Masz problem z częstymi zawrotami głowy? Covid w wariancie omikron może dawać takie objawy. Sprawdź, czy to Sars-Cov-2!

Obecnie zakażenie Sars-Cov-2 może przebiegać niemal identycznie jak przeziębienie czy grypa. Objawy zakażenia Omikronem to między innymi kaszel, katar, duszności, ale także różnego rodzaju bóle czy zawroty głowy. Covid w […]

zawroty glowy covid

Obecnie zakażenie Sars-Cov-2 może przebiegać niemal identycznie jak przeziębienie czy grypa. Objawy zakażenia Omikronem to między innymi kaszel, katar, duszności, ale także różnego rodzaju bóle czy zawroty głowy. Covid w tym wariancie często wykazuje właśnie takie symptomy.

Nie powinieneś od razu wpadać w panikę, ponieważ zawroty głowy równie często towarzyszą innym dolegliwościom i chorobom wirusowym. To jednak coraz częstszy objaw Covid-19. Choć taki stan można po części identyfikować z obecnością w organizmie koronawirusa, pamiętaj, że nie u każdego chorego on wystąpi. U niektórych chorych na Covid-19 objawy związane z zakażeniem przecież niemal wcale nie są widoczne. Sprawdź, czy i kiedy zawroty głowy powinny wzbudzić twój niepokój.

Zawroty głowy a Covid. Czy to charakterystyczny objaw zakażenia?

Aktualnie uważa się, że zawroty głowy nie są najczęstszym i typowym objawem infekcji Covid-19. Co prawda na początku pandemii badania wskazywały na taki stan jako jeden najważniejszych w tym względzie, jednak z czasem kłopoty z funkcjonowaniem układu oddechowego i rozmaite stany zapalne stały się bardziej symptomatyczne dla przebiegu Covid-19.

Nie oznacza to jednak, że zawroty głowy nie mogą świadczyć o chorobie, zwłaszcza, jeśli towarzyszą im również inne, charakterystyczne oznaki, takie jak m.in.:

  • wysoka gorączka (powyżej 38 stopni);
  • kaszel;
  • zapalenie gardła;
  • wysypka;
  • wymioty;
  • nudności;
  • utrata węchu i smaku;
  • niedrożność nosa.
Zobacz też  Leczenie koronawirusa wziewnym lekiem na astmę. budezonid – COVID-19 można nim pokonać!

Objawy zakażenia Omikronem. Jak się zachować, kiedy się pojawią?

Jeśli męczą cię wyjątkowo uciążliwe zawroty głowy, Covid jest w taki wypadku bardzo możliwy. Jeżeli jednak nie jesteś tego pewny lub pozostałe objawy ze strony twojego organizmu nie są jednoznaczne, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu w celu postawienia diagnozy. Na szczęście wizytę zrealizujesz nawet bez konieczności wychodzenia z domu do przychodni. Załóż osobisty profil na naszym portalu, a następnie wskaż lekarza oraz datę i godzinę preferowanej konsultacji lekarskiej online.

W wybranym terminie lekarz zadzwoni do ciebie, by przeprowadzić wywiad i ustalić dalsze postępowanie. Bardzo możliwe, że otrzymasz skierowanie na wykonanie testu na obecność koronawirusa.

Czym są zawroty głowy przy koronawirusie?

Jak pacjenci z Covid odczuwają zawroty głowy? Najczęściej opisują je jako charakterystyczne wirowanie i problemy z utrzymaniem równowagi. Co ważne, zawroty związane z innymi chorobami często do złudzenia przypominają stan omdlenia. Przy Covidzie odczuwa się to nieco łagodniej.

Badania pokazały, że problem z zawrotami głowy mają nie tylko pacjenci w trakcie infekcji, ale także ci, którzy już z niej wychodzą lub wyszli, czyli ozdrowieńcy. Objaw ten można więc uznać za sygnalizując fakt, czy rzeczywiście miało się do czynienia z zakażeniem, zwłaszcza, jeśli testy nie dawały jednoznacznych odpowiedzi.

Zawroty głowy znalazły się także na liście tzw. long covid, a więc zespołu objawów, które utrzymują się nawet do kilku miesięcy od przejścia infekcji koronawirusem.

Skąd biorą się zawroty głowy w Covid?

Lekarze twierdzą, że zakażenie Sars-Cov-2 może wywoływać stan zapalny zatok, ale także ucha wewnętrznego, co bezpośrednio wpływa na układ przedsionkowy odpowiadający za ośrodek równowagi. W trakcie infekcji trąbka Eustachiusza zostaje zablokowana, a w efekcie może dojść do pojawienia się właśnie zawrotów głowy.

Zobacz też  Covid u dzieci – objawy. Jak rozpoznać zakażenie koronawirusem u najmłodszych? Jakie są powikłania i czym jest PIMS?

Zawroty głowy przy zakażeniu Sars-Cov-2. Czy grożą ci powikłania?

Może dojść do sytuacji, w której w trakcie przebiegu infekcji Covid zawroty głowy nie ustąpią z czasem i będą się wciąż utrzymywać. Wówczas ponownie skontaktuj się z lekarzem rodzinnym, który z pewnością skieruje cię do poradni otolaryngologicznej. Specjalista może zaproponować ci tzw. rehabilitację przedsionkową, która realizowana jest w ramach fizjoterapii.

Zawroty głowy – Covid-19 czy inna choroba?

Pamiętaj, że jeżeli cierpisz na przewlekłe zawroty głowy, ale inne objawy charakterystyczne dla zakażenia wirusem Sars-Cov-2 u ciebie nie występują, stan ten może świadczyć o innych, równie poważnych schorzeniach. Jednym z nich jest np. cukrzyca, ale równie często zawroty głowy dotyczą pacjentów cierpiących na nadciśnienie.

Jeżeli chodzi o zawroty głowy, Covid to jedna z możliwych opcji, jednak powinieneś zwrócić uwagę na inne, ewentualne objawy im towarzyszące. Po kilku latach pandemii symptomy świadczące o możliwym zakażeniu zostały już dość wyraźnie opisane, choć wciąż przebieg choroby może być różny i zależeć o wielu czynników, m.in. zdrowia i wieku pacjenta. To jednak nie oznacza, że powinieneś ignorować zawroty głowy, szczególnie w sytuacji, gdy utrzymują się dość długo. Ponadto zaburzenia równowagi, które z nich wynikają, mogą utrudniać ci normalne, codzienne funkcjonowanie. Jeśli zatem niepokoi cię twój stan zdrowia, a zawroty stają się coraz bardziej uciążliwe, umów się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu i dokładnie opisz swój przypadek. Dalsze postępowanie będzie zależało od przeprowadzonego wywiadu, a czasem także testu na obecność koronawirusa, na który lekarz może cie skierować.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.