Benodil

Benodil - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Benodil to lek stosowany w leczeniu astmy i zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Występuje w postaci zawiesiny do nebulizacji, czyli zabiegu metodą inhalacji, polegającego na podaniu pacjentowi płynnych leków w postaci rozpylonej mgiełki bezpośrednio do układu oddechowego. Substancją czynną jest budezonid. Benodil wydawany jest w aptece na podstawie recepty, którą wygodnym sposobem uzyskać można poprzez wypełnienie internetowego formularza. Jeżeli przepisanie leku jest wskazane, lekarz wystawi e-receptą do ukazania w aptece. Za pomocą internetu można również umówić się na e-wizytę lekarską bez wychodzenia z domu.

Na co stosuje się Benodil?

Wskazaniami do stosowania leku Benodil jest astma oskrzelowa (jeżeli pacjent nie może stosować inhalatora ciśnieniowego czy proszkowego), zaostrzenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) oraz zespół krupu (podgłośniowe zapalenie krtani, tchawicy i oskrzeli) z zaburzeniami oddychania. Benodil nie nadaje się do łagodzenia ostrego napadu astmy, skurczu oskrzeli (zaciśnięcia mięśni dróg oddechowych) ani duszności (bezdechu).

Co Benodil zawiera w swoim składzie?

Substancją czynną leku Benodil jest budezonid, który ogranicza gromadzenie się i przyleganie leukocytów do śródbłonka naczyń. Jest to substancja stosowana przy leczeniu astmy oskrzelowej oraz POChP. Każda ampułka leku zawiera 0,25 mg, 0,5 mg lub 1 mg substancji. Pozostałe składniki występujące w leku to m.in.: chlorek sodu, edetynian disodu, polisorbat 80 i cytrynian sodu.

Na czym polega działanie leku Benodil?

Substancja czynna leku Benodil – budezonid – jest silnym kortykosteroidem o działaniu przeciwalergicznym, przeciwzapalnym i immunosupresyjnym. Hamuje ekspresję enzymów wpływających na stan zapalny, wygasza aktywne zapalenie w oskrzelach oraz mu przeciwdziała. Zmniejsza także obrzęk i podrażnienie dróg oddechowych, a także osłabia wrażliwość oskrzeli na bodźce egzogenne (czym ogranicza produkcję wydzieliny). Częściowo cofa zmiany anatomiczne w ścianach oskrzeli u astmatyków.

Benodil – jak podawać lek pacjentowi?

Benodil podaje się wziewnie za pomocą nebulizatora. Dzieci powinny stosować lek tylko przy obecności osób dorosłych. Nie należy używać nebulizatora ultradźwiękowego. Maska urządzenia powinna być dobrze dopasowana. Lekarz powinien zaprezentować poprawne użycie nebulizatora już przy pierwszej wizycie. Odpowiednią liczbę ampułek leku Benodil należy oderwać od paska, wytrząsać delikatnie (przez 30 sekund) i wycisnąć zawartość do komory nebulizatora. Urządzenie podłączyć do sprężarki powietrza, a przez maskę lub ustnik oddychać spokojnie i głęboko. Stosować, aż „mgła” przestanie się wytwarzać. Po zakończeniu inhalacji pacjent powinien wypłukać jamę ustną wodą, a także przemyć twarz. Zbiornik nebulizatora należy czyścić po każdym użyciu, a niewykorzystaną zawiesiną wyrzucić.

Benodil – jak wygląda dawkowanie leku?

Benodil dawkuje się w zależności od indywidualnego przypadku pacjenta oraz doskwierającej dolegliwości zdrowotnej. Leczenie astmy przebiega w dwóch fazach: początkowej i podtrzymującej. Dla dzieci do 11 roku życia z początku podaje się do 1 mg dwa razy na dobę, zaś potem dawka spada nawet do 0,25 mg. Maksymalna dawka dobowa to 2 mg. W przypadku młodzieży powyżej lat 12 oraz dorosłych dawka początkowa to do 2 mg dwa razy na dobę, zaś podtrzymująca – 0,5 lub 1 mg. Maksymalna dawka zalecana to 4 mg na dobę. Leczenie zespołu krupu u niemowląt i dzieci Benodil podaje się w dawce maksymalnie 2 mg na dobę, którą można podzielić na pół i podać w odstępie do 30 minut. Należy to powtórzyć do 3 razy, podając preparat co 12 godzin. Przy leczeniu POChP zalecana dawka dobowa to 1 lub 2 mg, którą należy podzielić na pół i podać w odstępie 12 godzin. Stosować do poprawy stanu pacjenta.

Od jakiego wieku można stosować Benodil?

Benodil nadaje się do stosowania nawet w przypadku niemowląt od 6 miesiąca życia. Zalecana dawka zależna jest od wieku pacjenta oraz rodzaju dolegliwości, a decyduje o niej tylko lekarz.

Czy można stosować Benodil w ciąży lub karmiąc piersią?

Dotąd nie wykazano wpływu leku Benodil na stan zdrowia płodu czy ciężarnej, jednakże zalecana jest ostrożność. Substancje zawarte w preparacie przenikają do mleka kobiecego, dlatego też kobiety karmiące powinny poradzić się lekarza przed rozpoczęciem leczenia.

Benodil – jakie są przeciwwskazania do stosowania?

Benodil nie może być stosowany przez osoby uczulone na którąkolwiek z występujących w składzie substancji, w tym na budezonid. Leku nie należy używać w łagodzeniu ostrego skurczu oskrzeli ani bezdechu. Benodil może wchodzić w interakcję z lekami steroidowymi, inhibitorami proteazy HIV czy też lekami stosowanymi przy zakażeniach grzybicznych. Pacjent przed rozpoczęciem leczenia preparatem Benodil powinien poinformować lekarza o stałym przyjmowaniu jakiegokolwiek innego leku.

Benodil – jakie są możliwe efekty uboczne stosowania?

Do częstych efektów ubocznych zażywania leku Benodil zalicza się: kaszel, podrażnienie gardła, kandydozę (drożdżycę) jamy ustnej i gardła oraz zapalenie płuc (w przypadku POChP). Oprócz tego mogą pojawić się objawy ogólnoustrojowe, choć występują one rzadko. Wśród nich wymienia się: skurcze mięśni, niepokój, zaburzenia widzenia, skurcz oskrzeli, reakcje anafilaktyczne czy zapalenie skóry. W przypadku wystąpienia efektów ubocznych należy przerwać stosowanie leku Benodil oraz skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Benodil – podstawowe informacje: • Kategoria: leki na choroby układu oddechowego • Status: dostępny na receptę • Forma: zawiesina do nebulizacji • Substancja czynna: budezonid • Dawka: 0,125 mg/ml, 0,25mg/ml, 0,5 mg/ml • Opakowanie [ilość ampułek]: 10, 20, 40, 60



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

a