Luteina

Luteina - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Jeśli szukasz leku hormonalnego o szerokim spektrum działania, który pomoże zarówno na utrzymanie ciąży, bolesny okres, jak i zaburzenia wynikające z cyklu miesiączkowego, Luteina jest odpowiednim wyborem w tym celu. Jako tabletka dopochwowa skutecznie będzie oddziaływać w powyższych przypadkach. Jakie jest jej działanie, kto może ją stosować, jakie jest odpowiednie dawkowanie oraz skutki uboczne, które mogą dotknąć pacjentkę? Dowiedz się tego z opisu poniżej i ulotki od producenta dołączonej do opakowania. Umów się na wizytę i zdobądź receptę na lek szybko i sprawnie.

Luteina – co to za lek?

Luteina to lek hormonalny posiadający szerokie spektrum działania. Ze względu na znajdujące się w nim hormony, jest w stanie pomóc pacjentkom zarówno w przypadku zaburzeń miesiączkowania, wtórnego braku miesiączki, krwawienia z dróg rodnych, bezowulacyjnych cykli, zespołu napięcia miesiączkowego, niewydolności ciałka żółtego, poronień nawykowych, jak i w zapobieganiu endometrium u kobiet przyjmujących estrogeny. Jest w stanie także działać jako wspomożenie w leczeniu bezpłodności i stosuje się go na przykład w przypadku zapłodnienia in vitro.

Kto nie powinien stosować leku Luteina?

Lek ten przeciwwskazany jest do stosowania przez osoby niepełnoletnie. Nie mogą go także przyjmować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią ze względu na przenikanie leku do mleka matki. Przeciwwskazany jest też dla osób wykazujących nietolerancję niektórych cukrów. Nie można stosować go także w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników leku. Przeszkodą w stosowaniu będą także ciężkie zaburzenia czynności wątroby, żółtaczka, nowotwory piersi i narządów rodnych, zakrzepica żył głębokich czy zatorowość płucna. Nie można go zażywać w przypadku dusznicy bolesnej, po zawale czy udarze oraz po poronieniu. Należy także zachować szczególną ostrożność po rozpoczęciu kuracji Luteiną po przejściu stanów depresyjnych, podczas chorowania na cukrzycę, upośledzoną tolerancję glukozy czy po przebytych zaburzeniach zakrzepowo-zatorowych.

Luteina a inne leki

W przypadku, gdy pacjentka przyjmuje bądź przyjmowała w ostatnim czasie inne leki i decyduje się na rozpoczęcie leczenia z pomocą Luteiny, należy poinformować o tym fakcie lekarza bądź farmaceutę. Badania co prawda nie stwierdziły znaczącej interakcji substancji czynnej występującej w leku z innymi medykamentami, ale w połączeniu z tabletkami przeciwbólowymi bądź przeciwzakaźnymi może dojść do zwiększenia metabolizmu progesteronu.

Luteina a ciąża i karmienie piersią

W chwili podjęcia decyzji dotyczącej planowania ciąży bądź podejrzeń odnośnie do zajścia w nią, warto skontaktować się w tej sprawie z lekarzem bądź farmaceutą. Z kolei ze względu na przenikanie substancji czynnej do mleka matki nie można karmić dziecka w tym okresie piersią.

Jak stosować lek Luteina?

Należy stosować lek Luteina zgodnie z zaleceniami lekarskimi. W zależności od przeznaczenia zalecane są inne dawki leku oraz częstotliwość ich przyjmowania. W przypadku zaburzeń miesiączkowania najczęściej zażywa się jedną tabletkę 3-4 razy w ciągu dnia i przyjmuje podjęzykowo, stosując leczenie przez kilka kolejnych cykli. W leczeniu hormonalnej terapii zastępczej dawka jest taka sama, jednak stosuje się lek przez 12-14 dni 28-dniowego cyklu. Leczenie wtórnego braku miesiączki związane jest z zażyciem podobnej dawki dobowej i przyjmowana jest w ciągu tygodnia do 10 dni, po których zwykle występuje krwawienie. Przeciwdziałanie krwawieniu z dróg rodnych trwa przez około 2-3 miesiące od 15 do 25 dnia cyklu. Z kolei przy zapłodnieniu in vitro stosuje się do dwóch do trzech tabletek zażywanych 3-4 razy w ciągu dnia.

Przedawkowanie i pominiecie tabletki — z czym się wiąże?

Przyjęcie dawki leku większej niż dozwolona może przynieść dodatkowe skutki uboczne w postaci nudności, senności i zawrotów głowy czy objawów depresyjnych. W sytuacji, gdy pacjent dostrzeże ich pojawienie się, należy skontaktować się z lekarzem i przerwać stosowanie leku. Z kolei w przypadku pominięcia tabletki nie należy zażywać dawki podwojonej.

Możliwe skutki uboczne stosowania leku Luteina

Stosowanie tabletek Luteina wiąże się z występowaniem możliwych działań niepożądanych. Do nich zaliczyć można zaburzenia żołądka i jelit, zawroty i bóle głowy, senność, zaburzenia koncentracji. Rzadziej jest to suchość w jamie ustnej, zmiany w masie ciała, nieprawidłowe krwawienia czy plamienia w narządach rodnych, reakcje alergiczne, trądzik czy zaczerwienienie skóry. W sytuacji ich wystąpienia należy skontaktować się z lekarzem bądź farmaceuta.

Skład i zawartość opakowania leku

Substancją czynną znajdującą się w leku jest progesteron. Każda z 30 tabletek dostępnych w blistrze zawiera jej 50 mg. Do pozostałych składników leku zaliczyć można między innymi skrobię ziemniaczaną, stearynian magnezu, talk, wanilinę czy laktozę jednowodną. Tabletki składające się na opakowanie leku są białe i jednostronnie wklęsłe.


Luteina – podstawowe informacje
Kategoria: tabletki dopochwowe, tabletki na utrzymanie ciąży, tabletki hormonalne, leki na zaburzenia miesiączkowania, leki na bolesne miesiączkowanie, tabletki na endometriozę
Substancja czynna: progesteron (Progesteronum)
Dawka: 100 mg
Opakowanie: 30 tabletek dopochwowych



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!