

Ile trwa zatrucie pokarmowe?

Zatrucie pokarmowe może pojawić się już po 30 minutach od momentu zjedzenia skażonego pokarmu. W większości przypadków jednak pierwsze objawy zatrucia pokarmowego pojawiają się po około 12 godzinach. Duże znaczenie ma tutaj to, co spowodowało dolegliwości żołądkowe. Zatrucie po 48 godzinach zdarza się bardzo rzadko. Objawy utrzymują się dosyć krótko w przypadku zatrucia pokarmowego. Ile trwają? Zazwyczaj problemy żołądkowe utrzymują się od jednego do trzech dni. Są jednak przypadki, gdy choroba trwa dłużej, nawet do około tygodnia. Warto zaznaczyć, że wymioty i biegunka, które trwają podejrzanie długo, trzeba skonsultować z lekarzem. Symptomy mogą mieć w tym przypadku zupełnie inne podłoże.

Jeżeli odczuwasz skutki zatrucia pokarmowego, które utrzymują się zbyt długo, skontaktuj się z lekarzem. Jeżeli nie możesz zjawić się u specjalisty osobiście, wówczas rozwiązaniem dla ciebie mogą być konsultacje lekarskie online.

Ile trwa zatrucie pokarmowe u dzieci?

Zatrucia pokarmowe u dzieci zwykle znikają samoistnie. W przypadku zakażenia jakimś rodzajem bakterii dolegliwości, czyli ból brzucha, wymioty i biegunka, ustępują zwykle po dwóch dniach. Jednak są też inne rodzaje zatrucia pokarmowego. Ile trwają u dzieci takie dolegliwości? W przebiegu grypy jelitowej problemy z żołądkiem są dłuższe i trwają od 5 do 7 dni. W przypadku dzieci należy bardzo uważać, ponieważ choroba może doprowadzić do odwodnienia. Rodzice muszą zwracać uwagę na to, czy dziecko regularnie moczy pieluszkę. Jeżeli nie robi tego więcej niż co cztery lub sześć godzin, a do tego występują wymioty, należy pilnie skonsultować się z lekarzem. W przypadku dzieci ważne jest również odróżnienie wymiotów od ulewania. Ulewanie to reakcja fizjologiczna. W przypadku starszych dzieci należy zwracać uwagę z częstość oddawania moczu oraz na to, czy ich usta są wysuszone.

Zobacz też  Zatrucie paracetamolem – czym się objawia, jak reagować?

Przyjmujesz regularnie leki, ale nie możesz udać się do lekarza po receptę? E-recepta online to szybkie i wygodne rozwiązanie, aby otrzymać dokument uprawniający do wykupienia leków z apteki.

Jak przebiega zatrucie pokarmowe?

Objawy zatrucia pokarmowego zwykle zależą od rodzaju toksyn lub bakterii, które zakaziły żywność. Pierwsze objawy pojawiają się najczęściej do 24 godzin po posiłku i trwają najczęściej od 1 do 3 dni. Maksymalny czas zatrucia pokarmowego to tydzień. Przebieg choroby jest uzależniony także ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Najczęściej w zatruciu pokarmowym pojawiają się objawy ze strony układu pokarmowego. Mowa tutaj o nudnościach, wymiotach oraz biegunkach. W niektórych przypadkach mogą wystąpić gorączka, bóle głowy i ogólne osłabienie organizmu. Objawy chorobowe zwykle znikają samoistnie bez konieczności interwencji lekarskiej. Warto jednak nawadniać organizm, uzupełniać elektrolity, a oprócz płynów spożywać lekkie posiłki, np. kleiki.

Zatrucie jadem kiełbasianym – ile trwa?

W przeciwieństwie do zatrucia zwykłego spożycie produktów zanieczyszczonych jadem kiełbasianym jest bardzo rzadkie. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że może być bardzo niebezpieczne. Jad kiełbasiany, który stanowi przyczynę problemu, nazywany jest również toksyną botulinową. Wytwarzany jest on w żywności przez laseczki jadu kiełbasianego. Najczęściej do zakażenia dochodzi w wyniku spożycia konserw mięsnych, rybnych lub owocowych. Przetrwalniki jadu kiełbasianego rozmnażają się w warunkach beztlenowych. Toksyna botulinowa jest najsilniejszą z trucizn, jaką wytwarzają bakterie. Uszkadza ona układ nerwowy.

Jak przebiega takie zatrucie?

Najwcześniej pierwsze symptomy zatrucia pojawiają się po kilku godzinach od spożycia jadu kiełbasianego. W niektórych przypadkach czas ten może jednak wynosić nawet 14 dni. Zwykle objawy pojawiają się w okresie od 18 do 36 godzin od zjedzenia skażonej żywności. Okres wylęgania jest zależny od wielkości dawki toksyny wywołującej zatrucie pokarmowe. Ile trwa zakażenie? Ciężkie przypadki wymagają nawet kilkunastomiesięcznej opieki na intensywnej opieki medycznej. Każdy przypadek wymaga hospitalizacji, ponieważ zatrucie jadem kiełbasianym może być śmiertelne!

Zobacz też  Zatrucie ciążowe – przyczyny, objawy i leczenie gestozy

Zatrucie pokarmowe może znacząco uniemożliwiać wykonywanie obowiązków służbowych. Może być również zaraźliwe. Nie należy więc w czasie jego trwania chodzić do pracy. Zadbaj o zdrowie i bezpieczeństwo swoich współpracowników i zostań w domu na zwolnieniu. Zwolnienie lekarskie online to szybki sposób na uzyskanie kilku dni wolnego ze względu na stan zdrowia.

Znasz już odpowiedzi na pytania o zatrucie pokarmowe – ile trwa, czy wymaga hospitalizacji i jakie są szczególnie ciężkie przypadki zatrucia. Najczęściej organizm już po kilku dniach dojdzie do pełnej sprawności i będziesz mógł wrócić do pracy. Jeżeli zatrucie nie przemija i towarzyszą mu nietypowe objawy, koniecznie udaj się do specjalisty, który postawi diagnozę.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.