» Strona główna » Ból » Ból śledziony – przyczyny, objawy i leczenie
Ból śledziony najczęściej ma związek z powiększeniem się tego narządu i jest odczuwalny pod lewym żebrem. Co jeszcze może oznaczać tego rodzaju dolegliwość i dlaczego objaw powinien być skonsultowany z lekarzem? Jak można pokonać problem?
Ból śledziony może mieć zróżnicowane nasilenie. W przypadku tego rodzaju bólu konieczna jest konsultacja lekarska i przeprowadzenie badań diagnostycznych. Leczenie tej dolegliwości uzależnione jest od jej przyczyny. Przeprowadza się m.in. badania fizykalne i laboratoryjne.
Śledziona to narząd zaliczany do układu krwiotwórczego. Znajduje się po lewej stronie jamy brzusznej, tuż pod żebrami. Ten niewielki organ waży zaledwie 150 gramów, a jego główną funkcją jest filtrowanie krwi. Śledziona odpowiada za rozpoznawanie i usuwanie starych oraz zniekształconych czerwonych krwinek. Pełni również funkcje odpornościowe, ponieważ wytwarza przeciwciała i niszczy obce antygeny. Chroni też przed niektórymi rodzajami bakterii.
Zdrowa śledziona nie powinna wystawać zza łuku żebrowego. Jej powiększenie jest najczęstszą przyczyną dolegliwości dotykających tego narządu. Ból może promieniować w kierunku nadbrzusza. Zwykle dodatkowym objawem jest uczucie pełności w jamie brzusznej. Bolesności mogą mieć formę samoistną lub pojawiać się przy ucisku.
Ból śledziony może mieć kilka przyczyn, do których należą:
Ponadto ból śledziony może być spowodowany nieodpowiednim odżywianiem, zatruciem pokarmowym, złym trawieniem, zapaleniem trzustki, zapaleniem wyrostka robaczkowego lub długotrwałym leczeniem antybiotykami. Aby zdiagnozować przyczynę bólu śledziony, należy udać się do lekarza, który przeprowadzi odpowiednie badania. Ewentualnie zostanie wystawiona recepta online, gdy niezbędne okażą się leki.
Splenomegalia, czyli powiększenie się narządu, jest najczęstszą przyczyną bólu śledziony. Schorzenie to jest stosunkowo łatwe w zdiagnozowaniu. Podczas omacywania powłok brzusznych można wykryć uwypuklenie oraz zmianę symetrii brzucha. Dlaczego śledziona się powiększa? Może to mieć związek z zapaleniem śledziony lub chorobami zakaźnymi, takimi jak dur brzuszny, zatrucie salmonellą lub zakażenie boreliozą. Dodatkowymi objawami powiększenia się śledziony są zwykle osłabienie, nudności, gorączka i uczucie pełności w żołądku.
W przypadku gdy wykryte zostało jednoczesne powiększenie śledziony i wątroby, to przyczyny leżą prawdopodobnie w drogach żółciowych. Częstą przyczyną tego rodzaju problemów zdrowotnych jest marskość wątroby.
Alkohol może powodować uszkodzenie śledziony, co prowadzi do obrzęku i zapalenia. Obrzęk sprawia, że śledziona zaczyna uciskać na inne narządy, co powoduje bardzo silny ból w lewej części jamy brzusznej. Takie dolegliwości są często spotykane u osób, które spożywają alkohol w bardzo dużych ilościach. Aby uniknąć bolesności, należy unikać nadmiernego picia napojów wyskokowych i regularnie wykonywać badania kontrolne. Pamiętaj, że gdy przesadzisz z alkoholem, to w związku ze swoimi dolegliwościami zwolnienie lekarskie online nie będzie ci przysługiwać.
Najczęstszą przyczyną pęknięcia śledziony jest potrącenie przez samochód, upadek z wysokości lub wypadek komunikacyjny. Narząd ten nie jest odporny na urazy, dlatego łatwo może dojść do jego uszkodzenia. W jego wyniku może dojść nawet do śmierci. Duże zagrożenie stanowi krwawienie do jamy otrzewnej, do którego może dojść w wyniku pęknięcia. Objawy tego stanu to:
W diagnostyce przy bólu śledziony przeprowadza się:
Jeżeli ból śledziony jest spowodowany przez infekcję bakteryjną, lekarz może przepisać antybiotyki. W przypadku zapalenia śledziony leczenie może obejmować podanie leków przeciwzapalnych i leków przeciwbólowych oraz hospitalizację. W niektórych sytuacjach istnieje konieczność usunięcia śledziony, czyli splenektomia. Leczenie chirurgiczne jest konieczne przy usunięciu torbieli.
Lekarz może zalecić pacjentowi odpoczynek i unikanie aktywności fizycznej. Pamiętaj, że w przypadku dolegliwości bólowych, niekoniecznie związanych ze śledzioną, które uniemożliwiają wykonywanie obowiązków służbowych, możesz wziąć L4 online!
Ból śledziony powinien być skonsultowany ze specjalistą. Przyczyn problemu może być bowiem wiele. Nie należy lekceważyć tego rodzaju bólów, ponieważ może to doprowadzić do poważnych komplikacji w przyszłości.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.