Witamina C a tabletki antykoncepcyjne. Czy witamin mogą oddziaływać na poziom skuteczności tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najczęściej stosowanych metod antykoncepcji. Szacuje się, że na całym świecie korzysta z nich niemal 100 milionów kobiet. Rozwiązanie to jest wybierane przede wszystkim ze względu […]

witamina c a tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najczęściej stosowanych metod antykoncepcji. Szacuje się, że na całym świecie korzysta z nich niemal 100 milionów kobiet. Rozwiązanie to jest wybierane przede wszystkim ze względu na jego wysoką skuteczność oraz niezawodność. Dzięki prawidłowemu stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych możliwe jest uzyskanie niemal stuprocentowej ochrony przed zapłodnieniem i zajściem w niechcianą ciążę. Podczas kuracji hormonalnej należy uważać na inne przyjmowane leki, ponieważ tabletki antykoncepcyjne mogą wchodzić z nimi w interakcje. W efekcie może dojść do słabszego wchłaniania, a tym samym spadku skuteczności działania pigułek. Czy witamina C może być szkodliwa dla działania tabletek antykoncepcyjnych? Odpowiadamy i rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące suplementowania witaminy C w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej. 

Witamina C a tabletki antykoncepcyjne. Jakie objawy towarzyszą nieprawidłowej ilości witaminy C w organizmie?

Warto dbać o odpowiednią ilość witamin w organizmie. Zachowaniu witalności, zdrowia i dobrego samopoczucia. Dzięki uważnemu obserwowaniu swojego organizmu można dowiedzieć czego potrzebuje. W przypadku niedoboru witaminy C pacjentka może zauważyć:

  • pogorszenie się stanu włosów, skóry i paznokci,
  • siniaki,
  • krwawienia z nosa,
  • osłabienie zębów i dziąseł,
  • większą podatność do łapania infekcji.

Nie tylko niedobory witamin mogą prowadzić do zauważalnych reakcji organizmu. Okazuje się, że nadmiar poszczególnych składników również może dawać o sobie znać. W przypadku nadmiaru witaminy C organizm może reagować:

  • biegunką,
  • wymiotami,
  • problemami żołądkowymi.

Z jakich źródeł można dostarczać witaminę C?

Osoby, które chcą zadbać o odpowiedni poziom witaminy C we krwi powinny zdawać sobie sprawę jak prawidłowo można ją dostarczać. Najpopularniejszym sposobem jest suplementowanie witaminy C w tabletkach lub w innych preparatach. Okazuje się jednak, że składnik ten jest dostępny w wielu produktach spożywanych na co dzień. Witaminę C można znaleźć między innymi w:

  • cytrusach, takich jak np. pomarańcza i cytryna,
  • truskawkach,
  • kiwi,
  • brokułach,
  • brukselce,
  • papryce,
  • kiszonej kapuście
Zobacz też  Jak wygląda okres podczas brania tabletek antykoncepcyjnych? Wszystko co warto wiedzieć w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Witamina C a tabletki antykoncepcyjne. Czy witamina C ma wpływ na działanie antykoncepcji hormonalnej?

Wiele osób uważa, że witamina C może mieć wpływ na słabsze wchłanianie się tabletek antykoncepcyjnych. W efekcie jest utożsamiania ze zmniejszaniem skuteczności kuracji hormonalnej. Okazuje się, ze tak naprawdę odpowiednia ilość witaminy C nie oddziałuje na hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych. Skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych może być osłabiona tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy pacjentka codziennie przyjmuje ponad 1 g witaminy C. Warto zaznaczyć również, że oddziaływanie tej witaminy dotyczy tylko jednoskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Pigułki dwuskładnikowe są odporne na zmiany ilości witaminy C.

Czy inne leki mogą obniżać działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, co w efekcie może prowadzić do znacznego obniżenia skuteczności prowadzonej kuracji. Właśnie dlatego przed rozpoczęciem stosowania pigułek należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Dzięki tej informacji będzie on mógł rozważyć czy antykoncepcja hormonalna będzie wskazana i skuteczna w przypadku konkretnej pacjentki. Wpływ na wchłanianie i skuteczność tabletek antykoncepcyjnych mogą mieć:

  • antybiotyki,
  • leki przeczyszczające,
  • antydepresanty,
  • leki stosowane w leczeniu infekcji grzybiczych oraz wirusowych,
  • leki stosowane w leczeniu gruźlicy oraz padaczki.

Co ciekawe, wpływ na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych ma również grejpfrut. Nie wynika on jednak z dużej ilości witaminy C, a z obecności składników blokujących enzymy odpowiedzialne za wchłanianie hormonów zawartych w tabletkach antykoncepcyjnych.

Witamina C a tabletki antykoncepcyjne. Co zrobić jeśli mimo wszystko boimy się obniżenia skuteczności tabletek antykoncepcyjnych?

Zdarza się, że niektóre kobiety nie wierzą badaniom klinicznym oraz przeprowadzonym testom dotyczącym braku oddziaływania witaminy C na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Co więc należy zrobić w takiej sytuacji? Istotne jest przede wszystkim zadbanie o swój własny komfort psychiczny. Jeśli może to pomóc, warto zastosować dodatkową metodę antykoncepcji, która pozwoli uzyskać pacjentce pewność, że w trakcie współżycia jest ona bezpieczna i nie grozi jej zapłodnienie. W tym celu można skorzystać z różnych dostępnych obecnie środków. Doskonałym wyborem z pewnością okażą się:

  • prezerwatywy męskie lub damskie,
  • środki plemnikobójcze,
  • kapturki naszyjkowe,
  • błony dopochwowe.
Zobacz też  Zwolnienie chorobowe – jak załatwić długie zwolnienie lekarskie?

Dzięki uzyskaniu pewności, że stosunek jest bezpieczny, a pacjent to nie grozi ciąża, współżycie będzie bardziej satysfakcjonujące dla obu partnerów. Po pewnym czasie pacjentka może przekona się do tabletek antykoncepcyjnych oraz ich skuteczności. 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.