Czy opłaca się brać zwolnienie lekarskie na weekend? Co należy wiedzieć?

W kwestii zwolnień lekarskich wciąż pojawiają się różne pytania ze strony pracowników. Co należy wiedzieć o tzw. L4? Zwolnienie lekarskie to zaświadczenie urzędowe służące do usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy […]

zwolnienie lekarskie na weekend

W kwestii zwolnień lekarskich wciąż pojawiają się różne pytania ze strony pracowników. Co należy wiedzieć o tzw. L4? Zwolnienie lekarskie to zaświadczenie urzędowe służące do usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy z powodu niedyspozycyjności wynikającej z własnego stanu zdrowia bądź choroby członka rodziny, którym pracownik musi się zaopiekować. Potocznie nazywa się je „L4” od byłej nazwy tego formularza, choć obecnie funkcjonującą nazwą jest e-ZLA, określająca elektroniczną formę zaświadczenia.

Forma ta weszła w życie pod koniec 2018 roku i dzięki niej pracownik nie musi dostarczać dokumentu informującego o zwolnieniu lekarskim bezpośrednio do miejsca zatrudnienia. Zamiast tego jest ono widoczne w systemie, dzięki czemu ZUS i nasz pracodawca (po spełnieniu pewnych warunków, m.in. założeniu profilu informacyjnego płatnika) automatycznie uzyskują do niego dostęp. Po tym zadaniem pracownika jest tylko odpoczynek w celu powrotu do zdrowia, ewentualnie pomoc w odzyskaniu samodzielności choremu członkowi rodziny.

Niektórzy pracownicy zastanawiają się, czy opłaca się brać zwolnienie lekarskie na weekend? Jak wygląda kwestia wynagrodzenia wypłacanego podczas przebywania na zwolnieniu? Odpowiedź poznacie Państwo w dalszej części artykułu!

Czy opłaca się brać zwolnienie lekarskie na weekend? Kwestia wynagrodzenia.

Jak więc przedstawia się sprawa wynagrodzenia dla pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim? Z początku otrzymuje się wynagrodzenie chorobowe, którego wysokość zależy od średnich zarobków danej osoby. Przysługuje ono przez pierwsze 33 bądź 14 dni przebywania na zwolnieniu. Różnica zależy od wieku pracownika, otóż wynagrodzenie chorobowe przez 33 dni otrzymują osoby poniżej 50 roku życia, zaś osoby powyżej tego wieku – przez pierwsze 2 tygodnie. W większości przypadków otrzymuje się prawo do 80% wynagrodzenia.

Zobacz też  Ile zwolnienia po mastektomii?

Kiedy łączna liczba dni, podczas których pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim przekroczyła 33 lub 14 dni, wynagrodzenie chorobowe ustępuje miejsca zasiłkowi chorobowemu – świadczeniu wypłacanemu przez całą resztę zwolnienia. Standardowo wysokość zasiłku chorobowego wynosi 80% podstawy wymiaru, choć są wyjątki. Na przykład, za pobyt w szpitalu przysługuje 70% tej kwoty, zaś 100% w przypadku ciąży bądź jeżeli niezdolność do wykonywania obowiązków zawodowych spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub powrotnej.

Co po przekroczeniu maksymalnej liczby dni? Świadczenie rehabilitacyjne.

Zdarza się, że pracownik wykorzystał łączny limit 182 (lub 270) dni zwolnienia lekarskiego, lecz nadal nie powrócił do zdrowia. Jeżeli natomiast kontynuacja leczenia rokuje przywróceniem sprawności, która pozwoli wrócić do wykonywania obowiązków zawodowych, przyznawane jest świadczenie rehabilitacyjne, wypłacane przez kolejny rok. Jego wysokość zmienia się z upływem czasu – za pierwsze 3 miesiące pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przyznawane jest 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, natomiast w późniejszym okresie jest to 75% tej kwoty. Również w tej kwestii przewiduje się pewne wyjątki, pozwalające na wypłacanie 100% podstawy wymiaru.

Dni wolne od pracy, lecz ujęte w zwolnieniu lekarskim. Czy otrzymuje się za nie wynagrodzenie chorobowe?

Dla wielu pracowników „opłacalność” zwolnienia lekarskiego zależy od wysokości wynagrodzenia, jakie z tego tytułu mogą otrzymać. Jeżeli mowa o zwolnieniu na weekend, pojawia się kolejna kwestia do omówienia, mianowicie – w niektórych miejscach pracy weekend to dni wolne. Na jakiej zasadzie wypłaca się wynagrodzenie w takich sytuacjach?

Otóż zarówno wynagrodzenie chorobowe, jak i zasiłek chorobowy przysługują pracownikowi za każdy dzień niezdolności do wykonywania obowiązków zawodowych, również w dni wolne od pracy. Wynagrodzenie z tytułu choroby lub zasiłek należą się zatem pracownikowi także za weekend, o ile obejmuje go okres, na który wystawiono zwolnienie lekarskie.

Zobacz też  Ile zwolnienia po operacji endometriozy otrzymuje pacjentka?

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje więc za każdy dzień niezdolności do pracy, w tym weekendy i święta, jeżeli zwolnienie lekarskie obejmuje oczywiście okres tych dni wolnych.

Czy opłaca się brać zwolnienie lekarskie na weekend?

Czy zatem opłaca się brać zwolnienie lekarskie na weekend? Przez wzgląd na możliwość otrzymania wynagrodzenia za czas choroby, nawet podczas dni wolnych, można uznać, że tak. Jedynym przeciwskazaniem do brania zwolnienia lekarskiego na okres, w którym i tak byśmy nie pracowali, jest fakt sumowanie się wspomnianych wcześniej dni dostępnych do wykorzystania na zwolnienie chorobowe. Niektórzy lekarze mają to na uwadze i jeżeli sytuacja na to pozwala, nie ujmują przytoczonego okresu w zaświadczeniu o tymczasowej niezdolności do wykonywania obowiązków zawodowych, a zamiast tego wystawiają kolejne już po np. omawianym weekendzie.

Należy przy okazji przypomnieć, że w przypadku zdrowia nie powinno się ustalać „opłacalności” zwolnienia lekarskiego. Jeżeli wystawione przez lekarza zaświadczenie o tymczasowej niezdolności do wykonywania obowiązków zawodowych pomoże pacjentowi wrócić do zdrowia i umożliwi pracownikowi powrót do pracy, bezsprzecznie zaleca się z niego skorzystać.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.