Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne? Co należy zrobić, aby rezygnacja z tej metody antykoncepcji była przyjemna i nie wiązała się z żadnymi problemami?

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najczęściej wybieranych metod antykoncepcji. Kobiety, które decydują się na to rozwiązanie, swoją decyzję zwykle podejmują w oparciu o niesamowitą skuteczność oraz niezawodność, jaką oferuje antykoncepcja […]

jak odstawić tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najczęściej wybieranych metod antykoncepcji. Kobiety, które decydują się na to rozwiązanie, swoją decyzję zwykle podejmują w oparciu o niesamowitą skuteczność oraz niezawodność, jaką oferuje antykoncepcja hormonalna. W niektórych przypadkach, po upływie pewnego czasu może ona okazać się jednak niepotrzebna lub niewskazana. Sytuacja życiowa, a także stan zdrowia mogą bezpośrednio wpływać na potrzebę odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Co zrobić, aby odstawianie pigułek przebiegło sprawnie i bez komplikacji? W dzisiejszym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady, którymi warto się kierować podczas rezygnowania ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych. 

Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne? Jak prawidłowo zrezygnować z antykoncepcji?

Odstawienie antykoncepcji hormonalnej powinno być indywidualną decyzją pacjentki. Jednak, przed zrezygnowaniem z tabletek antykoncepcyjnych należy przede wszystkim dokładnie skonsultować się z lekarzem. Dzięki jego pomocy i nadzorowi, proces ten przebiegnie sprawnie i bez zbędnych komplikacji. Tabletki antykoncepcyjne powinny być odstawiane z zachowaniem zdrowego rozsądku. Nie zaleca się przerywania kuracji z dnia na dzień. Aby uniknąć wielu powikłań, najlepszym rozwiązaniem jest dokończenie aktualnego opakowania tabletek, a następnie nie rozpoczynanie kolejnego. Szczególnie istotne jest to w przypadku dwufazowych lub sekwencyjnych tabletek antykoncepcyjnych, których działanie naśladuje naturalny cykl kobiety. Nagłe odstawienie ich może prowadzić do rozregulowania gospodarki hormonalnej, co w efekcie może powodować wiele problematycznych skutków ubocznych. 

Kiedy wskazane jest odstawienie tabletek antykoncepcyjnych?

Decyzja o zrezygnowaniu ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych może wynikać z różnych przyczyn. Do najczęstszych powodów odstawienia należy:

  • zaobserwowanie objawów ciąży lub potwierdzenie jej,
  • chęć przywrócenia owulacji i zajścia w ciążę,
  • zmniejszenie aktywności seksualnej (brak potrzeby ciągłego zabezpieczenia),
  • zdiagnozowanie chorób lub dolegliwości uniemożliwiających stosowanie pigułek,
  • problem z ich uzyskaniem.
Zobacz też  Jak brać tabletki antykoncepcyjne, aby mieć pewność skuteczności i niezawodnego działania?

Niezależnie od powodu ostawienia tabletek antykoncepcyjnych, decyzja ta powinna zostać dokładnie przemyślana. Nie należy podejmować jej pochopnie. Zalecane jest skonsultowanie się z ginekologiem, który z pewnością fachowo doradzi każdej pacjentce. 

Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne? Jakich skutków ubocznych można się spodziewać?

W trakcie odstawiania tabletek antykoncepcyjnych, w organizmie kobiety mogą zachodzić znaczne zmiany w stężeniu hormonów, takich jak progestagen oraz estrogen. Jak wiadomo wpływają one nie tylko na funkcjonowanie kobiecego układu rozrodczego, ale także całego organizmu. W efekcie zmiany ich stężenia mogą wywoływać różne skutki uboczne. Do najczęściej występujących niepożądanych reakcji organizmu wynikających z odstawiania tabletek antykoncepcyjnych należą: 

  • zaburzenia cyklu miesiączkowego,
  • osłabienie stanu skóry, włosów i paznokci,
  • wahania nastroju i rozdrażnienie.

Warto jednak zaznaczyć, że wspomniane skutki uboczne zwykle występują w początkowym okresie po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. U większości kobiet znikają po kilku tygodniach, gdy tylko stężenie hormonów w organizmie zostanie odpowiednio uregulowane.

Czy odstawienie tabletek antykoncepcyjnych niesie ze sobą jakieś korzyści?

Oprócz wcześniej wspomnianych skutków ubocznych, warto również rozważyć możliwe pozytywne działania wynikające z odstawienia pigułek. U kobiet, które zrezygnowały ze stosowania tabletek może pojawić się znacznie wyższe libido. Dzięki temu mogą one czerpać pełną satysfakcję z życia seksualnego. Ponadto, może zniknąć bolesność i tkliwość piersi spowodowane hormonami. Po odstawieniu tabletek, wiele pacjentek może zaobserwować również spadek wagi. 

Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne? Kiedy możliwe będzie zajście w ciążę?

Wiele kobiet zastanawia się czy od razu po odstawieniu tabletek możliwe jest zajście w ciążę. Okazuje się, że wiele kobiet wraca do pełnej płodności zaraz po zrezygnowaniu ze stosowania antykoncepcji. U zdrowych, płodnych kobiet zaleca się jednak, aby powstrzymać się z ciążą przed najbliższe 3 miesiące od odstawienia tabletek. Dzięki temu będą one miały szansę na spokojnie uregulować swój cykl. Pozwoli to również na regenerację organizmu po kuracji tabletkami antykoncepcyjnymi. Dzięki wspomożeniu i uzupełnieniu brakujących składników, organizm kobiety będzie lepiej przygotowany na wydanie nowego życia, a tym samym ciążą przebiegnie sprawniej i będzie jej towarzyszyło mniej ciężkich do zniesienia objawów. 

Zobacz też  Dni płodne a tabletki antykoncepcyjne. Współżycie podczas stosowania terapii hormonalnej

Odstawianiu tabletek antykoncepcyjnych mogą towarzyszyć skutki uboczne, jednak dzięki prawidłowemu przeprowadzeniu tego procesu organizm kobiety może w krótkim czasie powrócić do równowagi. 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.