Tabletki antykoncepcyjne po których się chudnie. Czy takie pigułki istnieją?

Tabletki antykoncepcyjne są wybierane przez wiele kobiet. Pacjentki decydują się na nie przede wszystkim z powodu gwarancji skuteczności i niezawodności, jakie daje to rozwiązanie. Niestety, wraz z pożądanymi działaniami mogą […]

tabletki antykoncepcyjne po których się chudnie

Tabletki antykoncepcyjne są wybierane przez wiele kobiet. Pacjentki decydują się na nie przede wszystkim z powodu gwarancji skuteczności i niezawodności, jakie daje to rozwiązanie. Niestety, wraz z pożądanymi działaniami mogą pojawić się różne skutki uboczne. Często obserwowaną reakcją organizmu na pigułki z hormonami jest widoczne przybieranie na wadze. Wiele pacjentek zastanawia się czy wszystkie tabletki antykoncepcyjne sprzyjają tyciu, czy są może takie, które znacznie ułatwią proces odchudzania. Jak to wygląda w praktyce? Odpowiadamy!

Tabletki antykoncepcyjne po których się chudnie. Dlaczego tabletki antykoncepcyjne powodują tycie?

Przybieranie na wadze obserwowane podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych to dość powszechne zjawisko, które dotyka wiele pacjentek. Okazuje się, że bezpośredni wpływ na tycie mają hormony dostarczane do organizmu wraz z pigułkami. Ich działanie wpływa na:

  • zatrzymywanie się wody w organizmie, a tym samym wrażenie opuchnięcia,
  • odkładanie się tkanki tłuszczowej w określonych partiach ciała, takich jak biodra oraz uda,
  • zwiększanie apetytu i łaknienia.

W efekcie pacjentka zyskuje kilka dodatkowych kilogramów z powodu zatrzymanej w organizmie wody. Pobudzony apetyt może dodatkowo wpływać na zwiększenie kaloryczności codziennej diety, a tym samym tycie. 

Jakie inne skutki uboczne mogą wystąpić w trackie kuracji tabletkami antykoncepcyjnymi?

Okazuje się, że przybieranie na wadze to zaledwie jeden ze skutków ubocznych wynikających ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Podczas kuracji tego typu preparatami mogą wystąpić również inne niepożądane reakcje organizmu. Wśród nich można wymienić:

  • nudności,
  • wymioty,
  • zawroty głowy,
  • bóle głowy,
  • rozdrażnienie,
  • wahania nastroju,
  • zmniejszenie libido.
Zobacz też  Tabletki antykoncepcyjne bez recepty – czy możliwe jest ich uzyskanie?

Warto zaznaczyć, że wspomniane skutki uboczne nie występują u wszystkich pacjentek. Jeśli już pojawiają się to zwykle są słabo nasilone. Dzięki dostosowaniu odpowiednich tabletek oraz stężenia zawartych w nich hormonów można skutecznie zapobiec problematycznym reakcjom organizmu. Warto więc obserwować swój organizm i reagować w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów. 

Tabletki antykoncepcyjne po których się chudnie. Czy możliwe jest gubienie wagi podczas kuracji pigułkami?

Okazuje się, że nie wszystkie pacjentki stosujące tabletki antykoncepcyjne przybierają na wadze. Spora część kobiet w okresie kuracji obserwuje u siebie raczej gubienie zbędnych kilogramów. Każdy organizm jest inny, a tym samym może w inny sposób reagować na przyjmowane hormony. Do momentu przyzwyczajenia się do tych składników, ważne jest uważne obserwowanie swojego ciała. Jeśli pacjentka zaobserwuje u siebie objawy mogące świadczyć o pojawieniu się anemii, powinna udać się do lekarza. Odpowiedzią na ten problem może być zmiana stosowanych tabletek lub zaplanowanie innych działań zmierzających do wzmocnienia organizmu i dostarczenia mu niezbędnych składników odżywczych.

Czy powinna nas niepokoić utrata wagi po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

W wielu przypadkach, zaraz po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, można zauważyć znaczny spadek wagi. Jest to zjawisko całkowicie normalne i nie powinno niepokoić pacjentki. Spadek wagi wynika przede wszystkim z uregulowania gospodarki wodnej. Jak wiadomo, hormony mogą powodować zatrzymywanie się wody w organizmie. Po ich odstawieniu, a tym samym zmniejszeniu stężenia hormonów we krwi, zatrzymana woda zostanie wydalona, w efekcie czego pacjentka będzie lżejsza i mniej opuchnięta. Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może zmniejszyć się również apetyt. Pacjentka, która zrezygnowała ze stosowania hormonów nie jest tak podatna na odkładanie się tłuszczu w konkretnych partiach, dzięki czemu można obserwować wysmuklenie sylwetki. 

Tabletki antykoncepcyjne po których się chudnie. Co robić aby zachować formę podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej?

W trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych warto szczególnie zadbać o swoje zdrowie oraz ciało. Dzięki przestrzeganiu odpowiednich zasad, pacjentka będzie mniej podatna na przybieranie na wadze. Podczas przyjmowania antykoncepcji hormonalnej warto:

  • zwracać uwagę na spożywane produkty,
  • zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę,
  • zrezygnować z niezdrowych przekąsek,
  • systematycznie uprawiać aktywność fizyczną.
Zobacz też  Tabletki antykoncepcyjne – rodzaje i ich działanie

Zdrowa dieta pozwoli nie tylko na zachowanie smukłej sylwetki, ale także zapewni dobre samopoczucie. Dzięki niej pacjentka będzie czuła się lekko i zdrowo. Posiłki pełne witamin dostarczą organizmowi niezbędnych składników, które zapewnią witalność i energię. W połączeniu z regularną aktywnością fizyczną wpłyną na świetną kondycję, a także sprawią że pacjentka nie będzie przybierała na wadze podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych. 

Tabletki antykoncepcyjne nie zawsze muszą wiązać się z przybieraniem na wadze. Zdrowe nawyki pacjentki sprawią, że będzie ona odporna na tycie w okresie kuracji. Dzięki temu będzie oma cieszyła się nie tylko świetnym wyglądem, ale i nastrojem.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.