Exacyl

Exacyl - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Borykasz się z intensywnym krwawieniem, występującym po zabiegu usunięcia migdałków lub mającym swoje źródło w przewodzie pokarmowym? Jego nadmiar powoduje znaczny dyskomfort w trakcie miesiączki? Wybierz bezpieczny i skuteczny lek przeciwkrwotoczny, jakim jest Exacyl, aby pozbyć się uporczywych dolegliwości. Przeczytaj najważniejsze informacje na temat środka, aby dowiedzieć się, czy preparat może być stosowany w twoim przypadku. Lek ten dostępny jest wyłącznie na receptę i powinien być stosowany po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Czym jest Exacyl?

Exacyl klasyfikuje się do leków przeciwkrwotocznych. Stosuje się go przy obfitszym krwawieniu – po zabiegach, w wyniku choroby, ale i podczas miesiączki. Lek dostępny jest pod trzema postaciami: jako roztwór doustny, roztwór do dożylnych wstrzykiwań lub tabletki powlekane.

Co wchodzi w skład leku Exacyl?

Substancją czynną Exacylu jest kwas traneksamowy. W zależności od postaci leku, pozostałe współskładniki mogą się różnić. Na jedną tabletkę składa się 500 mg kwasu traneksamowego, ale także sacharoza, skrobia pszeniczna czy stearynian magnezu. Otoczka zrobiona jest z wosku Carnauba i żywicy akrylowej. Na 10 ml roztworu składa się 1 mg kwasu traneksamowego, jak również woda oczyszczona, zapach wiśniowy, kwas solny stężony bądź stężony roztwór wodorotlenku sodu do ustalenia pH. Na 1 ampułkę leku składa się 500 mg kwasu traneksamowego oraz woda oczyszczona wraz z kwasem solnym stężonym do ustalenia pH.

Exacyl – jakie ma właściwości?

Exacyl to lek mający działanie powstrzymujące nadmierne krwawienie. Jako preparat przeciwfibrynolityczny ma za zadanie zmniejszyć aktywność plazminy, której skutkiem są obfite i niepożądane krwawienia. Po podaniu preparat wnika do płynu mózgowo-rdzeniowego, jak i do bariery łożyskowej. Lek charakteryzuje się szybkim wchłanianiem, gdyż maksymalne stężenie osiąga już po 2-3 godzinach od podania. Kompletne działanie preparatu możliwe jest do 24 godzin od rozpoczęcia stosowania.

Kiedy sięgnąć po Exacyl?

Exacyl to lek przepisywany pacjentom w przypadku nadmiernych krwawień, wynikających m.in. z zażywania niektórych leków o działaniu fibrynolitycznym, pierwotnej uogólnionej fibrynolizy czy fibrynolizy miejscowej (krwawienie po zabiegach chirurgicznych czy otolaryngologicznych, krwawienie z układu pokarmowego lub dolnych dróg moczowych, obfite miesiączkowanie).

Jak dawkować Exacyl?

Dawkowanie preparatu Exacyl zależne jest zarówno od postaci leku, jak i wieku samego pacjenta. Pamiętaj, aby lek stosować zgodnie z zaleceniami specjalisty, który zdecyduje, jak długo należy go przyjmować. Zazwyczaj preparat stosuje się do czasu ustąpienia objawów i przez dwa następne dni. Tabletki powlekane oraz roztwór doustny mogą być zażywane niezależnie od posiłków. Dla dorosłych zalecana ilość preparatu w podzielonych dawkach wynosi 4-8 tabletek lub, w przypadku roztworu, 2-4 ampułek na dobę. Dzieciom zaleca się podawanie 20 mg leku na kilogram masy ciała. Podczas stosowania roztworu do wstrzykiwania u osób dorosłych w trakcie leczenia miejscowej fibrynolizy zaleca się przyjmowanie dawki 0,5-1g leku 2-3 razy w ciągu doby. W przypadku fibrynolizy uogólnionej dorosłym zaleca się przyjmowanie 1g preparatu co 6-8 godzin. U młodzieży, jak i dzieci powyżej 12 miesiąca życia dawka dobowa powinna wynieść 20 mg na kilogram masy ciała. Podczas podawania roztworu dożylnie zalecana prędkość wstrzykiwania to 1ml na minutę.

Jakie są skutki uboczne leku Exacyl?

W trakcie zażywania leku Exacyl działania niepożądane mogą wystąpić, lecz nie jest to regułą. Do najliczniej występujących skutków ubocznych (1/10 pacjentów) zalicza się wymioty, biegunkę i nudności. Rzadziej (1/1000 pacjentów) może występować wysypka, najrzadziej zaś (tutaj częstotliwość objawów nie jest znana) reakcje alergiczne, drgawki, zakrzepy krwi, kłopoty z widzeniem czy złe samopoczucie związane z niedociśnieniem tętniczym, wynikające ze zbyt szybkiego wstrzyknięcia preparatu.

Czy mogę stosować Exacyl z innymi lekami?

W trakcie wizyty należy przekazać lekarzowi informacje co do tego, jakie leki do tej pory były przez nas przyjmowane, a jakie zażywamy regularnie oraz poinformować o preparatach, które mamy zamiar stosować. Szczegółowy wywiad z lekarzem na ten temat powinien być przeprowadzony w szczególności w przypadku przyjmowania leków przeciwzakrzepowych lub tych ułatwiających krzepnięcie krwi, jak i doustnych środków antykoncepcyjnych.

Czy mogę przyjmować Exacyl będąc w ciąży lub gdy karmię piersią?

Konsultacja z lekarzem bądź farmaceutą jest wymagana, jeśli pacjentka jest w ciąży, ma takie przypuszczenia lub planuje w nią zajść. Ponadto, nie zaleca się przyjmowania preparatu podczas karmienia piersią, gdyż znajdująca się w leku Exacyl substancja czynna – kwas traneksamowy – jest w stanie przeniknąć do mleka ludzkiego.


Exacyl (tabletki powlekane, roztwór doustny, roztwór do wstrzykiwań) – podstawowe informacje: Kategoria: lek przeciwkrwotoczny Substancja czynna: kwas traneksamowy Dawki: 500 mg, 1 g/10ml, 100 mg/ml Opakowania: tabletki powlekane 500 mg (20 sztuk), roztwór doustny 1g/10ml (5 ampułek po 10 ml), roztwór do wstrzykiwań 100 mg/ml (5 ampułek po 5 ml)



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!